Anslag · inntektsår 2025
Alytic AS
Org.nr. 925878723 · AS · Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning · Arendal
Aksjene i Alytic AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 1,2 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 189,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Alytic AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −10,6 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2023–2024. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,86 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Alytic AS?
Fra utgangen av 2022 til utgangen av 2024 økte egenkapitalen med 114,6 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (144,1 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 2,5 mill. kr i inntektsårene 2023–2024.
Hvordan har det gått med Alytic AS?
Fra 2022 til 2024 økte egenkapitalen med 114,6 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 371 161 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 6,2 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 3,3 mill. kr i året.
Hvem eier Alytic AS?
Alytic AS eies til slutt av Trine Must (12,9 % gjennom Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS og Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → AS Fondal og Arendals Fossekompani ASA), Erik Christian Must (12,9 % gjennom Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS og Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → Oslokanalen AS og Arendals Fossekompani ASA), Charlotte Bergesen (8,7 % gjennom Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 4 AS → Solfonn AS og Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Solfonn AS), Cathrine Ulrichsen (7,5 % gjennom Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Champ Capital AS og Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Champ Capital AS) og Victor Johannes Ulrichsen Vigsnæs (6,2 % gjennom Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS og Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS og Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vjuv Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Alytic AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Trine Must gjennom Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS; Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → AS Fondal; Arendals Fossekompani ASA. Eier også aksjer i NHST Holding AS (0,19 %), Gyldendal ASA (0,14 %), Polaris Media ASA (0,12 %), Veidekke ASA (0,04 %), Kongsberg Gruppen ASA (0,03 %) og 4 andre | 12,9 % | 24,4 mill. kr | 229 658 kr |
| Erik Christian Must gjennom Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS; Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → Oslokanalen AS; Arendals Fossekompani ASA. Eier også aksjer i Spond AS (2,2 %), Gyldendal ASA (0,4 %), NHST Holding AS (0,2 %), Polaris Media ASA (0,16 %), Rec Silicon Holdings AS (0,08 %) og 5 andre | 12,9 % | 24,4 mill. kr | 229 606 kr |
| Charlotte Bergesen gjennom Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 4 AS → Solfonn AS; Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Solfonn AS. Eier også aksjer i Gumøy Golf AS (0,43 %) | 8,7 % | 16,4 mill. kr | 146 586 kr |
| Cathrine Ulrichsen gjennom Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Champ Capital AS; Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Champ Capital AS | 7,5 % | 14,3 mill. kr | 125 145 kr |
| Victor Johannes Ulrichsen Vigsnæs gjennom Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS; Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS; Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vjuv Invest AS. Eier også aksjer i Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %), Tekna Holding ASA (under 0,01 %), Yara International ASA (under 0,01 %) | 6,2 % | 11,8 mill. kr | 100 240 kr |
| Morten Sigval Bergesen gjennom Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 2 AS → Breifonn 2 AS. Eier også aksjer i Viking Growth 33 AS (1,04 %), Gumøy Golf AS (0,43 %), Itera ASA (under 0,01 %), Scatec ASA (under 0,01 %), Borregaard ASA (under 0,01 %) og 4 andre | 4,4 % | 8,4 mill. kr | 66 122 kr |
| Breifonn Holding AG gjennom Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Breifonn AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 4,3 % | 8 mill. kr | – |
| Henrik Bergesen gjennom Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Langfonn AS. Eier også aksjer i Havfonn Holding AS (100 %), Irecommend AS (10,02 %) | 4,3 % | 8 mill. kr | 62 864 kr |
| Caroline Ulrichsen Svendsen gjennom Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Cus Invest AS; Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Cus Invest AS; Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Cus Invest AS. Eier også aksjer i Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %), Tekna Holding ASA (under 0,01 %) | 4 % | 7,6 mill. kr | 57 999 kr |
| Henrik Ulrichsen Svendsen gjennom Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Us Invest AS; Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Us Invest AS; Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Us Invest AS. Eier også aksjer i Endúr ASA (0,01 %), Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %), Nekkar ASA (under 0,01 %), Tekna Holding ASA (under 0,01 %) | 4 % | 7,6 mill. kr | 57 999 kr |
| Morten Sigval Bergesen gjennom Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 3 AS. Eier også aksjer i Snefonn AS (86,65 %), NHST Holding AS (0,02 %) | 3,8 % | 7,3 mill. kr | 54 948 kr |
| Espen Zachariassen gjennom Vindjammer2 AS → Vindjammer AS. Eier også aksjer i Tekna Holding ASA (under 0,01 %) | 1,8 % | 3,4 mill. kr | 16 870 kr |
| Kjell Christian Ulrichsen gjennom Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Kamul AS; Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS. Eier også aksjer i Kcu Invest AS (100 %), Aker ASA (under 0,01 %) | 1,6 % | 3 mill. kr | 12 100 kr |
| Marianne Ulrichsen gjennom Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → M&V Holding AS; Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → M&V Holding AS. Eier også aksjer i Tinkas AS (100 %) | 1,5 % | 2,9 mill. kr | 11 532 kr |
| Folketrygdfondet gjennom Arendals Fossekompani ASA | 1,4 % | 2,6 mill. kr | – |
- Verdigrunnlag
- 236,6 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 189,3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 2 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Antall aksjer i ALYTIC AS økte fra 2 408 694 til 2 710 097 i 2025. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i FUTURE MATERIALS AS i 2025.
- Finansinntektene i MUST INVEST AS steg fra 25,3 mill. kr i 2024 til 793,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MUST INVEST AS gikk fra 2,3 % til 0 % av aksjene i NORKON AS i 2025.
- MUST AS delte anslagsvis ut 120 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,3 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (144,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,3 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i ALYTIC AS økte med 78,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i ALYTIC AS økte fra 1 826 319 til 2 408 694 i 2024. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA delte anslagsvis ut 192 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,9 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,4 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (5,1 mrd. kr).
- Finansinntektene i ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA steg fra 267,7 mill. kr i 2023 til 3,5 mrd. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i VERGIA AS i 2024.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA gikk fra 60 % til 0 % av aksjene i VOLUE AS i 2024.
- Finansinntektene i ULFOSS INVEST AS steg fra 133 mill. kr i 2023 til 763,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ULFOSS INVEST AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i VOLUE AS i 2024.
- HAVFONN AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i VOLUE AS i 2024.
- MUST AS delte anslagsvis ut 105 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,4 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (78 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,3 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i ALYTIC AS økte med 66 mill. kr i 2023. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
I eierkjeden
- Eier: Folketrygdfondet
- Eierandel i: Kontali Holding AS
- Eierandel i: Utel Holding AS
- Eierandel i: Veyt Holding AS
- Eierandel i: Factlines Holding AS
- Eierandel i: Alytic Blue AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.