Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Svalinn AS

Org.nr. 977379415 · AS · Oppføring av bygninger · Bergen

Aksjene i Svalinn AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 138 713 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 26,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Svalinn AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 22,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,76 % av den samme verdien, så avkastningen er 29 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Svalinn AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 8,1 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 6,4 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 501 266 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 3,1 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Svalinn AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 8,1 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 40,3 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 224 672 kr. Det er i snitt tatt ut 3,2 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 7,8 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (408 417 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 32,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 315 445 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 253 872 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Svalinn AS?

Svalinn AS eies til slutt av Tarjei Hegland (23,1 % gjennom Svalinn Holding AS → Svalinn Group AS → Hegland AS), Nils Erik Haukeland (23,1 % gjennom Svalinn Holding AS → Svalinn Group AS → Nice AS), Pål Svenheim (23,1 % gjennom Svalinn Holding AS → Svalinn Group AS → Pyttsan AS), Pål Ivar Breistrand (8 % gjennom Svalinn Holding AS) og Rune Søreide (8 % gjennom Svalinn Holding AS), og 9 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Svalinn AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Tarjei Hegland gjennom Svalinn Holding AS → Svalinn Group AS → Hegland AS23,1 %6,1 mill. kr43 805 kr
Nils Erik Haukeland gjennom Svalinn Holding AS → Svalinn Group AS → Nice AS23,1 %6,1 mill. kr43 805 kr
Pål Svenheim gjennom Svalinn Holding AS → Svalinn Group AS → Pyttsan AS. Eier også aksjer i Lydriket AS (50 %), Svenheim Engineering AS (18 %)23,1 %6,1 mill. kr43 805 kr
Pål Ivar Breistrand gjennom Svalinn Holding AS. Eier også aksjer i Oncoinvent ASA (under 0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %), Dof Group ASA (under 0,01 %), Protector Forsikring ASA (under 0,01 %), Vår Energi ASA (under 0,01 %) og 2 andre8 %2,1 mill. kr3 649 kr
Rune Søreide gjennom Svalinn Holding AS8 %2,1 mill. kr3 649 kr
Julie Marie Stenrød gjennom Svalinn Holding AS → Stenrød Invest AS4 %1,1 mill. kr0 kr
Thomas Garnes gjennom Svalinn Holding AS → Svalinn Group AS → Garnes AS. Eier også aksjer i Fløibanen AS (under 0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %)2,1 %569 735 kr0 kr
Hilde Nordli gjennom Svalinn Holding AS2 %531 222 kr0 kr
Tor Arne Lia gjennom Svalinn Holding AS → Tor Arne Lia AS. Eier også aksjer i Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %)2 %531 222 kr0 kr
Frode Moen gjennom Svalinn Holding AS. Eier også aksjer i Selvaag Bolig ASA (under 0,01 %), Zelluna ASA (under 0,01 %), Elopak ASA (under 0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %), Aker ASA (under 0,01 %) og 9 andre1 %265 611 kr0 kr
Jon Ove Høgden gjennom Svalinn Holding AS1 %265 611 kr0 kr
Raymond Kjøsen gjennom Svalinn Holding AS. Eier også aksjer i Norwaters Holding AS (0,02 %)1 %265 611 kr0 kr
Stein Løvaas gjennom Svalinn Holding AS1 %265 611 kr0 kr
Kjell Robert Hals gjennom Svalinn Holding AS. Eier også aksjer i Snåsavann AS (0,02 %), Polight ASA (under 0,01 %), Norsk Titanium AS (under 0,01 %), MPC Container Ships ASA (under 0,01 %), Nordic Semiconductor ASA (under 0,01 %) og 3 andre0,5 %132 806 kr0 kr
Verdigrunnlag
33,2 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
26,6 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
253 872 kr

Hendelser i eierkjeden

  • SVALINN AS delte anslagsvis ut 6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (19,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (13,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (26,8 mill. kr).
  • SVALINN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i SVALINN RENTAL AS i 2025.
  • SVALINN HOLDING AS delte anslagsvis ut 6,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (44,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (6,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (44,6 mill. kr).
  • Finansinntektene i SVALINN HOLDING AS steg fra 1 mill. kr i 2024 til 9,1 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • HEGLAND AS delte anslagsvis ut 2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (17,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (17,4 mill. kr).
  • PYTTSAN AS delte anslagsvis ut 7,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (19,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (11,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (23,8 mill. kr).
  • SVALINN HOLDING AS gikk fra 2 % til 0 % av aksjene i SVALINN HOLDING AS i 2024.
  • HEGLAND AS delte anslagsvis ut 1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (17 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (17,7 mill. kr).
  • PYTTSAN AS delte anslagsvis ut 13 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (24,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (19,8 mill. kr).

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.