Anslag · inntektsår 2025
Utel AS
Org.nr. 980099741 · AS · Utgivelse av annen programvare · Grimstad
Aksjene i Utel AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 3,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Utel AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −38 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2023–2024. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,44 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Utel AS?
Fra utgangen av 2022 til utgangen av 2023 ble 3 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 56 221 kr i inntektsåret 2023. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,1 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Utel AS?
Fra 2022 til 2024 falt egenkapitalen med 4,3 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 4,9 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 10,5 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 34 778 kr i året.
Hvem eier Utel AS?
Utel AS eies til slutt av Personlig eier A (12,2 % gjennom Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS og Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → AS Fondal og Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA), Personlig eier B (12,2 % gjennom Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS og Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → Oslokanalen AS og Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA), Personlig eier C (8,2 % gjennom Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 4 AS → Solfonn AS og Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Solfonn AS), Personlig eier D (7,2 % gjennom Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Champ Capital AS og Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Champ Capital AS) og Personlig eier E (5,9 % gjennom Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS og Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS og Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vjuv Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Utel AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS; Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → AS Fondal; Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA | 12,2 % | 479 524 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS; Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → Oslokanalen AS; Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA | 12,2 % | 479 430 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 4 AS → Solfonn AS; Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Solfonn AS | 8,2 % | 323 201 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Champ Capital AS; Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Champ Capital AS | 7,2 % | 280 994 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS; Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS; Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vjuv Invest AS | 5,9 % | 231 969 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 2 AS → Breifonn 2 AS | 4,2 % | 164 808 kr | 0 kr |
| Breifonn Holding AG gjennom Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Breifonn AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 4 % | 158 393 kr | – |
| Personlig eier G gjennom Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Langfonn AS | 4 % | 158 393 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Cus Invest AS; Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Cus Invest AS; Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Cus Invest AS | 3,8 % | 148 817 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Us Invest AS; Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Us Invest AS; Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Us Invest AS | 3,8 % | 148 817 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 3 AS | 3,6 % | 142 810 kr | 0 kr |
| Personlig eier K | 3 % | 118 354 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Utel Holding AS → Alytic AS → Vindjammer2 AS → Vindjammer AS | 1,7 % | 67 855 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Kamul AS; Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS | 1,5 % | 58 465 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → M&V Holding AS; Utel Holding AS → Alytic AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → M&V Holding AS | 1,5 % | 57 346 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 4,9 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 3,9 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 21 618 kr
Hendelser i eierkjeden
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i FUTURE MATERIALS AS i 2025.
- Finansinntektene i MUST INVEST AS steg fra 25,3 mill. kr i 2024 til 793,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MUST INVEST AS gikk fra 2,3 % til 0 % av aksjene i NORKON AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i UTEL AS økte med 1,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i UTEL AS økte fra 1 110 209 til 1 187 529 i 2024. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- Innskutt egenkapital i UTEL HOLDING AS økte med 1,5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ALYTIC AS økte med 78,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA delte anslagsvis ut 192 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,9 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,4 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (5,1 mrd. kr).
- Finansinntektene i ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA steg fra 267,7 mill. kr i 2023 til 3,5 mrd. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i VERGIA AS i 2024.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA gikk fra 60 % til 0 % av aksjene i VOLUE AS i 2024.
- Finansinntektene i ULFOSS INVEST AS steg fra 133 mill. kr i 2023 til 763,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ULFOSS INVEST AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i VOLUE AS i 2024.
- HAVFONN AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i VOLUE AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i UTEL AS falt med 6 mill. kr i 2023. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i ALYTIC AS økte med 66 mill. kr i 2023. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.