Anslag · inntektsår 2025
Seacalx AS
Org.nr. 998710227 · AS · Forskning og eksperimentell utvikling innenfor naturvitenskap og teknikk · Gratangen
Aksjene i Seacalx AS gir de 7 personlige eierne anslagsvis 1,3 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 140,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Seacalx AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 23 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,86 % av den samme verdien, så avkastningen er 26,9 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Seacalx AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 39,6 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 39,7 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 3 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 15 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Seacalx AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 39,6 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 54,6 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 19,8 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 8,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (2,4 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 166,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,8 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 1,5 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Seacalx AS?
Seacalx AS eies til slutt av Geir Lundberg (16,1 % gjennom Gratanglaks AS → Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Geir Lundbergs Holding AS og Gratanglaks AS → Erling Lundbergs Holding AS), Mats Lundberg (14,7 % gjennom Gratanglaks AS → Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Mats Lundberg Holding AS), Stian Lundberg (14,7 % gjennom Gratanglaks AS → Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Stian Lundberg Holding AS), Tore Lundberg (14,3 % gjennom Gratanglaks AS → Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Tore Lundbergs Holding AS og Gratanglaks AS → Erling Lundbergs Holding AS og Gratanglaks AS → TL & Fam. Holding AS → Tore Lundbergs Holding AS) og Hanne Lundberg (13,4 % gjennom Gratanglaks AS → Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Hanne Lundberg Holding AS og Gratanglaks AS → TL & Fam. Holding AS → Hanne Lundberg Holding AS), og 2 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Seacalx AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Geir Lundberg gjennom Gratanglaks AS → Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Geir Lundbergs Holding AS; Gratanglaks AS → Erling Lundbergs Holding AS. Eier også aksjer i Kongsberg Automotive ASA (under 0,01 %), Cavendish Hydrogen ASA (under 0,01 %), Nel ASA (under 0,01 %) | 16,1 % | 22,6 mill. kr | 210 554 kr |
| Mats Lundberg gjennom Gratanglaks AS → Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Mats Lundberg Holding AS | 14,7 % | 20,6 mill. kr | 188 218 kr |
| Stian Lundberg gjennom Gratanglaks AS → Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Stian Lundberg Holding AS | 14,7 % | 20,6 mill. kr | 188 218 kr |
| Tore Lundberg gjennom Gratanglaks AS → Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Tore Lundbergs Holding AS; Gratanglaks AS → Erling Lundbergs Holding AS; Gratanglaks AS → TL & Fam. Holding AS → Tore Lundbergs Holding AS | 14,3 % | 20,1 mill. kr | 183 402 kr |
| Hanne Lundberg gjennom Gratanglaks AS → Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Hanne Lundberg Holding AS; Gratanglaks AS → TL & Fam. Holding AS → Hanne Lundberg Holding AS | 13,4 % | 18,7 mill. kr | 169 782 kr |
| Mathias Lundberg gjennom Gratanglaks AS → Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Mathias Lundberg Holding AS; Gratanglaks AS → TL & Fam. Holding AS → Mathias Lundberg Holding AS. Eier også aksjer i Mowi ASA (under 0,01 %), Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 13,4 % | 18,7 mill. kr | 169 782 kr |
| Monica Lundberg gjennom Gratanglaks AS → Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Monica Lundberg Holding AS; Gratanglaks AS → TL & Fam. Holding AS → Monica Lundberg Holding AS | 13,4 % | 18,7 mill. kr | 169 782 kr |
- Verdigrunnlag
- 175,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 140,1 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 1,5 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- GRATANGLAKS AS gikk fra 2,3 % til 0 % av aksjene i PROBOTIC AS i 2025.
- ERLING LUNDBERGS HOLDING AS delte anslagsvis ut 24 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (158,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (27,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (162,3 mill. kr).
- Finansinntektene i ERLING LUNDBERGS HOLDING AS steg fra 1,7 mill. kr i 2024 til 29 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- GL & SØNNER HOLDING AS delte anslagsvis ut 12 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (854 223 kr) pluss årsresultatet 2025 (12,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (959 189 kr).
- GEIR LUNDBERGS HOLDING AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (19,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (19,4 mill. kr).
- Finansinntektene i GEIR LUNDBERGS HOLDING AS steg fra 31 477 kr i 2024 til 4,1 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SEACALX AS delte anslagsvis ut 39,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (78,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (46 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (84,7 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.