Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Thrane-Steen Næringsbygg AS

Org.nr. 997655419 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Oslo

Aksjene i Thrane-Steen Næringsbygg AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 1,5 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 175,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Thrane-Steen Næringsbygg AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 13,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,86 % av den samme verdien, så avkastningen er 15,9 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Thrane-Steen Næringsbygg AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 36,8 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 20 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 3,6 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 13,9 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Thrane-Steen Næringsbygg AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 36,8 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 5 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 385 412 kr. Det er i snitt tatt ut 10 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 3,3 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (3 mill. kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 190,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 2,1 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 1,9 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Thrane-Steen Næringsbygg AS?

Thrane-Steen Næringsbygg AS eies til slutt av Annicken Thrane-Steen (14,3 % gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Finans AS), Edna Cecilie Thrane-Steen (14,3 % gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Forvaltning AS), Kari Mølsæther Thrane-Steen (14 % gjennom Bello Invest AS), Personlig eier A (9,5 % gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen AS → Thrane-Steen Ii AS) og Personlig eier B (9,5 % gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen AS → Thrane-Steen Ii AS), og 7 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Thrane-Steen Næringsbygg AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Annicken Thrane-Steen gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Finans AS. Eier også aksjer i Enig TS AS (0,01 %)14,3 %25,2 mill. kr238 539 kr
Edna Cecilie Thrane-Steen gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Forvaltning AS. Eier også aksjer i Thrane-Steen Forvaltning Holding AS (0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %)14,3 %25,2 mill. kr238 539 kr
Kari Mølsæther Thrane-Steen gjennom Bello Invest AS. Eier også aksjer i Haga Golf AS (0,06 %)14 %24,6 mill. kr232 101 kr
Personlig eier A gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen AS → Thrane-Steen Ii AS9,5 %16,7 mill. kr149 492 kr
Personlig eier B gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen AS → Thrane-Steen Ii AS9,5 %16,7 mill. kr149 492 kr
Personlig eier C gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen AS → Thrane-Steen Ii AS9,5 %16,7 mill. kr149 492 kr
Personlig eier D gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Finans AS → Enig TS AS4,8 %8,4 mill. kr66 282 kr
Personlig eier E gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Finans AS → Enig TS AS4,8 %8,4 mill. kr66 282 kr
Personlig eier F gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Finans AS → Enig TS AS4,8 %8,4 mill. kr66 282 kr
Personlig eier G gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Forvaltning AS → Thrane-Steen Forvaltning Holding AS4,8 %8,4 mill. kr66 282 kr
Personlig eier H gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Forvaltning AS → Thrane-Steen Forvaltning Holding AS4,8 %8,4 mill. kr66 282 kr
Personlig eier I gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen AS → Thrane-Steen Ii AS0,1 %201 316 kr0 kr
Verdigrunnlag
219,5 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
175,6 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
1,5 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
1,9 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • THRANE-STEEN GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 18 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (222,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (20,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (225,2 mill. kr).
  • THRANE-STEEN AS delte anslagsvis ut 9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (64,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (20,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (75,9 mill. kr).
  • THRANE-STEEN FORVALTNING AS delte anslagsvis ut 24,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (196,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (52,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (224,4 mill. kr).
  • THRANE-STEEN II AS delte anslagsvis ut 9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (18,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−24 076 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (9,2 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i ENIG TS AS falt med 6,2 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • THRANE-STEEN NÆRINGSBYGG AS delte anslagsvis ut 20 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (182,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (44,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (207,5 mill. kr).
  • THRANE-STEEN GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 21,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (228,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (15,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (222,9 mill. kr).
  • THRANE-STEEN AS delte anslagsvis ut 9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (65,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (64,5 mill. kr).
  • THRANE-STEEN II AS delte anslagsvis ut 9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (18,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (18,3 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i ENIG TS AS falt med 12,6 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.