Anslag · inntektsår 2025
Røros Invest AS
Org.nr. 995892928 · AS · Uoppgitt · Røros
Aksjene i Røros Invest AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 64 486 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 22,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i Røros Invest AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 1,9 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 411 010 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 727 718 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Røros Invest AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 1,9 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 177 968 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 330 606 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 22,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 207 089 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 205 505 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Røros Invest AS?
Røros Invest AS eies til slutt av Personlig eier A (23,7 % gjennom SVS Holding AS), Personlig eier B (12,3 % gjennom Aren Holding AS), Personlig eier C (12,3 % gjennom Aren Holding AS), Personlig eier D (12,3 % gjennom Aren Holding AS) og Personlig eier E (8,1 % gjennom LJH Holding AS), og 8 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Røros Invest AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom SVS Holding AS | 23,7 % | 5,2 mill. kr | 34 849 kr |
| Personlig eier B gjennom Aren Holding AS | 12,3 % | 2,7 mill. kr | 9 560 kr |
| Personlig eier C gjennom Aren Holding AS | 12,3 % | 2,7 mill. kr | 9 560 kr |
| Personlig eier D gjennom Aren Holding AS | 12,3 % | 2,7 mill. kr | 9 560 kr |
| Personlig eier E gjennom LJH Holding AS | 8,1 % | 1,8 mill. kr | 319 kr |
| Personlig eier F gjennom LJH Holding AS | 8,1 % | 1,8 mill. kr | 319 kr |
| Personlig eier G gjennom LJH Holding AS | 8,1 % | 1,8 mill. kr | 319 kr |
| Personlig eier H gjennom SVS Holding AS | 4,6 % | 1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom SVS Holding AS | 4,6 % | 1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom SVS Holding AS | 2,3 % | 514 689 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom SVS Holding AS | 2,3 % | 514 689 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Aren Holding AS | 0,8 % | 185 179 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom LJH Holding AS | 0,6 % | 122 177 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 27,7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 22,2 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 205 505 kr
Hendelser i eierkjeden
- SVS HOLDING AS delte anslagsvis ut 800 000 kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (11,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (128 392 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (11 mill. kr).
- Finansinntektene i RØROS INVEST AS steg fra 32 kr i 2023 til 2,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eierandel i: Røros Hotell Eiendom AS
- Eierandel i: Rørosregionen Næringshage AS
- Eierandel i: Siva Fe Havsjøveien AS
- Eierandel i: Fjell-Ljom AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.