Anslag · inntektsår 2025
Moen-Gruppen AS
Org.nr. 992616008 · AS · Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter · Nærøysund
Aksjene i Moen-Gruppen AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 1,7 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 198,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Moen-Gruppen AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 16,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,86 % av den samme verdien, så avkastningen er 18,6 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Moen-Gruppen AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 304,1 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 5,2 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Moen-Gruppen AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 304,1 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 34,4 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 117,8 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 34,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (3,5 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 41,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 414 987 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 2,1 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Moen-Gruppen AS?
Moen-Gruppen AS eies til slutt av Harry Asmund Bøe (12,6 % gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS og Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS og Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS), Børge Lorentzsen (12,6 % gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS og Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS og Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS), Anne Mette Selnes (12,5 % gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS og Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS og Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS), Heidi Ellin Vold Lorentzsen (12,5 % gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS og Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS og Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS) og Camilla Dolmen Henriksen (9,5 % gjennom Moen Industrier AS → Rodo Invest AS → Cado Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Moen-Gruppen AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Harry Asmund Bøe gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS | 12,6 % | 25,1 mill. kr | 237 537 kr |
| Børge Lorentzsen gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS | 12,6 % | 25,1 mill. kr | 237 537 kr |
| Anne Mette Selnes gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS | 12,5 % | 24,8 mill. kr | 234 247 kr |
| Heidi Ellin Vold Lorentzsen gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS. Eier også aksjer i Heidis Sjokoladedrøm AS (50 %) | 12,5 % | 24,8 mill. kr | 234 247 kr |
| Camilla Dolmen Henriksen gjennom Moen Industrier AS → Rodo Invest AS → Cado Invest AS | 9,5 % | 18,9 mill. kr | 171 537 kr |
| Lise Lotte Dolmen gjennom Moen Industrier AS → Rodo Invest AS → LLD Invest AS | 9,5 % | 18,9 mill. kr | 171 537 kr |
| Rasmus Kristian Lian Dolmen gjennom Moen Industrier AS → Rodo Invest AS → RKD Invest AS. Eier også aksjer i Grieg Seafood ASA (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %), Lerøy Seafood Group ASA (under 0,01 %) | 9,5 % | 18,9 mill. kr | 171 537 kr |
| Roald Dolmen gjennom Moen Industrier AS → Rodo Invest AS. Eier også aksjer i Airgenic AS (0,37 %), Sparebank 1 Nord-Norge (under 0,01 %), Sparebank 1 Helgeland (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Sparebank 1 Østlandet (under 0,01 %) og 3 andre | 9,5 % | 18,9 mill. kr | 171 537 kr |
| Ole Peter Fjær gjennom Moen Industrier AS → Havgløtt AS. Eier også aksjer i Susoft AS (under 0,01 %), DNO ASA (under 0,01 %), Norda ASA (under 0,01 %), Mowi ASA (under 0,01 %), Panoro Energy ASA (under 0,01 %) og 9 andre | 4,7 % | 9,4 mill. kr | 76 136 kr |
| Ivar Strand gjennom Moen Industrier AS → Investiaq AS → Kleiv Kapital AS; Moen Industrier AS → Circulariaq AS → Nutriaq AS → Investiaq AS → Kleiv Kapital AS. Eier også aksjer i Namdal Kornsilo og Mølle AS (0,02 %) | 2,4 % | 4,8 mill. kr | 30 893 kr |
| Øyvind Arne Sandnes gjennom Moen Industrier AS → STT Invest AS. Eier også aksjer i Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %), Telenor ASA (under 0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %) | 1,5 % | 2,9 mill. kr | 11 463 kr |
