Anslag · inntektsår 2025
Skamik AS
Org.nr. 980718204 · AS · Produksjon av maskiner og utstyr til nærings-, nytelsesmiddel-, drikke- og tobakksindustri · Nærøysund
Aksjene i Skamik AS gir de 17 personlige eierne anslagsvis 60 031 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 16,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Skamik AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 143,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,72 % av den samme verdien, så avkastningen er 199,8 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Skamik AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 5,6 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 53,9 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 297 739 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 2,1 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Skamik AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 5,6 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 17,9 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 4,3 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 26,9 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 110,8 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (243 078 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 20,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 189 196 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 151 097 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Skamik AS?
Skamik AS eies til slutt av Personlig eier A (26,6 % gjennom Jasp Holding AS), Personlig eier B (22,3 %), Personlig eier C (17,9 %), Personlig eier D (4,1 % gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS og Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS) og Personlig eier E (4,1 % gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS og Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Skamik AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Jasp Holding AS | 26,6 % | 4,5 mill. kr | 27 257 kr |
| Personlig eier B | 22,3 % | 3,8 mill. kr | 20 102 kr |
| Personlig eier C | 17,9 % | 3 mill. kr | 12 672 kr |
| Personlig eier D gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS | 4,1 % | 689 663 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS | 4,1 % | 689 663 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS | 4 % | 681 436 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS | 4 % | 681 436 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Rodo Invest AS → Cado Invest AS | 3,2 % | 532 046 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Rodo Invest AS → LLD Invest AS | 3,2 % | 532 046 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Rodo Invest AS → RKD Invest AS | 3,2 % | 532 046 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Rodo Invest AS | 3,2 % | 532 046 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Havgløtt AS | 1,6 % | 263 679 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Investiaq AS → Kleiv Kapital AS | 0,8 % | 128 393 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → STT Invest AS | 0,5 % | 81 756 kr | 0 kr |
| Personlig eier O gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Investiaq AS → Veleta AS | 0,3 % | 48 834 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 21,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 16,9 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 60 031 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 151 097 kr
Hendelser i eierkjeden
- SKAMIK AS delte anslagsvis ut 49,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (20,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (54,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (25,7 mill. kr).
- SALMAR ASA gikk fra 24,9 % til 0 % av aksjene i SKAMIK AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- MOEN-GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 40,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (40,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (9,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (9,9 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i MOEN-GRUPPEN AS falt med 165,8 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i TJUIN EIENDOM AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i OTTERSØYA MARITIME NÆRINGSPARK BYGG 5 AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i PURKHOLMEN EIENDOM AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MOEN EIENDOMMER AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MATMORTUA AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i NÆRØYSUNDTERMINALENE AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i NÆRØYSUNDET KYSTSERVICE AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i OCEANIZE AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 65,8 % til 0 % av aksjene i FELLESBYGGET OTTERSØY AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 45,2 % til 0 % av aksjene i TALERA NORD AS i 2025.
- MOEN INDUSTRIER AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i FLYCO AS i 2025.
- RODO INVEST AS gikk fra 2,2 % til 0 % av aksjene i FORMOFOSS NÆRINGSPARK AS i 2025.
- SKAMIK AS delte anslagsvis ut 4,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (20,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (20,7 mill. kr).
- Antall aksjer i SKAMIK AS økte fra 653 til 816 i 2024, og 1 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- MOEN-GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 195 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (148,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (87,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (40,6 mill. kr).
- Finansinntektene i MOEN-GRUPPEN AS steg fra 9,1 mill. kr i 2023 til 126,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i FREYJA FLEET MANAGEMENT AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i MOEN INDUSTRIER AS økte med 58,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i MOEN INDUSTRIER AS steg fra 8,1 mill. kr i 2023 til 103,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MOEN INDUSTRIER AS gikk fra 34 % til 0 % av aksjene i CIRCULARIAQ AS i 2024.
- JASP HOLDING AS gikk fra 3,7 % til 0 % av aksjene i SAFE LIVING AS i 2024.
- RODO INVEST AS gikk fra 34,3 % til 0 % av aksjene i MOEN-GRUPPEN AS i 2024.
I eierkjeden
- Eierandel i: Hydro Teknikk Eiendom AS
- Eierandel i: Green Sealice Solutions AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.