Anslag · inntektsår 2025
SR Group AS
Org.nr. 971201495 · AS · Godstransport på vei · Sola
Aksjene i SR Group AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 161 469 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 32,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener SR Group AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 46,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,79 % av den samme verdien, så avkastningen er 58,9 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i SR Group AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 5,5 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 32 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 635 988 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 2,1 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med SR Group AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 5,5 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 878 148 kr. Det er i snitt tatt ut 16 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 30,8 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (518 354 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 36,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 358 553 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 322 209 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier SR Group AS?
SR Group AS eies til slutt av Bjørn Christian Røstad (28,5 % gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Røsi AS → Røci AS), Olav Stangeland (13,1 % gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS og Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Olavs Holding AS), Arne Incoronato (12,7 % gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Inro AS → A R Incoronato AS → Siai Holding AS), Tommy Stangeland (10,5 % gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS og Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Stangeland Holding AS → TS Forvaltning AS) og Andreas Hodne (7,5 % gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Inro AS → Hodne Invest AS → Hodne Holding AS → Endoh AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av SR Group AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Bjørn Christian Røstad gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Røsi AS → Røci AS. Eier også aksjer i Litlaland AS (100 %) | 28,5 % | 9,3 mill. kr | 75 842 kr |
| Olav Stangeland gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS; Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Olavs Holding AS. Eier også aksjer i Ølberg-Stangeland AS (50 %), Jærakevitt AS (14,29 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (0,07 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %), Stangeland Forvaltning AS (under 0,01 %) | 13,1 % | 4,3 mill. kr | 25 217 kr |
| Arne Incoronato gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Inro AS → A R Incoronato AS → Siai Holding AS. Eier også aksjer i Golf Management AS (10,67 %) | 12,7 % | 4,2 mill. kr | 24 036 kr |
| Tommy Stangeland gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS; Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Stangeland Gruppen AS → Stangeland Holding AS → TS Forvaltning AS | 10,5 % | 3,4 mill. kr | 16 835 kr |
| Andreas Hodne gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Inro AS → Hodne Invest AS → Hodne Holding AS → Endoh AS. Eier også aksjer i Evro Eiendom AS (1 %) | 7,5 % | 2,4 mill. kr | 6 892 kr |
| Mette Hodne gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Inro AS → Hodne Invest AS → Hodne Holding AS → MH Invest AS. Eier også aksjer i Evro Eiendom AS (1 %), Kid ASA (under 0,01 %), Europris ASA (under 0,01 %), Storebrand ASA (under 0,01 %), Aker BP ASA (under 0,01 %) | 7,5 % | 2,4 mill. kr | 6 892 kr |
| Evelyn Røstad gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Røsi AS → Røci AS; Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Sra AS. Eier også aksjer i Jæren Sparebank (0,01 %) | 6,4 % | 2,1 mill. kr | 3 342 kr |
| Christian Røstad gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Røsi AS → Røci AS | 6,1 % | 2 mill. kr | 2 413 kr |
| Steven Incoronato gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Inro AS → A R Incoronato AS → Siai Holding AS. Eier også aksjer i INC AS (81 %) | 2,2 % | 734 757 kr | 0 kr |
| Ingvild Bore gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Sra AS. Eier også aksjer i Sandmoen Holding AS (2 %) | 0,8 % | 265 229 kr | 0 kr |
| Roy Kristensen gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Sra AS → Torok Invest AS. Eier også aksjer i Sandmoen Holding AS (2 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 0,7 % | 235 706 kr | 0 kr |
| Ove Erik Vika gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Sra AS. Eier også aksjer i Sroev AS (100 %), Tigir AS (30 %), Sandmoen Holding AS (2 %), Skånevik Ølen Kraftlag AS (0,01 %) | 0,4 % | 142 852 kr | 0 kr |
| Arvid Nordås gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Sra AS | 0,4 % | 126 980 kr | 0 kr |
| Lars Lindtveit gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Sra AS | 0,4 % | 119 043 kr | 0 kr |
| Dag Martin Smørdal gjennom Røsi Invest AS → SRG Holding AS → Sra AS → Tollgården Invest AS. Eier også aksjer i Rig Partner AS (37,1 %) | 0,3 % | 102 695 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 41 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 32,8 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 322 209 kr
Hendelser i eierkjeden
- SR GROUP AS delte anslagsvis ut 21,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (39,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (26,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (43,4 mill. kr).
- RØSI INVEST AS delte anslagsvis ut 7,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (88,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (6,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (87,8 mill. kr).
- RØSI AS delte anslagsvis ut 20,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (41,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (5,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (27,1 mill. kr).
- RØCI AS delte anslagsvis ut 12 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (57,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (20,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (65,8 mill. kr).
- INRO AS delte anslagsvis ut 35,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (514,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (37,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (516,2 mill. kr).
- STANGELAND GRUPPEN AS gikk fra 25,2 % til 0 % av aksjene i K2 STAVANGER AS i 2025.
- SR GROUP AS delte anslagsvis ut 10,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (38 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (11,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (39,1 mill. kr).
- RØSI INVEST AS delte anslagsvis ut 23,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (83,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (28,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (88,9 mill. kr).
- RØSI AS gikk fra 4,9 % til 0 % av aksjene i SLETTESTRANDVEIEN HOLDING AS i 2024.
- RØSI AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i BOLIGBYGGEREN ØGLÆND AS i 2024.
- RØSI AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i EVX MANAGEMENT AS i 2024.
- STANGELAND GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 40 % av aksjene i K. VOLDEN HOLDING AS i 2024.
- STANGELAND GRUPPEN AS gikk fra 47,4 % til 0 % av aksjene i CRANE NORWAY GROUP AS i 2024.
- STANGELAND GRUPPEN AS gikk fra 24,5 % til 0 % av aksjene i SANDNES & JÆRBETONG AS i 2024.
I eierkjeden
- Eierandel i: Norfrigo AS
- Eierandel i: Arctic Logistics Hammerfest AS
- Eierandel i: Gesi Shipping AS
- Eierandel i: Bergen Kran & Cargo AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.