Anslag · inntektsår 2025
Gratanglaks AS
Org.nr. 988365777 · AS · Produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann · Gratangen
Aksjene i Gratanglaks AS gir de 7 personlige eierne anslagsvis 5,5 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 521,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Gratanglaks AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 7,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, så avkastningen er 8,9 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Gratanglaks AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 67,5 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 30,1 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 11 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 25,6 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Gratanglaks AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 67,5 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 41 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 112,5 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 15,2 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 1,7 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (9,2 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 540,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 5,9 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 5,7 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Gratanglaks AS?
Gratanglaks AS eies til slutt av Geir Lundberg (16,1 % gjennom Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Geir Lundbergs Holding AS og Erling Lundbergs Holding AS), Mats Lundberg (14,7 % gjennom Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Mats Lundberg Holding AS), Stian Lundberg (14,7 % gjennom Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Stian Lundberg Holding AS), Tore Lundberg (14,3 % gjennom Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Tore Lundbergs Holding AS og Erling Lundbergs Holding AS og TL & Fam. Holding AS → Tore Lundbergs Holding AS) og Hanne Lundberg (13,4 % gjennom Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Hanne Lundberg Holding AS og TL & Fam. Holding AS → Hanne Lundberg Holding AS), og 2 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Gratanglaks AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Geir Lundberg gjennom Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Geir Lundbergs Holding AS; Erling Lundbergs Holding AS. Eier også aksjer i Kongsberg Automotive ASA (under 0,01 %), Cavendish Hydrogen ASA (under 0,01 %), Nel ASA (under 0,01 %) | 16,1 % | 84,2 mill. kr | 887 748 kr |
| Mats Lundberg gjennom Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Mats Lundberg Holding AS | 14,7 % | 76,6 mill. kr | 804 190 kr |
| Stian Lundberg gjennom Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Stian Lundberg Holding AS | 14,7 % | 76,6 mill. kr | 804 190 kr |
| Tore Lundberg gjennom Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Tore Lundbergs Holding AS; Erling Lundbergs Holding AS; TL & Fam. Holding AS → Tore Lundbergs Holding AS | 14,3 % | 74,8 mill. kr | 784 477 kr |
| Hanne Lundberg gjennom Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Hanne Lundberg Holding AS; TL & Fam. Holding AS → Hanne Lundberg Holding AS | 13,4 % | 69,7 mill. kr | 728 725 kr |
| Mathias Lundberg gjennom Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Mathias Lundberg Holding AS; TL & Fam. Holding AS → Mathias Lundberg Holding AS. Eier også aksjer i Mowi ASA (under 0,01 %), Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 13,4 % | 69,7 mill. kr | 728 725 kr |
| Monica Lundberg gjennom Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Monica Lundberg Holding AS; TL & Fam. Holding AS → Monica Lundberg Holding AS | 13,4 % | 69,7 mill. kr | 728 725 kr |
- Verdigrunnlag
- 651,7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 521,4 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 5,7 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- GRATANGLAKS AS gikk fra 2,3 % til 0 % av aksjene i PROBOTIC AS i 2025.
- ERLING LUNDBERGS HOLDING AS delte anslagsvis ut 24 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (158,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (27,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (162,3 mill. kr).
- Finansinntektene i ERLING LUNDBERGS HOLDING AS steg fra 1,7 mill. kr i 2024 til 29 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- GL & SØNNER HOLDING AS delte anslagsvis ut 12 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (854 223 kr) pluss årsresultatet 2025 (12,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (959 189 kr).
- GEIR LUNDBERGS HOLDING AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (19,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (19,4 mill. kr).
- Finansinntektene i GEIR LUNDBERGS HOLDING AS steg fra 31 477 kr i 2024 til 4,1 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- TL & FAM. HOLDING AS delte anslagsvis ut 12 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (56,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (14 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (58,3 mill. kr).
- Finansinntektene i TL & FAM. HOLDING AS steg fra 56 928 kr i 2024 til 14,1 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eierandel i: Seacalx AS
- Eierandel i: Astafjord Ocean Salmon AS
- Eierandel i: Håløy Havservice AS
- Eierandel i: Astafjord Smolt AS
- Eierandel i: Astafjord Slakteri AS
- Eierandel i: Kystbutikken AS
- Eierandel i: Norwell AS
- Eierandel i: Probotic AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.