| Astrid Helland gjennom Moen Industrier AS → Investiaq AS → Veleta AS. Eier også aksjer i DNB Bank ASA (under 0,01 %) | 0,9 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Hermod Holte Fledsberg gjennom Moen Industrier AS → Investiaq AS → Veleta AS. Eier også aksjer i Sparebank 1 SMN (under 0,01 %) | 0,9 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Christian Johansen gjennom Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → Circulariaq AS → Nutriaq AS → Innovakapital AS; Moen Industrier AS → Circulariaq AS → Nutriaq AS → Innovakapital AS | 0,5 % | 911 104 kr | 0 kr |
| Roy Vegard Hiller gjennom Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → Hiller Invest Ii AS. Eier også aksjer i Hiller Invest AS (100 %), STT Gruppen AS (25 %), Lokotech Group AS (0,02 %) | 0,2 % | 400 456 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 248,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 198,6 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 2,1 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- MOEN-GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 40,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (40,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (9,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (9,9 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i MOEN-GRUPPEN AS falt med 165,8 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i TJUIN EIENDOM AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i OTTERSØYA MARITIME NÆRINGSPARK BYGG 5 AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i PURKHOLMEN EIENDOM AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MOEN EIENDOMMER AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MATMORTUA AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i NÆRØYSUNDTERMINALENE AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i NÆRØYSUNDET KYSTSERVICE AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i OCEANIZE AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 65,8 % til 0 % av aksjene i FELLESBYGGET OTTERSØY AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 45,2 % til 0 % av aksjene i TALERA NORD AS i 2025.
- MOEN INDUSTRIER AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i FLYCO AS i 2025.
- RODO INVEST AS gikk fra 2,2 % til 0 % av aksjene i FORMOFOSS NÆRINGSPARK AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 195 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (148,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (87,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (40,6 mill. kr).
- Finansinntektene i MOEN-GRUPPEN AS steg fra 9,1 mill. kr i 2023 til 126,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- RODO INVEST AS gikk fra 34,3 % til 0 % av aksjene i MOEN-GRUPPEN AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- TORIHAM AS gikk fra 6 % til 0 % av aksjene i MOEN-GRUPPEN AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- HAVGLØTT AS gikk fra 4,3 % til 0 % av aksjene i MOEN-GRUPPEN AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- INVESTIAQ AS gikk fra 3,7 % til 0 % av aksjene i MOEN-GRUPPEN AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- SANDNES TRANSPORT OG TERMINAL AS gikk fra 1,7 % til 0 % av aksjene i MOEN-GRUPPEN AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- STT INVEST AS gikk fra 1,3 % til 0 % av aksjene i MOEN-GRUPPEN AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i FREYJA FLEET MANAGEMENT AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i MOEN INDUSTRIER AS økte med 58,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i MOEN INDUSTRIER AS steg fra 8,1 mill. kr i 2023 til 103,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MOEN INDUSTRIER AS gikk fra 34 % til 0 % av aksjene i CIRCULARIAQ AS i 2024.
- RODO INVEST AS gikk fra 34,3 % til 0 % av aksjene i MOEN-GRUPPEN AS i 2024.
- RKD INVEST AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (10 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (5 mill. kr).
- Finansinntektene i HAVGLØTT AS steg fra 445 416 kr i 2023 til 8,8 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HAVGLØTT AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i TORGKVARTALET AS i 2024.
- HAVGLØTT AS gikk fra 4,3 % til 0 % av aksjene i MOEN-GRUPPEN AS i 2024.
I eierkjeden
- Eierandel i: Tjuin Eiendom AS
- Eierandel i: Ottersøya Maritime Næringspark Bygg 5 AS
- Eierandel i: Purkholmen Eiendom AS
- Eierandel i: Moen Eiendommer AS
- Eierandel i: Matmortua AS
- Eierandel i: Moen Verft AS
- Eierandel i: Nærøysundterminalene AS
- Eierandel i: Nærøysundet Kystservice AS
- Eierandel i: Oceanize AS
- Eierandel i: Namdal Maritime AS
- Eierandel i: Fellesbygget Ottersøy AS
- Eierandel i: Moen Skjervøy AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.