Anslag · inntektsår 2025
Utel Holding AS
Org.nr. 926885979 · AS · Utgivelse av annen programvare · Arendal
Aksjene i Utel Holding AS gir de 36 personlige eierne anslagsvis 11 590 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 18,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Utel Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −50,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,72 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Utel Holding AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med −20,9 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (1,5 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 317 045 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Utel Holding AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 20,9 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 77 798 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 264 197 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 3,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 16 173 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 164 225 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Utel Holding AS?
Utel Holding AS eies til slutt av Personlig eier A (12,9 % gjennom Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS og Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → AS Fondal og Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA), Personlig eier B (12,9 % gjennom Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS og Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → Oslokanalen AS og Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA), Personlig eier C (8,7 % gjennom Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 4 AS → Solfonn AS og Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Solfonn AS), Personlig eier D (7,5 % gjennom Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Champ Capital AS og Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Champ Capital AS) og Personlig eier E (6,2 % gjennom Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS og Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS og Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vjuv Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Utel Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS; Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → AS Fondal; Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA | 12,9 % | 2,3 mill. kr | 5 797 kr |
| Personlig eier B gjennom Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS; Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → Oslokanalen AS; Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA | 12,9 % | 2,3 mill. kr | 5 793 kr |
| Personlig eier C gjennom Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 4 AS → Solfonn AS; Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Solfonn AS | 8,7 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Champ Capital AS; Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Champ Capital AS | 7,5 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS; Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS; Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vjuv Invest AS | 6,2 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 2 AS → Breifonn 2 AS | 4,4 % | 804 148 kr | 0 kr |
| Breifonn Holding AG gjennom Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Breifonn AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 4,3 % | 772 849 kr | – |
| Personlig eier G gjennom Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Langfonn AS | 4,3 % | 772 849 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Cus Invest AS; Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Cus Invest AS; Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Cus Invest AS | 4 % | 726 122 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Us Invest AS; Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Us Invest AS; Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Us Invest AS | 4 % | 726 122 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 3 AS | 3,8 % | 696 814 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Alytic AS → Vindjammer2 AS → Vindjammer AS | 1,8 % | 331 084 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Kamul AS; Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS | 1,6 % | 285 270 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → M&V Holding AS; Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → M&V Holding AS | 1,5 % | 279 807 kr | 0 kr |
| Folketrygdfondet gjennom Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA | 1,4 % | 247 421 kr | – |
- Verdigrunnlag
- 22,7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 18,2 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 11 590 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 164 225 kr
Hendelser i eierkjeden
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i FUTURE MATERIALS AS i 2025.
- Finansinntektene i MUST INVEST AS steg fra 25,3 mill. kr i 2024 til 793,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MUST INVEST AS gikk fra 2,3 % til 0 % av aksjene i NORKON AS i 2025.
- MUST AS delte anslagsvis ut 120 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,3 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (144,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,3 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i UTEL HOLDING AS økte med 1,5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i UTEL HOLDING AS økte fra 1 521 429 til 1 628 572 i 2024. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- Innskutt egenkapital i ALYTIC AS økte med 78,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA delte anslagsvis ut 192 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,9 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,4 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (5,1 mrd. kr).
- Finansinntektene i ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA steg fra 267,7 mill. kr i 2023 til 3,5 mrd. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i VERGIA AS i 2024.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA gikk fra 60 % til 0 % av aksjene i VOLUE AS i 2024.
- Finansinntektene i ULFOSS INVEST AS steg fra 133 mill. kr i 2023 til 763,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ULFOSS INVEST AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i VOLUE AS i 2024.
- HAVFONN AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i VOLUE AS i 2024.
- MUST AS delte anslagsvis ut 105 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,4 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (78 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,3 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i ALYTIC AS økte med 66 mill. kr i 2023. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
I eierkjeden
- Eier: Folketrygdfondet
- Eierandel i: Utel AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.