Anslag · inntektsår 2025
Brubakken Rental AS
Org.nr. 925231460 · AS · Utleie og leasing av andre maskiner og annet utstyr og materiell ikke nevnt annet sted · Porsgrunn
Aksjene i Brubakken Rental AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 248 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 34,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Brubakken Rental AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 33 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,79 % av den samme verdien, så avkastningen er 41,6 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Brubakken Rental AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 3 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 24,3 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 651 475 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,1 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Brubakken Rental AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 3 mill. kr. Den langsiktige gjelden ble betalt ned med 28,8 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 12,1 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 22 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (551 765 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 33,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 331 105 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 342 977 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Brubakken Rental AS?
Brubakken Rental AS eies til slutt av Reiten & Co Capital Partners Vi (86,8 % gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS), Personlig eier A (5,1 % gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Nevland Holding AS), Personlig eier B (3,4 % gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Orstad Rådgivning AS), Personlig eier C (1,5 % gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Cata AS) og Personlig eier D (0,7 % gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Poppern Holding AS), og 8 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Brubakken Rental AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Reiten & Co Capital Partners Vi gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 86,8 % | 30,1 mill. kr | – |
| Personlig eier A gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Nevland Holding AS | 5,1 % | 1,8 mill. kr | 248 kr |
| Personlig eier B gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Orstad Rådgivning AS | 3,4 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Cata AS | 1,5 % | 530 181 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Poppern Holding AS | 0,7 % | 246 322 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Orstad Rådgivning AS | 0,5 % | 174 897 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Orstad Rådgivning AS | 0,5 % | 174 888 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Orstad Rådgivning AS | 0,5 % | 174 888 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS | 0,2 % | 71 681 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS | 0,2 % | 71 659 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS | 0,2 % | 68 552 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → GGR Holding AS | 0,2 % | 53 018 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Brubakken Holding AS → Maskinia Holding AS → Thems Holding AS | 0,2 % | 53 018 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 43,3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 34,7 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 248 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 342 977 kr
Hendelser i eierkjeden
- BRUBAKKEN RENTAL AS delte anslagsvis ut 12,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (43,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (11,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (42,2 mill. kr).
- Finansinntektene i BRUBAKKEN HOLDING AS steg fra 43 843 kr i 2024 til 26,5 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ORSTAD RÅDGIVNING AS delte anslagsvis ut 40 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (461 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (204,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (625,8 mill. kr).
- Finansinntektene i ORSTAD RÅDGIVNING AS steg fra 45,3 mill. kr i 2024 til 236,3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ORSTAD RÅDGIVNING AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i EV POWERCHARGE AS i 2025.
- ORSTAD RÅDGIVNING AS gikk fra 18,8 % til 0 % av aksjene i EYVI HOLDING AS i 2025.
- BRUBAKKEN RENTAL AS delte anslagsvis ut 11,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (39,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (15,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (43,3 mill. kr).
- Bankinnskuddet i MASKINIA HOLDING AS økte med 111 mill. kr i 2024, mens anleggsmidlene falt med 211,5 mill. kr. Aksjer eller andre eiendeler er gjort om til kontanter.
- ORSTAD RÅDGIVNING AS gikk fra 45 % til 0 % av aksjene i QUADRO HOLDING AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i CATA AS økte med 14,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.