Anslag · inntektsår 2025
Brubakken Holding AS
Org.nr. 992625619 · AS · Engroshandel med maskiner og utstyr til bergverksdrift, olje- og gassutvinning og bygge- og anleggsvirksomhet · Porsgrunn
Aksjene i Brubakken Holding AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 99 418 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 151,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i Brubakken Holding AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 14,1 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 3,3 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Brubakken Holding AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 14,1 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 2,6 mill. kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 146,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,6 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 1,6 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Brubakken Holding AS?
Brubakken Holding AS eies til slutt av Reiten & Co Capital Partners Vi (86,8 % gjennom Maskinia Holding AS), Torvald Nevland (5,1 % gjennom Maskinia Holding AS → Nevland Holding AS), Helge Orstad (3,4 % gjennom Maskinia Holding AS → Orstad Rådgivning AS), Christer Bror Evert Borg (1,5 % gjennom Maskinia Holding AS → Cata AS) og Alf Runar Gulsrud Frydenlund (0,7 % gjennom Maskinia Holding AS → Poppern Holding AS), og 8 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Brubakken Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Reiten & Co Capital Partners Vi gjennom Maskinia Holding AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 86,8 % | 131,3 mill. kr | – |
| Torvald Nevland gjennom Maskinia Holding AS → Nevland Holding AS. Eier også aksjer i Karl Nevland AS (40 %) | 5,1 % | 7,8 mill. kr | 60 294 kr |
| Helge Orstad gjennom Maskinia Holding AS → Orstad Rådgivning AS. Eier også aksjer i Sandnes Investering AS (0,09 %), Corporater AS (under 0,01 %) | 3,4 % | 5,1 mill. kr | 33 585 kr |
| Christer Bror Evert Borg gjennom Maskinia Holding AS → Cata AS. Eier også aksjer i Vend Marketplaces ASA (under 0,01 %), Aker ASA (under 0,01 %), Atea ASA (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %), TGS ASA (under 0,01 %) | 1,5 % | 2,3 mill. kr | 5 539 kr |
| Alf Runar Gulsrud Frydenlund gjennom Maskinia Holding AS → Poppern Holding AS | 0,7 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Frode Orstad gjennom Maskinia Holding AS → Orstad Rådgivning AS. Eier også aksjer i Orstad AS (100 %), Orstad Revisjon AS (under 0,01 %) | 0,5 % | 763 306 kr | 0 kr |
| Hege Bjerkreim gjennom Maskinia Holding AS → Orstad Rådgivning AS. Eier også aksjer i Bjerkfoni AS (50 %) | 0,5 % | 763 265 kr | 0 kr |
| Marianne Orstad gjennom Maskinia Holding AS → Orstad Rådgivning AS | 0,5 % | 763 265 kr | 0 kr |
| Anders Henni gjennom Maskinia Holding AS | 0,2 % | 312 837 kr | 0 kr |
| Jorunn Nyheim gjennom Maskinia Holding AS. Eier også aksjer i Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %), MPC Container Ships ASA (under 0,01 %), Yara International ASA (under 0,01 %), Vår Energi ASA (under 0,01 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %) og 1 andre | 0,2 % | 312 744 kr | 0 kr |
| Magnar Folkvord gjennom Maskinia Holding AS | 0,2 % | 299 185 kr | 0 kr |
| Jens Mo gjennom Maskinia Holding AS → GGR Holding AS | 0,2 % | 231 388 kr | 0 kr |
| Tor Egil Apland Tinderholt gjennom Maskinia Holding AS → Thems Holding AS | 0,2 % | 231 388 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 189,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 151,3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 1,6 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Finansinntektene i BRUBAKKEN HOLDING AS steg fra 43 843 kr i 2024 til 26,5 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ORSTAD RÅDGIVNING AS delte anslagsvis ut 40 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (461 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (204,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (625,8 mill. kr).
- Finansinntektene i ORSTAD RÅDGIVNING AS steg fra 45,3 mill. kr i 2024 til 236,3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ORSTAD RÅDGIVNING AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i EV POWERCHARGE AS i 2025.
- ORSTAD RÅDGIVNING AS gikk fra 18,8 % til 0 % av aksjene i EYVI HOLDING AS i 2025.
- Bankinnskuddet i MASKINIA HOLDING AS økte med 111 mill. kr i 2024, mens anleggsmidlene falt med 211,5 mill. kr. Aksjer eller andre eiendeler er gjort om til kontanter.
- ORSTAD RÅDGIVNING AS gikk fra 45 % til 0 % av aksjene i QUADRO HOLDING AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i CATA AS økte med 14,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
I eierkjeden
- Eierandel i: Brubakken Rental AS
- Eierandel i: Liftgruppen Holding AS
- Eierandel i: Brubakken AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.