Anslag · inntektsår 2025
Norsk Transformator Beredskap AS
Org.nr. 996085260 · AS · Engroshandel med maskiner og utstyr ellers · Steinkjer
Aksjene i Norsk Transformator Beredskap AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 6,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Norsk Transformator Beredskap AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 15,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,58 % av den samme verdien, så avkastningen er 26,4 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Norsk Transformator Beredskap AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 5 370 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 95 652 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Norsk Transformator Beredskap AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 5 370 kr. Bankinnskuddene økte med 4 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1,3 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 16,4 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (76 438 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 6,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 46 095 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 47 514 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Norsk Transformator Beredskap AS?
Norsk Transformator Beredskap AS eies til slutt av Gustav Magnar Witzøe (20,7 % gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS og Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS), Rune Evjen (15 % gjennom Nortrafo AS → Scandinavian Transformer Group AS → Torvdal Invest AS), Knut Olav Forr (15 % gjennom Nortrafo AS → Scandinavian Transformer Group AS → Tunk AS), Bjørn Margido Wiggen (8,7 % gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS og Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS og Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS) og Varig Orkla Forsikring Gjensidig (6,7 % gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS og Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Norsk Transformator Beredskap AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Gustav Magnar Witzøe gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS; Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS. Eier også aksjer i Fjord Marin Holding AS (97 %) | 20,7 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Rune Evjen gjennom Nortrafo AS → Scandinavian Transformer Group AS → Torvdal Invest AS | 15 % | 976 704 kr | 0 kr |
| Knut Olav Forr gjennom Nortrafo AS → Scandinavian Transformer Group AS → Tunk AS | 15 % | 976 704 kr | 0 kr |
| Bjørn Margido Wiggen gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS; Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS; Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS. Eier også aksjer i DNB Private Equity i AS (1,25 %), Norbit ASA (under 0,01 %), Elkem ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %) og 10 andre | 8,7 % | 568 665 kr | 0 kr |
| Varig Orkla Forsikring Gjensidig gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS; Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS | 6,7 % | 434 945 kr | – |
| Jan Trygve Håbrekke gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS; Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS | 5,4 % | 352 467 kr | 0 kr |
| Frode Varslot Hagen gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Vaxtr AS → Blue Star Asset Management AS | 4,1 % | 269 603 kr | 0 kr |
| Ole Petter Bjartnes gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Garoa AS | 3,2 % | 207 387 kr | 0 kr |
| Arild Oddmund Berg gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Vaxtr AS → Borgund Bo AS → Draft Holding AS → Borgund Holding AS. Eier også aksjer i Levain The Bakery AS (50 %) | 1,4 % | 90 047 kr | 0 kr |
| Andreas Berg gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Vaxtr AS → Borgund Bo AS → Draft Holding AS → Kompass Holding AS | 1,1 % | 71 984 kr | 0 kr |
| Oda Berg gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Vaxtr AS → Borgund Bo AS → Draft Holding AS → Lykt Holding AS | 1,1 % | 71 984 kr | 0 kr |
| Ivar Arnesen gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Ivar Arnesen Invest AS; Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Ivar Arnesen Invest AS | 1 % | 67 285 kr | 0 kr |
| Rune Stokke gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Stokke Industri AS → Søre Øverli AS; Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Stokke Industri AS → Søre Øverli AS. Eier også aksjer i Salig AS (0,96 %), Deepx Health AS (under 0,01 %) | 0,9 % | 57 032 kr | 0 kr |
| Erling Bratland gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Vaxtr AS → Selvig Trelast AS | 0,8 % | 53 921 kr | 0 kr |
| Håkon Selvig Bratland gjennom Nortrafo AS → Steinkjer Invest AS → Stedi AS → Vaxtr AS → Selvig Trelast AS → Haakon Invest AS | 0,8 % | 53 921 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 8,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 6,5 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 47 514 kr
Hendelser i eierkjeden
- NORSK TRANSFORMATOR BEREDSKAP AS delte anslagsvis ut 1,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (4,1 mill. kr).
- NORTRAFO AS gikk fra 100 % til 94,1 % av aksjene i MAGTECH AS i 2025.
- STEDI AS delte anslagsvis ut 9,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (11,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−1,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (0 kr).
- SCANDINAVIAN TRANSFORMER GROUP AS gikk fra 48 % til 34 % av aksjene i ELEKTRO NORD AS i 2025.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 142,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (0 kr) pluss årsresultatet 2025 (142,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (0 kr).
- Finansinntektene i SALVESEN & THAMS INVEST AS steg fra 43 mill. kr i 2024 til 173,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 94,6 % til 92,4 % av aksjene i BITASTAD HOLDING AS i 2025.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i OVUN HOLDING AS i 2025.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 18 % til 0 % av aksjene i AXESS ASSET INTEGRITY AS i 2025.
- NORSK TRANSFORMATOR BEREDSKAP AS delte anslagsvis ut 1,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,1 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i STEDI AS falt med 1,6 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 9,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (9,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (0 kr).
- Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS INVEST AS falt med 98,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS AS økte med 613,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
I eierkjeden
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.