Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Hove West AS

Org.nr. 977461553 · AS · Andre tjenester tilknyttet kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet · Stavanger

Aksjene i Hove West AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 149 804 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 24,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Hove West AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 5,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,76 % av den samme verdien, så avkastningen er 7,3 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Hove West AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 3,1 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 309 396 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 464 124 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,2 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Hove West AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 3,1 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 398 560 kr og den langsiktige gjelden økte med 3,6 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 154 699 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,4 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (377 728 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 26,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 252 859 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 234 796 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Hove West AS?

Hove West AS eies til slutt av Personlig eier A (37,9 % gjennom Lyshove Holding AS), Personlig eier B (24 % gjennom Runestad Investering AS → Runestad Holding AS), Personlig eier C (13,4 %), Personlig eier D (13,4 % gjennom Leirvik Invest AS) og Personlig eier E (3,2 % gjennom VTC AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Hove West AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Lyshove Holding AS37,9 %9,4 mill. kr76 501 kr
Personlig eier B gjennom Runestad Investering AS → Runestad Holding AS24 %6 mill. kr42 107 kr
Personlig eier C13,4 %3,3 mill. kr15 598 kr
Personlig eier D gjennom Leirvik Invest AS13,4 %3,3 mill. kr15 598 kr
Personlig eier E gjennom VTC AS3,2 %783 628 kr0 kr
Personlig eier F1,5 %383 617 kr0 kr
Personlig eier G1,4 %337 714 kr0 kr
Personlig eier H1,1 %267 220 kr0 kr
Personlig eier I1 %255 745 kr0 kr
Personlig eier J1 %255 745 kr0 kr
Personlig eier K0,9 %216 399 kr0 kr
Personlig eier L0,6 %149 184 kr0 kr
Personlig eier M0,3 %65 576 kr0 kr
Personlig eier N0,3 %65 576 kr0 kr
Personlig eier O0,1 %26 230 kr0 kr
Verdigrunnlag
31 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
24,8 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
234 796 kr

Hendelser i eierkjeden

  • HOVE WEST AS gikk fra 15,3 % til 0 % av aksjene i DESIGNPRODUKSJON AS i 2025.
  • RUNESTAD INVESTERING AS gikk fra 34 % til 0 % av aksjene i HORNELANDSVEGEN 200 AS i 2025.
  • RUNESTAD INVESTERING AS gikk fra 22 % til 0 % av aksjene i TVEITA GARDSINVEST AS i 2025.
  • BJARTE SOLHEIM gikk fra 1,3 % til 0 % av aksjene i HOVE WEST AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • RUNESTAD INVESTERING AS delte anslagsvis ut 13,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (70,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (14 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (71,3 mill. kr).
  • RUNESTAD INVESTERING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i STAVANGER INSTALLASJON AS i 2024.
  • Finansinntektene i RUNESTAD HOLDING AS steg fra 713 384 kr i 2022 til 5,6 mill. kr i 2023. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.