Anslag · inntektsår 2025
Nortrafo AS
Org.nr. 924357770 · AS · Produksjon av elektromotorer, generatorer og transformatorer · Steinkjer
Aksjene i Nortrafo AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 366 469 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 67,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Nortrafo AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 23,6 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,83 % av den samme verdien, så avkastningen er 28,3 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Nortrafo AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 35,1 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,2 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 13,3 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Nortrafo AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 35,1 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 1,1 mill. kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 79,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 830 450 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 707 803 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Nortrafo AS?
Nortrafo AS eies til slutt av Gustav Magnar Witzøe (20,7 % gjennom Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS og Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS), Rune Evjen (15 % gjennom Scandinavian Transformer Group AS → Torvdal Invest AS), Knut Olav Forr (15 % gjennom Scandinavian Transformer Group AS → Tunk AS), Bjørn Margido Wiggen (8,7 % gjennom Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS og Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS og Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS) og Varig Orkla Forsikring Gjensidig (6,7 % gjennom Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS og Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Nortrafo AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Gustav Magnar Witzøe gjennom Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS; Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS. Eier også aksjer i Fjord Marin Holding AS (97 %) | 20,7 % | 14,1 mill. kr | 122 947 kr |
| Rune Evjen gjennom Scandinavian Transformer Group AS → Torvdal Invest AS | 15 % | 10,2 mill. kr | 84 141 kr |
| Knut Olav Forr gjennom Scandinavian Transformer Group AS → Tunk AS | 15 % | 10,2 mill. kr | 84 141 kr |
| Bjørn Margido Wiggen gjennom Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS; Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS; Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS. Eier også aksjer i DNB Private Equity i AS (1,25 %), Norbit ASA (under 0,01 %), Elkem ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %) og 10 andre | 8,7 % | 5,9 mill. kr | 41 637 kr |
| Varig Orkla Forsikring Gjensidig gjennom Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS; Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS | 6,7 % | 4,5 mill. kr | – |
| Jan Trygve Håbrekke gjennom Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS; Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS | 5,4 % | 3,7 mill. kr | 19 116 kr |
| Frode Varslot Hagen gjennom Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Vaxtr AS → Blue Star Asset Management AS | 4,1 % | 2,8 mill. kr | 10 484 kr |
| Ole Petter Bjartnes gjennom Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Garoa AS | 3,2 % | 2,2 mill. kr | 4 003 kr |
| Arild Oddmund Berg gjennom Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Vaxtr AS → Borgund Bo AS → Draft Holding AS → Borgund Holding AS. Eier også aksjer i Levain The Bakery AS (50 %) | 1,4 % | 938 005 kr | 0 kr |
| Andreas Berg gjennom Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Vaxtr AS → Borgund Bo AS → Draft Holding AS → Kompass Holding AS | 1,1 % | 749 842 kr | 0 kr |
| Oda Berg gjennom Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Vaxtr AS → Borgund Bo AS → Draft Holding AS → Lykt Holding AS | 1,1 % | 749 842 kr | 0 kr |
| Ivar Arnesen gjennom Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Ivar Arnesen Invest AS; Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Ivar Arnesen Invest AS | 1 % | 700 896 kr | 0 kr |
| Rune Stokke gjennom Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Stokke Industri AS → Søre Øverli AS; Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Stokke Industri AS → Søre Øverli AS. Eier også aksjer i Salig AS (0,96 %), Deepx Health AS (under 0,01 %) | 0,9 % | 594 094 kr | 0 kr |
| Erling Bratland gjennom Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Vaxtr AS → Selvig Trelast AS | 0,8 % | 561 680 kr | 0 kr |
| Håkon Selvig Bratland gjennom Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Vaxtr AS → Selvig Trelast AS → Haakon Invest AS | 0,8 % | 561 680 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 84,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 67,8 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 707 803 kr
Hendelser i eierkjeden
- NORTRAFO AS gikk fra 100 % til 94,1 % av aksjene i MAGTECH AS i 2025.
- STEDI AS delte anslagsvis ut 9,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (11,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−1,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (0 kr).
- SCANDINAVIAN TRANSFORMER GROUP AS gikk fra 48 % til 34 % av aksjene i ELEKTRO NORD AS i 2025.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 142,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (0 kr) pluss årsresultatet 2025 (142,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (0 kr).
- Finansinntektene i SALVESEN & THAMS INVEST AS steg fra 43 mill. kr i 2024 til 173,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 94,6 % til 92,4 % av aksjene i BITASTAD HOLDING AS i 2025.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i OVUN HOLDING AS i 2025.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 18 % til 0 % av aksjene i AXESS ASSET INTEGRITY AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i STEDI AS falt med 1,6 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 9,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (9,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (0 kr).
- Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS INVEST AS falt med 98,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS AS økte med 613,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- TORVDAL INVEST AS delte anslagsvis ut 3,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (9,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (40 422 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (6,5 mill. kr).
I eierkjeden
- Eier: Varig Orkla Forsikring Gjensidig
- Eierandel i: Nortrafo Production AS
- Eierandel i: Magtech AS
- Eierandel i: Norsk Transformator AS
- Eierandel i: Norsk Transformator Beredskap AS
- Eierandel i: Vestfold Trafo Energi AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.