Anslag · inntektsår 2025
Grafo AS
Org.nr. 947195360 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Bodø
Aksjene i Grafo AS gir de 6 personlige eierne anslagsvis 6,5 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 613,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Grafo AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 14 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,88 % av den samme verdien, så avkastningen er 16 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Grafo AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 150,1 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 58 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 13 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 56,8 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Grafo AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 183,1 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 6,9 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 30,9 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 29 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 2,7 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (10,8 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 725,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 7,9 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 6,7 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Grafo AS?
Grafo AS eies til slutt av Matias Nordahl Carlsen (19 % gjennom Grafo Holding 1 AS), Ane Nordahl Carlsen (19 % gjennom Grafo Holding 2 AS), Anna Nordahl Carlsen (19 % gjennom Grafo Holding 3 AS), Matilde Pauline Nordahl Neby (19 % gjennom Grafo Holding 4 AS) og Petra Adeleide Evensdatter Carlsen-Andreassen (19 % gjennom Grafo Holding 5 AS), og 1 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Grafo AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Matias Nordahl Carlsen gjennom Grafo Holding 1 AS. Eier også aksjer i Lofotlys AS (50 %), Norway Live AS (0,12 %) | 19 % | 116,6 mill. kr | 1,2 mill. kr |
| Ane Nordahl Carlsen gjennom Grafo Holding 2 AS. Eier også aksjer i Norske Skog ASA (under 0,01 %), Nordic Semiconductor ASA (under 0,01 %), Rec Silicon Holdings AS (under 0,01 %) | 19 % | 116,6 mill. kr | 1,2 mill. kr |
| Anna Nordahl Carlsen gjennom Grafo Holding 3 AS | 19 % | 116,6 mill. kr | 1,2 mill. kr |
| Matilde Pauline Nordahl Neby gjennom Grafo Holding 4 AS | 19 % | 116,6 mill. kr | 1,2 mill. kr |
| Petra Adeleide Evensdatter Carlsen-Andreassen gjennom Grafo Holding 5 AS | 19 % | 116,6 mill. kr | 1,2 mill. kr |
| Even Carlsen | 5 % | 30,7 mill. kr | 299 228 kr |
- Verdigrunnlag
- 767,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 613,7 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 6,7 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- GRAFO AS gikk fra 60 % til 0 % av aksjene i P BOLIGUTLEIE AS i 2025.
- GRAFO AS gikk fra 40 % til 0 % av aksjene i ISBRE HEIM AS i 2025.
- GRAFO AS gikk fra 11,2 % til 0 % av aksjene i PIONEER PROPERTY GROUP ASA i 2025.
- GRAFO AS gikk fra 10,7 % til 8,9 % av aksjene i PIONEER INVESTOR DX AS i 2025.
- GRAFO AS gikk fra 6,4 % til 0 % av aksjene i MINING AS i 2025.
- GRAFO AS gikk fra 4,3 % til 0 % av aksjene i UNIFRACTAL AS i 2025.
- GRAFO HOLDING 1 AS delte anslagsvis ut 2,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (718 220 kr).
- GRAFO HOLDING 2 AS delte anslagsvis ut 2,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (721 198 kr).
- GRAFO HOLDING 3 AS delte anslagsvis ut 2,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (721 207 kr).
- GRAFO HOLDING 4 AS delte anslagsvis ut 2,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (722 321 kr).
- GRAFO HOLDING 5 AS delte anslagsvis ut 2,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (721 202 kr).
- GRAFO AS delte anslagsvis ut 48 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (723,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (58,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (734 mill. kr).
- GRAFO AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i SG1 HOLDING AS i 2024.
- GRAFO AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i GRILLEN 2 AS i 2024.
- GRAFO AS gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i PINGDATA AS i 2024.
- GRAFO HOLDING 1 AS delte anslagsvis ut 1,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (13 368 kr) pluss årsresultatet 2024 (2,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,7 mill. kr).
- Finansinntektene i GRAFO HOLDING 1 AS steg fra 19 000 kr i 2023 til 2,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- GRAFO HOLDING 2 AS delte anslagsvis ut 1,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (11 928 kr) pluss årsresultatet 2024 (2,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,7 mill. kr).
- Finansinntektene i GRAFO HOLDING 2 AS steg fra 19 000 kr i 2023 til 2,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- GRAFO HOLDING 3 AS delte anslagsvis ut 1,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (11 935 kr) pluss årsresultatet 2024 (2,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,7 mill. kr).
- Finansinntektene i GRAFO HOLDING 3 AS steg fra 19 000 kr i 2023 til 2,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- GRAFO HOLDING 4 AS delte anslagsvis ut 1,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (13 375 kr) pluss årsresultatet 2024 (2,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,7 mill. kr).
- Finansinntektene i GRAFO HOLDING 4 AS steg fra 19 000 kr i 2023 til 2,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- GRAFO HOLDING 5 AS delte anslagsvis ut 1,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (11 932 kr) pluss årsresultatet 2024 (2,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,7 mill. kr).
- Finansinntektene i GRAFO HOLDING 5 AS steg fra 19 000 kr i 2023 til 2,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eierandel i: Machine Rent AS
- Eierandel i: Stille Steine AS
- Eierandel i: Olavsen AS
- Eierandel i: Laurasia AS
- Eierandel i: Gondwana AS
- Eierandel i: Pangaea AS
- Eierandel i: P Boligutleie AS
- Eierandel i: Prestengbrygga Eiendom AS
- Eierandel i: Brekken Eiendom AS
- Eierandel i: Storageco AS
- Eierandel i: Isbre Heim AS
- Eierandel i: Alf Brekken og Sønner AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.