Anslag · inntektsår 2025
Energima Elverum AS
Org.nr. 990879583 · AS · Rørleggerarbeid · Elverum
Aksjene i Energima Elverum AS gir de 18 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 3,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Energima Elverum AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 95 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,44 % av den samme verdien, så avkastningen er 217,9 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Energima Elverum AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 3,9 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 3,4 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 27 013 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,5 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Energima Elverum AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 3,9 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 9,5 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 11,7 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1,7 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 50,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (33 929 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 5,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 35 208 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 21 090 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Energima Elverum AS?
Energima Elverum AS eies til slutt av Procuritas Vii Investment AB (60,7 % gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS og Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Manco Ii AS → Energima Manco Holding AS → Energima Topco AS og Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Manco i AS → Energima Manco Holding AS → Energima Topco AS), State Of Wisconsin Investment Board (11 % gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS og Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Manco Ii AS → Energima Manco Holding AS → Energima Topco AS og Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Manco i AS → Energima Manco Holding AS → Energima Topco AS), Personlig eier A (10,6 % gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → HM Holdning AS og Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Energiflex AS → HM Holdning AS og Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Manco Ii AS → Energima Manco Holding AS → Energima Topco AS → HM Holdning AS), Personlig eier B (10,2 % gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → A.M. Holding AS og Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Energiflex AS → A.M. Holding AS og Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Energi Control AS) og Personlig eier C (0,9 % gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Pemo Eiendom AS → Tyren Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Energima Elverum AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Procuritas Vii Investment AB gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS; Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Manco Ii AS → Energima Manco Holding AS → Energima Topco AS; Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Manco i AS → Energima Manco Holding AS → Energima Topco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 60,7 % | 2,3 mill. kr | – |
| State Of Wisconsin Investment Board gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS; Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Manco Ii AS → Energima Manco Holding AS → Energima Topco AS; Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Manco i AS → Energima Manco Holding AS → Energima Topco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 11 % | 427 446 kr | – |
| Personlig eier A gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → HM Holdning AS; Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Energiflex AS → HM Holdning AS; Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Manco Ii AS → Energima Manco Holding AS → Energima Topco AS → HM Holdning AS | 10,6 % | 410 176 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → A.M. Holding AS; Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Energiflex AS → A.M. Holding AS; Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Energi Control AS | 10,2 % | 396 110 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Pemo Eiendom AS → Tyren Holding AS | 0,9 % | 35 880 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Willassen Invest AS | 0,7 % | 27 011 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Bjerke Gruppen AS → Elin Invest AS | 0,7 % | 26 060 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Bjerke Gruppen AS → Henning Invest AS | 0,7 % | 26 060 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → FKR Holding AS | 0,5 % | 18 878 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Charmilla Invest AS | 0,3 % | 11 111 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → HR-Ledelse AS | 0,3 % | 9 936 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → HR-Ledelse AS | 0,3 % | 9 936 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → N. J. Holding AS | 0,2 % | 8 779 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Aeb Holding & Co AS | 0,2 % | 7 682 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Energima Gruppen AS → Energima Bidco AS → Energima Midco AS → Energima Topco AS → Flutter INC AS | 0,2 % | 6 270 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 4,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 3,9 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 21 090 kr
Hendelser i eierkjeden
- ENERGIMA ELVERUM AS delte anslagsvis ut 1,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (3,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (6,7 mill. kr).
- ENERGIMA GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 86,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (352,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (65,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (331,7 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i ENERGIMA GRUPPEN AS økte med 189,4 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ENERGIMA BIDCO AS økte med 124,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ENERGIMA MIDCO AS økte med 124,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ENERGIMA MANCO II AS økte med 43,5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ENERGIMA TOPCO AS økte med 139,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ENERGIMA MANCO HOLDING AS økte med 39 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- ENERGIMA ELVERUM AS delte anslagsvis ut 1,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,7 mill. kr).
- ENERGIMA HOLDING AS gikk fra 80 % til 0 % av aksjene i ENERGIMA ELVERUM AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- LARS IVAR GJÆRUM gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i ENERGIMA ELVERUM AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- ENERGIMA GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 70,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (270,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (152,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (352,4 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i ENERGIMA GRUPPEN AS falt med 78,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- ENERGIMA GRUPPEN AS gikk fra 92 % til 0 % av aksjene i PROMAG AS i 2024.
- ENERGIMA GRUPPEN AS gikk fra 91 % til 0 % av aksjene i ENERGIMA GRUPPEN EIENDOM AS i 2024.
- ENERGIMA GRUPPEN AS gikk fra 67,5 % til 0 % av aksjene i PROPERATE AS i 2024.
- ENERGIMA GRUPPEN AS gikk fra 45 % til 0 % av aksjene i FOCUS ELEKTRO AS i 2024.
- ENERGIMA GRUPPEN AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i DE SERVICE AS i 2024.
- ENERGIMA GRUPPEN AS gikk fra 4 % til 0 % av aksjene i INFRAVENT AS i 2024.
- ENERGIMA GRUPPEN AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i WOLFF EIENDOM AS i 2024.
I eierkjeden
- Eierandel i: Energima Hylle 1 AS
- Eierandel i: Energima Elverum Eiendom AS
- Eierandel i: Energima Fjellregionen AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.