Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Siva Fe Havsjøveien AS

Org.nr. 997761944 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Trondheim

Aksjene i Siva Fe Havsjøveien AS gir de 18 personlige eierne anslagsvis 1 892 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 8,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Siva Fe Havsjøveien AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 6,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,64 % av den samme verdien, så avkastningen er 10,5 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Siva Fe Havsjøveien AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 1,5 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 140 593 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 555 358 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Siva Fe Havsjøveien AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 1,5 mill. kr. Den langsiktige gjelden ble betalt ned med 3,8 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 114 316 kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 9,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 79 275 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 71 059 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Siva Fe Havsjøveien AS?

Siva Fe Havsjøveien AS eies til slutt av Siva - Selskapet for Industrivekst SF (44,4 % gjennom Siva Fjellregionen Eiendom AS → Siva Eiendom Holding AS), Personlig eier A (22 % gjennom Galåen Transport AS), Nord-Østerdal Kraftlag SA (17,4 % gjennom Siva Fjellregionen Eiendom AS), Røros Kommune (5,6 % gjennom Siva Fjellregionen Eiendom AS → Røros Vekst AS og Siva Fjellregionen Eiendom AS → Røros Vekst AS → Ren Røros AS) og Personlig eier B (1,4 % gjennom Røros Invest AS → SVS Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Siva Fe Havsjøveien AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Siva - Selskapet for Industrivekst SF gjennom Siva Fjellregionen Eiendom AS → Siva Eiendom Holding AS44,4 %3,9 mill. kr–
Personlig eier A gjennom Galåen Transport AS22 %1,9 mill. kr1 892 kr
Nord-Østerdal Kraftlag SA gjennom Siva Fjellregionen Eiendom AS17,4 %1,5 mill. kr–
Røros Kommune gjennom Siva Fjellregionen Eiendom AS → Røros Vekst AS; Siva Fjellregionen Eiendom AS → Røros Vekst AS → Ren Røros AS5,6 %494 852 kr–
Personlig eier B gjennom Røros Invest AS → SVS Holding AS1,4 %123 997 kr0 kr
Personlig eier C gjennom Røros Invest AS → Aren Holding AS0,7 %64 209 kr0 kr
Personlig eier D gjennom Røros Invest AS → Aren Holding AS0,7 %64 209 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Røros Invest AS → Aren Holding AS0,7 %64 209 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Røros Invest AS → LJH Holding AS0,5 %42 363 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Røros Invest AS → LJH Holding AS0,5 %42 363 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Røros Invest AS → LJH Holding AS0,5 %42 363 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Galåvolden AS0,4 %31 439 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Røros Invest AS → SVS Holding AS0,3 %24 336 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Røros Invest AS → SVS Holding AS0,3 %24 336 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Siva Fjellregionen Eiendom AS → Røros Vekst AS → Kjellmarkgruppen AS → Johan Kjellmark Holding AS0,3 %22 724 kr0 kr
Verdigrunnlag
11,1 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
8,9 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
1 892 kr
Formuesskatt om én person eide alt
71 059 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Innskutt egenkapital i SIVA FJELLREGIONEN EIENDOM AS falt med 26,5 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • SIVA FJELLREGIONEN EIENDOM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i NØK TOMTEGATA 8 AS i 2024.
  • SIVA EIENDOM HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,2 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,9 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (194 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (973,9 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i SIVA EIENDOM HOLDING AS økte med 1,1 mrd. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • SIVA EIENDOM HOLDING AS gikk fra 40,7 % til 15,7 % av aksjene i OCCI HOLDING AS i 2024.
  • SIVA EIENDOM HOLDING AS gikk fra 37,1 % til 0 % av aksjene i KOKSA EIENDOM AS i 2024.
  • Finansinntektene i RØROS INVEST AS steg fra 32 kr i 2023 til 2,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.