Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Green Sealice Solutions AS

Org.nr. 921567529 · AS · Tjenester tilknyttet fiske, fangst og akvakultur · Lindesnes

Aksjene i Green Sealice Solutions AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 20 629 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 25,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Green Sealice Solutions AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 4,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,76 % av den samme verdien, så avkastningen er 6,5 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Green Sealice Solutions AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 2,8 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 433 407 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,1 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Green Sealice Solutions AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 2,8 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 10,6 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 5,2 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 386 292 kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 23,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 214 709 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 240 119 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Green Sealice Solutions AS?

Green Sealice Solutions AS eies til slutt av Jahn Åsvald Einarsmo (11,7 % gjennom GRSS Invest AS → Sentient AS), Geir Skarstad (9,4 % gjennom Skamik AS → Jasp Holding AS), Ole Ekroll Sørdahl (7,9 % gjennom Skamik AS), Ole Andreas Holm (7 % gjennom GRSS Invest AS → Sa-To Holding AS → Sandvollen Invest AS) og Kjell Roland (6,6 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Green Sealice Solutions AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Jahn Åsvald Einarsmo gjennom GRSS Invest AS → Sentient AS11,7 %3 mill. kr12 114 kr
Geir Skarstad gjennom Skamik AS → Jasp Holding AS. Eier også aksjer i Kråmyra AS (2,38 %), Anteo AS (1,08 %), Hermana Holding ASA (0,01 %), Kitron ASA (under 0,01 %)9,4 %2,4 mill. kr6 119 kr
Ole Ekroll Sørdahl gjennom Skamik AS. Eier også aksjer i Ole E Sørdahl AS (60 %), Sørfold Industriservice AS (50 %), Safe Living AS (18,37 %), Ella og Farfar AS (0,4 %), Mikkel og Farfar AS (0,4 %) og 9 andre7,9 %2 mill. kr2 335 kr
Ole Andreas Holm gjennom GRSS Invest AS → Sa-To Holding AS → Sandvollen Invest AS. Eier også aksjer i Salmar ASA (under 0,01 %), Mowi ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %), Norsk Hydro ASA (under 0,01 %)7 %1,8 mill. kr61 kr
Kjell Roland. Eier også aksjer i Skillebekk Garasjer AS (8,33 %), Nordic Mining ASA (0,03 %), Scatec ASA (under 0,01 %)6,6 %1,7 mill. kr0 kr
Frode Normann Mikalsen gjennom Skamik AS. Eier også aksjer i Mikalsen Service AS (100 %)6,3 %1,6 mill. kr0 kr
Terje Ulven gjennom GRSS Invest AS → Undi AS4,5 %1,1 mill. kr0 kr
Kjell Harald Natvig gjennom HN Holding AS. Eier også aksjer i Sparebanken Norge (under 0,01 %)4,4 %1,1 mill. kr0 kr
Ole Arnt Angelsen gjennom GRSS Invest AS → Sa-To Holding AS → Tokom Invest AS3,8 %968 828 kr0 kr
Roy Kjøstvedt gjennom Korsvik Invest AS. Eier også aksjer i Nef Gruppen AS (under 0,01 %)3,7 %944 114 kr0 kr
Sissel Ulven gjennom GRSS Invest AS → Undi AS3,4 %848 983 kr0 kr
Espen Tungesvik gjennom Moment Holding AS → Mano Holding AS. Eier også aksjer i Cavendish Hydrogen ASA (under 0,01 %), Nel ASA (under 0,01 %)2,9 %724 993 kr0 kr
Tom Andre Lund gjennom Moment Holding AS → Nowest AS2,9 %724 993 kr0 kr
Andreas Ulven gjennom GRSS Invest AS → Undi AS2,2 %565 989 kr0 kr
Dagfinn Ivar Dekkerhus gjennom GRSS Invest AS → Gull Shipping AS2,1 %537 497 kr0 kr
Verdigrunnlag
31,6 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
25,3 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
240 119 kr

Hendelser i eierkjeden

  • GRSS INVEST AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (121 222 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−413 kr).
  • SKAMIK AS delte anslagsvis ut 49,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (20,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (54,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (25,7 mill. kr).
  • SENTIENT AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i SENTIENT ENERGY AS i 2025.
  • MOEN-GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 40,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (40,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (9,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (9,9 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i MOEN-GRUPPEN AS falt med 165,8 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i TJUIN EIENDOM AS i 2025.
  • MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i OTTERSØYA MARITIME NÆRINGSPARK BYGG 5 AS i 2025.
  • MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i PURKHOLMEN EIENDOM AS i 2025.
  • MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MOEN EIENDOMMER AS i 2025.
  • MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MATMORTUA AS i 2025.
  • MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i NÆRØYSUNDTERMINALENE AS i 2025.
  • MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i NÆRØYSUNDET KYSTSERVICE AS i 2025.
  • MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i OCEANIZE AS i 2025.
  • MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 65,8 % til 0 % av aksjene i FELLESBYGGET OTTERSØY AS i 2025.
  • MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 45,2 % til 0 % av aksjene i TALERA NORD AS i 2025.
  • MOEN INDUSTRIER AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i FLYCO AS i 2025.
  • Bankinnskuddet i GREEN SEALICE SOLUTIONS AS økte med 13,4 mill. kr i 2024, mens anleggsmidlene falt med 9,8 mill. kr. Aksjer eller andre eiendeler er gjort om til kontanter.
  • Innskutt egenkapital i GRSS INVEST AS falt med 4 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • SKAMIK AS delte anslagsvis ut 4,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (20,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (20,7 mill. kr).
  • SENTIENT AS gikk fra 92 % til 50 % av aksjene i SENTIENT ENERGY AS i 2024.
  • MOEN-GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 195 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (148,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (87,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (40,6 mill. kr).
  • Finansinntektene i MOEN-GRUPPEN AS steg fra 9,1 mill. kr i 2023 til 126,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i FREYJA FLEET MANAGEMENT AS i 2024.
  • Innskutt egenkapital i MOEN INDUSTRIER AS økte med 58,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Finansinntektene i MOEN INDUSTRIER AS steg fra 8,1 mill. kr i 2023 til 103,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • MOEN INDUSTRIER AS gikk fra 34 % til 0 % av aksjene i CIRCULARIAQ AS i 2024.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.