Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Vestfold Trafo Energi AS

Org.nr. 976069285 · AS · Reparasjon og vedlikehold av elektrisk utstyr · Sandefjord

Aksjene i Vestfold Trafo Energi AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 26 405 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 13,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Vestfold Trafo Energi AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 19,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,7 % av den samme verdien, så avkastningen er 27,7 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Vestfold Trafo Energi AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 3,8 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 2,5 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 224 642 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,4 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Vestfold Trafo Energi AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 3,8 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 3,2 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 2,3 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1,3 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 6,4 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (194 377 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 15,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 132 025 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 120 825 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Vestfold Trafo Energi AS?

Vestfold Trafo Energi AS eies til slutt av Personlig eier A (30 % gjennom Osmundsen Holding AS), Personlig eier B (14,5 % gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS og Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS), Personlig eier C (10,5 % gjennom Nortrafo AS → Scandinavian Transformer Group AS → Torvdal Invest AS), Personlig eier D (10,5 % gjennom Nortrafo AS → Scandinavian Transformer Group AS → Tunk AS) og Personlig eier E (6,1 % gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS og Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS og Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Vestfold Trafo Energi AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Osmundsen Holding AS30 %4,2 mill. kr23 927 kr
Personlig eier B gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS; Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS14,5 %2 mill. kr2 478 kr
Personlig eier C gjennom Nortrafo AS → Scandinavian Transformer Group AS → Torvdal Invest AS10,5 %1,5 mill. kr0 kr
Personlig eier D gjennom Nortrafo AS → Scandinavian Transformer Group AS → Tunk AS10,5 %1,5 mill. kr0 kr
Personlig eier E gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS; Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS; Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS6,1 %846 246 kr0 kr
Varig Orkla Forsikring Gjensidig gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS; Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS4,7 %647 254 kr–
Personlig eier F gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS; Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS3,8 %524 516 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Vaxtr AS → Blue Star Asset Management AS2,9 %401 204 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Garoa AS2,2 %308 618 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Vaxtr AS → Borgund Bo AS → Draft Holding AS → Borgund Holding AS1 %134 002 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Vaxtr AS → Borgund Bo AS → Draft Holding AS → Kompass Holding AS0,8 %107 121 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Vaxtr AS → Borgund Bo AS → Draft Holding AS → Lykt Holding AS0,8 %107 121 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Ivar Arnesen Invest AS; Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Ivar Arnesen Invest AS0,7 %100 129 kr0 kr
Personlig eier M gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Stokke Industri AS → Søre Øverli AS; Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Stokke Industri AS → Søre Øverli AS0,6 %84 871 kr0 kr
Personlig eier N gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Vaxtr AS → Selvig Trelast AS0,6 %80 241 kr0 kr
Verdigrunnlag
17,3 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
13,8 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
120 825 kr

Hendelser i eierkjeden

  • VESTFOLD TRAFO ENERGI AS delte anslagsvis ut 2,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (14,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (16,3 mill. kr).
  • NORTRAFO AS gikk fra 100 % til 94,1 % av aksjene i MAGTECH AS i 2025.
  • STEDI AS delte anslagsvis ut 9,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (11,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−1,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (0 kr).
  • SCANDINAVIAN TRANSFORMER GROUP AS gikk fra 48 % til 34 % av aksjene i ELEKTRO NORD AS i 2025.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 142,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (0 kr) pluss årsresultatet 2025 (142,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (0 kr).
  • Finansinntektene i SALVESEN & THAMS INVEST AS steg fra 43 mill. kr i 2024 til 173,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 94,6 % til 92,4 % av aksjene i BITASTAD HOLDING AS i 2025.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i OVUN HOLDING AS i 2025.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 18 % til 0 % av aksjene i AXESS ASSET INTEGRITY AS i 2025.
  • NETTPARTNER AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i VESTFOLD TRAFO ENERGI AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • Finansinntektene i OSMUNDSEN HOLDING AS steg fra 2,3 mill. kr i 2023 til 9,8 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Innskutt egenkapital i STEDI AS falt med 1,6 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 9,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (9,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (0 kr).
  • Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS INVEST AS falt med 98,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.