Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Alta Logistics AS

Org.nr. 994632140 · AS · Godstransport på vei · Alta

Aksjene i Alta Logistics AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 3,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Alta Logistics AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 86,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,35 % av den samme verdien, så avkastningen er 251 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Alta Logistics AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 2,6 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 3 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 17 488 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Alta Logistics AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 2,6 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 16 392 kr. Det er i snitt tatt ut 1,5 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 69,8 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (21 499 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 4,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 23 268 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 13 364 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Alta Logistics AS?

Alta Logistics AS eies til slutt av Personlig eier A (22,8 % gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Røsi AS → Røci AS), BMS Stangeland A/S (15,3 % gjennom Crane Norway Group AS), Personlig eier B (10,5 % gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS og Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Olavs Holding AS), Personlig eier C (10,2 % gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Inro AS → A R Incoronato AS → Siai Holding AS) og Personlig eier D (8,4 % gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS og Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Stangeland Holding AS → TS Forvaltning AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Alta Logistics AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Røsi AS → Røci AS22,8 %706 274 kr0 kr
BMS Stangeland A/S gjennom Crane Norway Group AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)15,3 %474 769 kr–
Personlig eier B gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS; Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Olavs Holding AS10,5 %323 631 kr0 kr
Personlig eier C gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Inro AS → A R Incoronato AS → Siai Holding AS10,2 %314 704 kr0 kr
Personlig eier D gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS; Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Stangeland Holding AS → TS Forvaltning AS8,4 %260 277 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Inro AS → Hodne Invest AS → Hodne Holding AS → Endoh AS6 %185 120 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Inro AS → Hodne Invest AS → Hodne Holding AS → MH Invest AS6 %185 120 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Røsi AS → Røci AS; Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Sra AS5,1 %158 289 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Røsi AS → Røci AS4,9 %151 265 kr0 kr
Personlig eier I4 %123 861 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Inro AS → A R Incoronato AS → Siai Holding AS1,8 %55 536 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Sra AS0,6 %20 047 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Sra AS → Torok Invest AS0,6 %17 816 kr0 kr
Personlig eier M gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Sra AS0,3 %10 797 kr0 kr
Personlig eier N gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Sra AS0,3 %9 598 kr0 kr
Verdigrunnlag
3,9 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
3,1 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
13 364 kr

Hendelser i eierkjeden

  • ALTA LOGISTICS AS delte anslagsvis ut 2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (3,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,2 mill. kr).
  • RØSI INVEST AS delte anslagsvis ut 7,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (88,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (6,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (87,8 mill. kr).
  • RØSI AS delte anslagsvis ut 20,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (41,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (5,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (27,1 mill. kr).
  • RØCI AS delte anslagsvis ut 12 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (57,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (20,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (65,8 mill. kr).
  • INRO AS delte anslagsvis ut 35,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (514,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (37,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (516,2 mill. kr).
  • STANGELAND GRUPPEN AS gikk fra 25,2 % til 0 % av aksjene i K2 STAVANGER AS i 2025.
  • ALTA LOGISTICS AS delte anslagsvis ut 1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (576 461 kr) pluss årsresultatet 2024 (2,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,8 mill. kr).
  • RØSI INVEST AS delte anslagsvis ut 23,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (83,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (28,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (88,9 mill. kr).
  • RØSI AS gikk fra 4,9 % til 0 % av aksjene i SLETTESTRANDVEIEN HOLDING AS i 2024.
  • RØSI AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i BOLIGBYGGEREN ØGLÆND AS i 2024.
  • RØSI AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i EVX MANAGEMENT AS i 2024.
  • STANGELAND GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 40 % av aksjene i K. VOLDEN HOLDING AS i 2024.
  • STANGELAND GRUPPEN AS gikk fra 47,4 % til 0 % av aksjene i CRANE NORWAY GROUP AS i 2024.
  • STANGELAND GRUPPEN AS gikk fra 24,5 % til 0 % av aksjene i SANDNES & JÆRBETONG AS i 2024.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.