Anslag · inntektsår 2025
Brubakken AS
Org.nr. 930730556 · AS · Reparasjon og vedlikehold av maskiner · Porsgrunn
Aksjene i Brubakken AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 53 503 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 104 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Brubakken AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 5,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,85 % av den samme verdien, så avkastningen er 6,7 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Brubakken AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 14,4 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 2,2 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 5,5 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Brubakken AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 14,4 mill. kr. Den langsiktige gjelden ble betalt ned med 68,9 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 1,8 mill. kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 110 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,2 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 1,1 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Brubakken AS?
Brubakken AS eies til slutt av Reiten & Co Capital Partners Vi (86,8 % gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS), Torvald Nevland (5,1 % gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Nevland Holding AS), Helge Orstad (3,4 % gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Orstad Rådgivning AS), Christer Bror Evert Borg (1,5 % gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Cata AS) og Alf Runar Gulsrud Frydenlund (0,7 % gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Poppern Holding AS), og 8 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Brubakken AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Reiten & Co Capital Partners Vi gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 86,8 % | 90,2 mill. kr | – |
| Torvald Nevland gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Nevland Holding AS. Eier også aksjer i Karl Nevland AS (40 %) | 5,1 % | 5,4 mill. kr | 35 929 kr |
| Helge Orstad gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Orstad Rådgivning AS. Eier også aksjer i Sandnes Investering AS (0,09 %), Corporater AS (under 0,01 %) | 3,4 % | 3,5 mill. kr | 17 574 kr |
| Christer Bror Evert Borg gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Cata AS. Eier også aksjer i Vend Marketplaces ASA (under 0,01 %), Aker ASA (under 0,01 %), Atea ASA (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %), TGS ASA (under 0,01 %) | 1,5 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Alf Runar Gulsrud Frydenlund gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Poppern Holding AS | 0,7 % | 738 762 kr | 0 kr |
| Frode Orstad gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Orstad Rådgivning AS. Eier også aksjer i Orstad AS (100 %), Orstad Revisjon AS (under 0,01 %) | 0,5 % | 524 545 kr | 0 kr |
| Hege Bjerkreim gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Orstad Rådgivning AS. Eier også aksjer i Bjerkfoni AS (50 %) | 0,5 % | 524 517 kr | 0 kr |
| Marianne Orstad gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Orstad Rådgivning AS | 0,5 % | 524 517 kr | 0 kr |
| Anders Henni gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS | 0,2 % | 214 982 kr | 0 kr |
| Jorunn Nyheim gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS. Eier også aksjer i Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %), MPC Container Ships ASA (under 0,01 %), Yara International ASA (under 0,01 %), Vår Energi ASA (under 0,01 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %) og 1 andre | 0,2 % | 214 918 kr | 0 kr |
| Magnar Folkvord gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS | 0,2 % | 205 600 kr | 0 kr |
| Jens Mo gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → GGR Holding AS | 0,2 % | 159 010 kr | 0 kr |
| Tor Egil Apland Tinderholt gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Thems Holding AS | 0,2 % | 159 010 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 129,9 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 104 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 1,1 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Finansinntektene i BRUBAKKEN HOLDING AS steg fra 43 843 kr i 2024 til 26,5 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ORSTAD RÅDGIVNING AS delte anslagsvis ut 40 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (461 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (204,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (625,8 mill. kr).
- Finansinntektene i ORSTAD RÅDGIVNING AS steg fra 45,3 mill. kr i 2024 til 236,3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ORSTAD RÅDGIVNING AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i EV POWERCHARGE AS i 2025.
- ORSTAD RÅDGIVNING AS gikk fra 18,8 % til 0 % av aksjene i EYVI HOLDING AS i 2025.
- Bankinnskuddet i MASKINIA HOLDING AS økte med 111 mill. kr i 2024, mens anleggsmidlene falt med 211,5 mill. kr. Aksjer eller andre eiendeler er gjort om til kontanter.
- ORSTAD RÅDGIVNING AS gikk fra 45 % til 0 % av aksjene i QUADRO HOLDING AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i CATA AS økte med 14,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
I eierkjeden
- Eierandel i: Nortruck AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.