Anslag · inntektsår 2025
Matmortua AS
Org.nr. 980007715 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Nærøysund
Aksjene i Matmortua AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 2,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Matmortua AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −77 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,26 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Matmortua AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 11,8 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (11,8 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 59 451 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Matmortua AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 11,8 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 48 961 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 13 274 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 16,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 143 355 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 8 251 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Matmortua AS?
Matmortua AS eies til slutt av Harry Asmund Bøe (12,6 % gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS og Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS og Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS), Børge Lorentzsen (12,6 % gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS og Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS og Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS), Anne Mette Selnes (12,5 % gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS og Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS og Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS), Heidi Ellin Vold Lorentzsen (12,5 % gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS og Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS og Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS) og Camilla Dolmen Henriksen (9,5 % gjennom Moen Industrier AS → Rodo Invest AS → Cado Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Matmortua AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Harry Asmund Bøe gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS | 12,6 % | 326 415 kr | 0 kr |
| Børge Lorentzsen gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS | 12,6 % | 326 415 kr | 0 kr |
| Anne Mette Selnes gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS | 12,5 % | 322 522 kr | 0 kr |
| Heidi Ellin Vold Lorentzsen gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS. Eier også aksjer i Heidis Sjokoladedrøm AS (50 %) | 12,5 % | 322 522 kr | 0 kr |
| Camilla Dolmen Henriksen gjennom Moen Industrier AS → Rodo Invest AS → Cado Invest AS | 9,5 % | 246 200 kr | 0 kr |
| Lise Lotte Dolmen gjennom Moen Industrier AS → Rodo Invest AS → LLD Invest AS | 9,5 % | 246 200 kr | 0 kr |
| Rasmus Kristian Lian Dolmen gjennom Moen Industrier AS → Rodo Invest AS → RKD Invest AS. Eier også aksjer i Grieg Seafood ASA (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %), Lerøy Seafood Group ASA (under 0,01 %) | 9,5 % | 246 200 kr | 0 kr |
| Roald Dolmen gjennom Moen Industrier AS → Rodo Invest AS. Eier også aksjer i Airgenic AS (0,37 %), Sparebank 1 Nord-Norge (under 0,01 %), Sparebank 1 Helgeland (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Sparebank 1 Østlandet (under 0,01 %) og 3 andre | 9,5 % | 246 200 kr | 0 kr |
| Ole Peter Fjær gjennom Moen Industrier AS → Havgløtt AS. Eier også aksjer i Susoft AS (under 0,01 %), DNO ASA (under 0,01 %), Norda ASA (under 0,01 %), Mowi ASA (under 0,01 %), Panoro Energy ASA (under 0,01 %) og 9 andre | 4,7 % | 122 015 kr | 0 kr |
| Ivar Strand gjennom Moen Industrier AS → Investiaq AS → Kleiv Kapital AS; Moen Industrier AS → Circulariaq AS → Nutriaq AS → Investiaq AS → Kleiv Kapital AS. Eier også aksjer i Namdal Kornsilo og Mølle AS (0,02 %) | 2,4 % | 63 123 kr | 0 kr |
| Øyvind Arne Sandnes gjennom Moen Industrier AS → STT Invest AS. Eier også aksjer i Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %), Telenor ASA (under 0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %) | 1,5 % | 37 832 kr | 0 kr |
| Astrid Helland gjennom Moen Industrier AS → Investiaq AS → Veleta AS. Eier også aksjer i DNB Bank ASA (under 0,01 %) | 0,9 % | 22 598 kr | 0 kr |
| Hermod Holte Fledsberg gjennom Moen Industrier AS → Investiaq AS → Veleta AS. Eier også aksjer i Sparebank 1 SMN (under 0,01 %) | 0,9 % | 22 598 kr | 0 kr |
| Christian Johansen gjennom Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → Circulariaq AS → Nutriaq AS → Innovakapital AS; Moen Industrier AS → Circulariaq AS → Nutriaq AS → Innovakapital AS | 0,5 % | 11 860 kr | 0 kr |
| Roy Vegard Hiller gjennom Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → Hiller Invest Ii AS. Eier også aksjer i Hiller Invest AS (100 %), STT Gruppen AS (25 %), Lokotech Group AS (0,02 %) | 0,2 % | 5 213 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 3,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 2,6 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 8 251 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i MATMORTUA AS økte med 17,1 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MATMORTUA AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- MOEN INDUSTRIER AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i FLYCO AS i 2025.
- RODO INVEST AS gikk fra 2,2 % til 0 % av aksjene i FORMOFOSS NÆRINGSPARK AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i MATMORTUA AS falt med 5,3 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- MATMORTUA AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i VIKING OTTERSØY AS i 2024.
- MATMORTUA AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i TUVAS EIENDOM AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i MOEN INDUSTRIER AS økte med 58,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i MOEN INDUSTRIER AS steg fra 8,1 mill. kr i 2023 til 103,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MOEN INDUSTRIER AS gikk fra 34 % til 0 % av aksjene i CIRCULARIAQ AS i 2024.
- RODO INVEST AS gikk fra 34,3 % til 0 % av aksjene i MOEN-GRUPPEN AS i 2024.
- RKD INVEST AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (10 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (5 mill. kr).
- Finansinntektene i HAVGLØTT AS steg fra 445 416 kr i 2023 til 8,8 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HAVGLØTT AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i TORGKVARTALET AS i 2024.
- HAVGLØTT AS gikk fra 4,3 % til 0 % av aksjene i MOEN-GRUPPEN AS i 2024.
I eierkjeden
- Eierandel i: Foldavegen Eiendom i AS
- Eierandel i: Organisk Materielretur AS
- Eierandel i: Ytre Namdal Energi AS
- Eierandel i: Kråmyra AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.