Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

M Group Holding AS

Org.nr. 929450604 · AS · Engroshandel med maskinverktøy · Oslo

Aksjene i M Group Holding AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 315 597 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 98,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener M Group Holding AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 11,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,85 % av den samme verdien, så avkastningen er 13,9 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i M Group Holding AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 16,7 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (8,5 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 2 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med M Group Holding AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 16,7 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 768 499 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 1,7 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 10 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 6 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (1,7 mill. kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 106 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,1 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 1 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier M Group Holding AS?

M Group Holding AS eies til slutt av Asgeir Bakken (9,6 % gjennom Hayabusa AS), Dag Jomar Strømmen (6,7 % gjennom Kaspo Holding AS → The Kop Invest AS), Kjell Blakseth (5,2 % gjennom Axxelerator AS → Arkiv & Lager AS), Ola Nybråten (4,5 % gjennom On Tools AS) og Jon Håkon Pran (4,5 % gjennom Axxelerator AS → Privat Kapital AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av M Group Holding AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Asgeir Bakken gjennom Hayabusa AS. Eier også aksjer i Elkem ASA (under 0,01 %), Borregaard ASA (under 0,01 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %), Aker BP ASA (under 0,01 %)9,6 %9,4 mill. kr76 552 kr
Dag Jomar Strømmen gjennom Kaspo Holding AS → The Kop Invest AS. Eier også aksjer i Hunter Group ASA (0,01 %), Aker Horizons ASA (0,01 %), MPC Container Ships ASA (under 0,01 %), Norbit ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %) og 5 andre6,7 %6,6 mill. kr48 384 kr
Kjell Blakseth gjennom Axxelerator AS → Arkiv & Lager AS5,2 %5,1 mill. kr33 414 kr
Ola Nybråten gjennom On Tools AS4,5 %4,4 mill. kr26 759 kr
Jon Håkon Pran gjennom Axxelerator AS → Privat Kapital AS. Eier også aksjer i Fokus Publishing AS (18,02 %), Motlys AS (12,49 %), Auditorium AS (0,92 %), Arribatec Group ASA (0,03 %), Techstep ASA (0,01 %) og 5 andre4,5 %4,4 mill. kr26 536 kr
Kim Nicolai Strømsborg gjennom Axxelerator AS → Kimzollo AS. Eier også aksjer i Hauger Golfbane AS (0,09 %)4,5 %4,4 mill. kr26 153 kr
Egil Stenshagen gjennom Axxelerator AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Stens Holding AS; Axxelerator AS → Protector Forsikring ASA → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Stens Holding AS. Eier også aksjer i Stenshagen Holding AS (50 %), Langestrand Va AS (2,22 %), Rød Golf AS (0,3 %)4,2 %4,1 mill. kr23 522 kr
Carl Henrik Sibbern gjennom Axxelerator AS → NSV Axxelerator AS → NSV Invest AS → Calle AS; Axxelerator AS → Calle AS. Eier også aksjer i Nicoline S AS (2 %), Gjervågåsen AS (1,82 %)3,9 %3,8 mill. kr20 754 kr
Jo Olav Lunder gjennom Axxelerator AS → Cigalep AS2,9 %2,9 mill. kr11 185 kr
Terje Hesselberg gjennom Pilt Holding AS2,8 %2,7 mill. kr9 612 kr
Astrid Linda Sigurvinsdottir Sunde gjennom Axxelerator AS → Advaxa AS2,2 %2,2 mill. kr4 149 kr
Jan Peter Sunde gjennom Axxelerator AS → Advaxa AS2,2 %2,2 mill. kr4 149 kr
Jørgen Stenshagen gjennom Axxelerator AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Jørst Holding AS; Axxelerator AS → Protector Forsikring ASA → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Jørst Holding AS. Eier også aksjer i Jørst Invest AS (100 %), Langestrand Va AS (2,22 %)2 %1,9 mill. kr1 751 kr
Karianne Stenshagen gjennom Axxelerator AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Kast Finans AS; Axxelerator AS → Protector Forsikring ASA → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Kast Finans AS. Eier også aksjer i Kast Invest AS (100 %), Langestrand Va AS (2,22 %), Orkla ASA (under 0,01 %)2 %1,9 mill. kr1 751 kr
John Arild Ertvaag gjennom Axxelerator AS → Camar AS → Camar Holding AS. Eier også aksjer i Heidrun Hagen AS (98,64 %)1,9 %1,9 mill. kr926 kr
Verdigrunnlag
122,6 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
98,1 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
1 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • M GROUP HOLDING AS delte anslagsvis ut 20 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (7,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (23,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (11,4 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i M GROUP HOLDING AS økte med 6,2 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Finansinntektene i M GROUP HOLDING AS steg fra 8,3 mill. kr i 2024 til 30,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Antall aksjer i M GROUP HOLDING AS økte fra 1 729 922 til 1 804 649 i 2025, og 4 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
  • M GROUP HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MAJORVEIEN 26-28 AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i AXXELERATOR AS økte med 156 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • AXXELERATOR AS gikk fra 76,7 % til 72,5 % av aksjene i M GROUP HOLDING AS i 2025.
  • Finansinntektene i HAYABUSA AS steg fra 78 978 kr i 2024 til 2,1 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • KASPO HOLDING AS delte anslagsvis ut 5,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (25,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (21,2 mill. kr).
  • SOBER AS gikk fra 47,4 % til 31,1 % av aksjene i BAKKEJORD HOLDING AS i 2025.
  • Antall aksjer i M GROUP HOLDING AS økte fra 1 000 000 til 1 729 922 i 2024, og 6 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
  • Innskutt egenkapital i AXXELERATOR AS økte med 75,5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Finansinntektene i AXXELERATOR AS steg fra 7,8 mill. kr i 2023 til 46,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • CAMAR AS gikk fra 10,3 % til 0 % av aksjene i SPRING BIM HOLDING AS i 2024.
  • KASPO HOLDING AS delte anslagsvis ut 4,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (28,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (25,3 mill. kr).
  • THE KOP INVEST AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (28,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (27,9 mill. kr).
  • SOBER AS delte anslagsvis ut 337 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (378,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,1 mrd. kr).
  • SOBER AS gikk fra 4 % til 0 % av aksjene i REACH SUBSEA ASA i 2024.
  • SOBER AS gikk fra 2,8 % til 0 % av aksjene i ABL GROUP ASA i 2024.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.