Anslag · inntektsår 2025
Kulturkompaniet AS
Org.nr. 879582482 · AS
Aksjene i Kulturkompaniet AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 24 129 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 10 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Kulturkompaniet AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 7,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,66 % av den samme verdien, så avkastningen er 11,8 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Kulturkompaniet AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 12,5 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 165 742 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Kulturkompaniet AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 12,5 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 5 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 7,2 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 54,4 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (132 864 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 2,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 10 183 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 82 588 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Kulturkompaniet AS?
Kulturkompaniet AS eies til slutt av Personlig eier A (30,5 %), Personlig eier B (28,7 %), Personlig eier C (16,9 %), Personlig eier D (11,1 % gjennom Hove West AS → Lyshove Holding AS og direkte) og Personlig eier E (2 %), og 9 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Kulturkompaniet AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A | 30,5 % | 3,1 mill. kr | 12 976 kr |
| Personlig eier B | 28,7 % | 2,9 mill. kr | 11 153 kr |
| Personlig eier C | 16,9 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Hove West AS → Lyshove Holding AS; direkte | 11,1 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier E | 2 % | 196 410 kr | 0 kr |
| Personlig eier F | 2 % | 196 410 kr | 0 kr |
| Personlig eier G | 2 % | 196 410 kr | 0 kr |
| Personlig eier H | 2 % | 196 410 kr | 0 kr |
| Personlig eier I | 2 % | 196 410 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Hove West AS | 1,1 % | 107 527 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Hove West AS → Leirvik Invest AS | 1,1 % | 107 527 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Hove West AS → VTC AS | 0,3 % | 25 382 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Hove West AS | 0,1 % | 12 425 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Hove West AS | 0,1 % | 10 939 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 12,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 10 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 24 129 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 82 588 kr
Hendelser i eierkjeden
- KULTURKOMPANIET AS delte anslagsvis ut 14,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (12 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−567 335 kr).
- HOVE WEST AS gikk fra 15,3 % til 0 % av aksjene i DESIGNPRODUKSJON AS i 2025.
- RUNESTAD INVESTERING AS gikk fra 34 % til 0 % av aksjene i HORNELANDSVEGEN 200 AS i 2025.
- RUNESTAD INVESTERING AS gikk fra 22 % til 0 % av aksjene i TVEITA GARDSINVEST AS i 2025.
- RUNESTAD INVESTERING AS delte anslagsvis ut 13,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (70,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (14 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (71,3 mill. kr).
- RUNESTAD INVESTERING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i STAVANGER INSTALLASJON AS i 2024.
- Finansinntektene i RUNESTAD HOLDING AS steg fra 713 384 kr i 2022 til 5,6 mill. kr i 2023. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eierandel i: Utforsk AS
- Eierandel i: Riku Eiendom AS
- Eierandel i: Linticket AS
- Eierandel i: Hike AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.