Anslag · inntektsår 2025
Magnussen Invest AS
Org.nr. 979177461 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Asker
Aksjene i Magnussen Invest AS gir de 18 personlige eierne anslagsvis 939 010 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 418,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Magnussen Invest AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 4,6 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, så avkastningen er 5,3 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Magnussen Invest AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 204,4 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 7,3 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 77,4 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Magnussen Invest AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 186,9 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 20,7 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 7,3 mill. kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 404,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 4,4 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 4,6 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Magnussen Invest AS?
Magnussen Invest AS eies til slutt av Procuritas Vii Investment AB (60,7 % gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS og Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Manco Ii AS → Energima Manco Holding AS → Energima Topco AS og Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Manco i AS → Energima Manco Holding AS → Energima Topco AS), State Of Wisconsin Investment Board (11 % gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS og Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Manco Ii AS → Energima Manco Holding AS → Energima Topco AS og Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Manco i AS → Energima Manco Holding AS → Energima Topco AS), Henrik Brede Magnussen (10,6 % gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → HM Holdning AS og Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Energiflex AS → HM Holdning AS og Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Manco Ii AS → Energima Manco Holding AS → Energima Topco AS → HM Holdning AS), Arild Brede Magnussen (10,2 % gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → A.M. Holding AS og Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Energiflex AS → A.M. Holding AS og Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Energi Control AS) og Personlig eier A (0,9 % gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Pemo Eiendom AS → Tyren Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Magnussen Invest AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Procuritas Vii Investment AB gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS; Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Manco Ii AS → Energima Manco Holding AS → Energima Topco AS; Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Manco i AS → Energima Manco Holding AS → Energima Topco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 60,7 % | 253,8 mill. kr | – |
| State Of Wisconsin Investment Board gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS; Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Manco Ii AS → Energima Manco Holding AS → Energima Topco AS; Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Manco i AS → Energima Manco Holding AS → Energima Topco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 11 % | 46,2 mill. kr | – |
| Henrik Brede Magnussen gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → HM Holdning AS; Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Energiflex AS → HM Holdning AS; Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Manco Ii AS → Energima Manco Holding AS → Energima Topco AS → HM Holdning AS. Eier også aksjer i Aker Solutions ASA (under 0,01 %), Akastor ASA (under 0,01 %), Nordic Semiconductor ASA (under 0,01 %), Aker Horizons ASA (under 0,01 %) | 10,6 % | 44,3 mill. kr | 449 493 kr |
| Arild Brede Magnussen gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → A.M. Holding AS; Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Energiflex AS → A.M. Holding AS; Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Energi Control AS. Eier også aksjer i Norway Offshore Racing Team AS (50 %), Ancka Invest AS (0,2 %) | 10,2 % | 42,8 mill. kr | 432 765 kr |
| Personlig eier A gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Pemo Eiendom AS → Tyren Holding AS | 0,9 % | 3,9 mill. kr | 21 191 kr |
| Personlig eier B gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Willassen Invest AS | 0,7 % | 2,9 mill. kr | 11 603 kr |
| Personlig eier C gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Bjerke Gruppen AS → Elin Invest AS | 0,7 % | 2,8 mill. kr | 10 574 kr |
| Personlig eier D gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Bjerke Gruppen AS → Henning Invest AS | 0,7 % | 2,8 mill. kr | 10 574 kr |
| Personlig eier E gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → FKR Holding AS | 0,5 % | 2 mill. kr | 2 810 kr |
| Personlig eier F gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Charmilla Invest AS | 0,3 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → HR-Ledelse AS | 0,3 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → HR-Ledelse AS | 0,3 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → N. J. Holding AS | 0,2 % | 949 126 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Aeb Holding & Co AS | 0,2 % | 830 529 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Flutter INC AS | 0,2 % | 677 876 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 522,9 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 418,3 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 939 010 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 4,6 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- ENERGIMA GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 86,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (352,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (65,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (331,7 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i ENERGIMA GRUPPEN AS økte med 189,4 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ENERGIMA BIDCO AS økte med 124,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ENERGIMA MIDCO AS økte med 124,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ENERGIMA MANCO II AS økte med 43,5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ENERGIMA TOPCO AS økte med 139,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ENERGIMA MANCO HOLDING AS økte med 39 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- PEMO EIENDOM AS gikk fra 15,1 % til 0 % av aksjene i MAGNUSSEN INVEST AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- MAGNUSSEN INVEST AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i ENERGIMA AS i 2024.
- MAGNUSSEN INVEST AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i AUTOMA AS i 2024.
- MAGNUSSEN INVEST AS gikk fra 59 % til 0 % av aksjene i ENERGIMA REHABILITERING AS i 2024.
- MAGNUSSEN INVEST AS gikk fra 49 % til 0 % av aksjene i WOLFF EIENDOM AS i 2024.
- ENERGIMA GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 70,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (270,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (152,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (352,4 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i ENERGIMA GRUPPEN AS falt med 78,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- ENERGIMA GRUPPEN AS gikk fra 92 % til 0 % av aksjene i PROMAG AS i 2024.
- ENERGIMA GRUPPEN AS gikk fra 91 % til 0 % av aksjene i ENERGIMA GRUPPEN EIENDOM AS i 2024.
- ENERGIMA GRUPPEN AS gikk fra 67,5 % til 0 % av aksjene i PROPERATE AS i 2024.
- ENERGIMA GRUPPEN AS gikk fra 45 % til 0 % av aksjene i FOCUS ELEKTRO AS i 2024.
- ENERGIMA GRUPPEN AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i DE SERVICE AS i 2024.
- ENERGIMA GRUPPEN AS gikk fra 4 % til 0 % av aksjene i INFRAVENT AS i 2024.
- ENERGIMA GRUPPEN AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i WOLFF EIENDOM AS i 2024.
I eierkjeden
- Eierandel i: Sauter Norge AS
- Eierandel i: Solutec VVS AS
- Eierandel i: De Elektro Prosjekt AS
- Eierandel i: De Service AS
- Eierandel i: Kuldeteknikeren AS
- Eierandel i: Kjøleassistanse AS
- Eierandel i: De Elektro AS
- Eierandel i: Promag AS
- Eierandel i: Dokumentert AS
- Eierandel i: Nimbus Innregulering AS
- Eierandel i: Bygg og Borr AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.