Anslag · inntektsår 2025
Wictus AS
Org.nr. 995182165 · AS · Reparasjon og vedlikehold av maskiner · Kongsberg
Aksjene i Wictus AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 4,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Wictus AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 74,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,49 % av den samme verdien, så avkastningen er 152,9 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Wictus AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 6,3 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 15 131 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 33 543 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 2,4 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Wictus AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 6,3 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 1,6 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 7 566 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (44 183 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 7,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 54 746 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 27 464 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Wictus AS?
Wictus AS eies til slutt av Asgeir Bakken (9,6 % gjennom M Group Holding AS → Hayabusa AS), Dag Jomar Strømmen (6,7 % gjennom M Group Holding AS → Kaspo Holding AS → The Kop Invest AS), Kjell Blakseth (5,2 % gjennom M Group Holding AS → Axxelerator AS → Arkiv & Lager AS), Ola Nybråten (4,5 % gjennom M Group Holding AS → On Tools AS) og Jon Håkon Pran (4,5 % gjennom M Group Holding AS → Axxelerator AS → Privat Kapital AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Wictus AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Asgeir Bakken gjennom M Group Holding AS → Hayabusa AS. Eier også aksjer i Elkem ASA (under 0,01 %), Borregaard ASA (under 0,01 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %), Aker BP ASA (under 0,01 %) | 9,6 % | 432 574 kr | 0 kr |
| Dag Jomar Strømmen gjennom M Group Holding AS → Kaspo Holding AS → The Kop Invest AS. Eier også aksjer i Hunter Group ASA (0,01 %), Aker Horizons ASA (0,01 %), MPC Container Ships ASA (under 0,01 %), Norbit ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %) og 5 andre | 6,7 % | 303 155 kr | 0 kr |
| Kjell Blakseth gjennom M Group Holding AS → Axxelerator AS → Arkiv & Lager AS | 5,2 % | 234 380 kr | 0 kr |
| Ola Nybråten gjennom M Group Holding AS → On Tools AS | 4,5 % | 203 802 kr | 0 kr |
| Jon Håkon Pran gjennom M Group Holding AS → Axxelerator AS → Privat Kapital AS. Eier også aksjer i Fokus Publishing AS (18,02 %), Motlys AS (12,49 %), Auditorium AS (0,92 %), Arribatec Group ASA (0,03 %), Techstep ASA (0,01 %) og 5 andre | 4,5 % | 202 777 kr | 0 kr |
| Kim Nicolai Strømsborg gjennom M Group Holding AS → Axxelerator AS → Kimzollo AS. Eier også aksjer i Hauger Golfbane AS (0,09 %) | 4,5 % | 201 018 kr | 0 kr |
| Egil Stenshagen gjennom M Group Holding AS → Axxelerator AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Stens Holding AS; M Group Holding AS → Axxelerator AS → Protector Forsikring ASA → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Stens Holding AS. Eier også aksjer i Stenshagen Holding AS (50 %), Langestrand Va AS (2,22 %), Rød Golf AS (0,3 %) | 4,2 % | 188 930 kr | 0 kr |
| Carl Henrik Sibbern gjennom M Group Holding AS → Axxelerator AS → NSV Axxelerator AS → NSV Invest AS → Calle AS; M Group Holding AS → Axxelerator AS → Calle AS. Eier også aksjer i Nicoline S AS (2 %), Gjervågåsen AS (1,82 %) | 3,9 % | 176 213 kr | 0 kr |
| Jo Olav Lunder gjennom M Group Holding AS → Axxelerator AS → Cigalep AS | 2,9 % | 132 250 kr | 0 kr |
| Terje Hesselberg gjennom M Group Holding AS → Pilt Holding AS | 2,8 % | 125 022 kr | 0 kr |
| Astrid Linda Sigurvinsdottir Sunde gjennom M Group Holding AS → Axxelerator AS → Advaxa AS | 2,2 % | 99 923 kr | 0 kr |
| Jan Peter Sunde gjennom M Group Holding AS → Axxelerator AS → Advaxa AS | 2,2 % | 99 923 kr | 0 kr |
| Jørgen Stenshagen gjennom M Group Holding AS → Axxelerator AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Jørst Holding AS; M Group Holding AS → Axxelerator AS → Protector Forsikring ASA → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Jørst Holding AS. Eier også aksjer i Jørst Invest AS (100 %), Langestrand Va AS (2,22 %) | 2 % | 88 908 kr | 0 kr |
| Karianne Stenshagen gjennom M Group Holding AS → Axxelerator AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Kast Finans AS; M Group Holding AS → Axxelerator AS → Protector Forsikring ASA → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Kast Finans AS. Eier også aksjer i Kast Invest AS (100 %), Langestrand Va AS (2,22 %), Orkla ASA (under 0,01 %) | 2 % | 88 908 kr | 0 kr |
| John Arild Ertvaag gjennom M Group Holding AS → Axxelerator AS → Camar AS → Camar Holding AS. Eier også aksjer i Heidrun Hagen AS (98,64 %) | 1,9 % | 85 115 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 5,6 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 4,5 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 27 464 kr
Hendelser i eierkjeden
- M GROUP HOLDING AS delte anslagsvis ut 20 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (7,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (23,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (11,4 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i M GROUP HOLDING AS økte med 6,2 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i M GROUP HOLDING AS steg fra 8,3 mill. kr i 2024 til 30,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- M GROUP HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MAJORVEIEN 26-28 AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i AXXELERATOR AS økte med 156 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- AXXELERATOR AS gikk fra 76,7 % til 72,5 % av aksjene i M GROUP HOLDING AS i 2025.
- Finansinntektene i HAYABUSA AS steg fra 78 978 kr i 2024 til 2,1 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- KASPO HOLDING AS delte anslagsvis ut 5,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (25,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (21,2 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i AXXELERATOR AS økte med 75,5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i AXXELERATOR AS steg fra 7,8 mill. kr i 2023 til 46,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- CAMAR AS gikk fra 10,3 % til 0 % av aksjene i SPRING BIM HOLDING AS i 2024.
- KASPO HOLDING AS delte anslagsvis ut 4,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (28,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (25,3 mill. kr).
- THE KOP INVEST AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (28,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (27,9 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.