Anslag · inntektsår 2025
Røsi Invest AS
Org.nr. 980021157 · AS · Godstransport på vei · Sola
Aksjene i Røsi Invest AS gir de 23 personlige eierne anslagsvis 520 355 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 71,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Røsi Invest AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 20,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,84 % av den samme verdien, så avkastningen er 24,4 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Røsi Invest AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 4,3 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 31,2 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,5 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,6 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Røsi Invest AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 4,3 mill. kr. Den langsiktige gjelden økte med 17,8 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 15,6 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 12,9 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (1,2 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 70,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 738 453 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 750 241 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Røsi Invest AS?
Røsi Invest AS eies til slutt av Personlig eier A (28,5 % gjennom SRG Holding AS → Røsi AS → Røci AS), Personlig eier B (13,1 % gjennom SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS og SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Olavs Holding AS), Personlig eier C (12,7 % gjennom SRG Holding AS → Inro AS → A R Incoronato AS → Siai Holding AS), Personlig eier D (10,5 % gjennom SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS og SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Stangeland Holding AS → TS Forvaltning AS) og Personlig eier E (7,5 % gjennom SRG Holding AS → Inro AS → Hodne Invest AS → Hodne Holding AS → Endoh AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Røsi Invest AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom SRG Holding AS → Røsi AS → Røci AS | 28,5 % | 20,4 mill. kr | 186 786 kr |
| Personlig eier B gjennom SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS; SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Olavs Holding AS | 13,1 % | 9,4 mill. kr | 76 054 kr |
| Personlig eier C gjennom SRG Holding AS → Inro AS → A R Incoronato AS → Siai Holding AS | 12,7 % | 9,1 mill. kr | 73 471 kr |
| Personlig eier D gjennom SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS; SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Stangeland Holding AS → TS Forvaltning AS | 10,5 % | 7,5 mill. kr | 57 721 kr |
| Personlig eier E gjennom SRG Holding AS → Inro AS → Hodne Invest AS → Hodne Holding AS → Endoh AS | 7,5 % | 5,4 mill. kr | 35 971 kr |
| Personlig eier F gjennom SRG Holding AS → Inro AS → Hodne Invest AS → Hodne Holding AS → MH Invest AS | 7,5 % | 5,4 mill. kr | 35 971 kr |
| Personlig eier G gjennom SRG Holding AS → Røsi AS → Røci AS; SRG Holding AS → Sra AS | 6,4 % | 4,6 mill. kr | 28 207 kr |
| Personlig eier H gjennom SRG Holding AS → Røsi AS → Røci AS | 6,1 % | 4,4 mill. kr | 26 174 kr |
| Personlig eier I gjennom SRG Holding AS → Inro AS → A R Incoronato AS → Siai Holding AS | 2,2 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom SRG Holding AS → Sra AS | 0,8 % | 580 135 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom SRG Holding AS → Sra AS → Torok Invest AS | 0,7 % | 515 560 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom SRG Holding AS → Sra AS | 0,4 % | 312 461 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom SRG Holding AS → Sra AS | 0,4 % | 277 743 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom SRG Holding AS → Sra AS | 0,4 % | 260 384 kr | 0 kr |
| Personlig eier O gjennom SRG Holding AS → Sra AS → Tollgården Invest AS | 0,3 % | 224 624 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 89,6 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 71,7 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 520 355 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 750 241 kr
Hendelser i eierkjeden
- RØSI INVEST AS delte anslagsvis ut 7,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (88,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (6,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (87,8 mill. kr).
- RØSI AS delte anslagsvis ut 20,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (41,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (5,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (27,1 mill. kr).
- RØCI AS delte anslagsvis ut 12 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (57,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (20,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (65,8 mill. kr).
- INRO AS delte anslagsvis ut 35,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (514,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (37,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (516,2 mill. kr).
- STANGELAND GRUPPEN AS gikk fra 25,2 % til 0 % av aksjene i K2 STAVANGER AS i 2025.
- STANGELAND HOLDING AS delte anslagsvis ut 40 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (312,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (63,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (336,3 mill. kr).
- STANGELAND HOLDING AS gikk fra 100 % til 50 % av aksjene i STANGELAND TECTA EIENDOM AS i 2025.
- RØSI INVEST AS delte anslagsvis ut 23,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (83,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (28,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (88,9 mill. kr).
- RØSI AS gikk fra 4,9 % til 0 % av aksjene i SLETTESTRANDVEIEN HOLDING AS i 2024.
- RØSI AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i BOLIGBYGGEREN ØGLÆND AS i 2024.
- RØSI AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i EVX MANAGEMENT AS i 2024.
- STANGELAND GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 40 % av aksjene i K. VOLDEN HOLDING AS i 2024.
- STANGELAND GRUPPEN AS gikk fra 47,4 % til 0 % av aksjene i CRANE NORWAY GROUP AS i 2024.
- STANGELAND GRUPPEN AS gikk fra 24,5 % til 0 % av aksjene i SANDNES & JÆRBETONG AS i 2024.
- STANGELAND HOLDING AS delte anslagsvis ut 40 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (266,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (85,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (312,4 mill. kr).
- STANGELAND HOLDING AS gikk fra 39,5 % til 0 % av aksjene i FORUM JÆREN AS i 2024.
- STANGELAND HOLDING AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i FOSSEIKEVEIEN 10 AS i 2024.
I eierkjeden
- Eierandel i: Rent Holding AS
- Eierandel i: SR Group AS
- Eierandel i: Maksi Distribusjon AS
- Eierandel i: Alta Logistics AS
- Eierandel i: Marlog To AS
- Eierandel i: Total Transport Bergen AS
- Eierandel i: Westport Moss AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.