Anslag · inntektsår 2025
Venture Factory AS
Org.nr. 998451205 · AS · Dataprogrammeringstjenester · Oslo
Aksjene i Venture Factory AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 1,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i Venture Factory AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 18,9 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 3 164 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Venture Factory AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 18,9 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 20 271 kr og den langsiktige gjelden økte med 669 494 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 2 545 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 2,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 3 273 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 1 582 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Venture Factory AS?
Venture Factory AS eies til slutt av Even Mælum Aas-Eng (9,8 % gjennom Weird Science Holding AS → Art Vandelay Industries AS og Art Vandelay Industries AS), Maria Anna Kristina Aas-Eng (9,8 % gjennom Weird Science Holding AS → Art Vandelay Industries AS og Art Vandelay Industries AS), Lars Eirik Eide (8,7 % gjennom Weird Science Holding AS → Heka Group AS), Joakim Thorkildsen (8,7 % gjennom Weird Science Holding AS → Trummor Och B AS) og Pinkerburg Holdings LTD (6,1 % gjennom Nye Dymax Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Venture Factory AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Even Mælum Aas-Eng gjennom Weird Science Holding AS → Art Vandelay Industries AS; Art Vandelay Industries AS | 9,8 % | 188 748 kr | 0 kr |
| Maria Anna Kristina Aas-Eng gjennom Weird Science Holding AS → Art Vandelay Industries AS; Art Vandelay Industries AS. Eier også aksjer i Pennypacker AS (100 %) | 9,8 % | 188 748 kr | 0 kr |
| Lars Eirik Eide gjennom Weird Science Holding AS → Heka Group AS. Eier også aksjer i Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %) | 8,7 % | 167 762 kr | 0 kr |
| Joakim Thorkildsen gjennom Weird Science Holding AS → Trummor Och B AS | 8,7 % | 167 762 kr | 0 kr |
| Pinkerburg Holdings LTD gjennom Nye Dymax Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 6,1 % | 117 943 kr | – |
| Jan Gunnar Stensaker gjennom Rockstuff AS. Eier også aksjer i Norwegian Block Exchange AS (0,01 %), Otello Corporation ASA (under 0,01 %), Pci Biotech Holding ASA (under 0,01 %), Otovo ASA (under 0,01 %), Aker BP ASA (under 0,01 %) og 1 andre | 6 % | 114 978 kr | 0 kr |
| Bo Myrås gjennom Bo Myrås Invest AS | 4,8 % | 92 916 kr | 0 kr |
| Tore Malme gjennom Twe Group AS | 4,7 % | 89 860 kr | 0 kr |
| Nora Beate Bremnæs Petersen gjennom Weird Science Holding AS → Powai AS | 4,4 % | 83 881 kr | 0 kr |
| Snorre Bjarkås Bryne gjennom Weird Science Holding AS → Powai AS | 4,4 % | 83 881 kr | 0 kr |
| Nicolai Hvam Malling gjennom Inma Invest AS. Eier også aksjer i 4MB Consultants AS (25 %), Dwellop AS (under 0,01 %) | 3,3 % | 62 433 kr | 0 kr |
| Petter Hodne Steensland gjennom Skagenkaien Investering AS → Skagenkaien Holding AS → Jæderen AS | 3,2 % | 60 576 kr | 0 kr |
| Mona Hodne Steensland Freuchen gjennom Skagenkaien Investering AS → Skagenkaien Holding AS → Monings AS | 3,2 % | 60 576 kr | 0 kr |
| Morten Hodne Steensland gjennom Skagenkaien Investering AS → Skagenkaien Holding AS → Morran AS | 2,7 % | 52 617 kr | 0 kr |
| Jan Olav Steensland gjennom Parra AS. Eier også aksjer i Civita AS (0,1 %), Skagenkaien Holding AS (under 0,01 %) | 2,1 % | 40 740 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 2,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 1,9 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 1 582 kr
Hendelser i eierkjeden
- ART VANDELAY INDUSTRIES AS gikk fra 50,4 % til 25,4 % av aksjene i GRINDAL SALMON LODGE AS i 2025.
- ART VANDELAY INDUSTRIES AS gikk fra 1,8 % til 0 % av aksjene i VINSLOTTET AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i SKAGENKAIEN INVESTERING AS falt med 14 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- SKAGENKAIEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 23,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (124,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (34,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (135,4 mill. kr).
- Finansinntektene i SKAGENKAIEN HOLDING AS steg fra 5,8 mill. kr i 2024 til 44,5 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- NORDIC III HOLDING AS gikk fra 1,3 % til 0 % av aksjene i VENTURE FACTORY AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Finansinntektene i SKAGENKAIEN INVESTERING AS steg fra 4,6 mill. kr i 2023 til 23,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SKAGENKAIEN INVESTERING AS gikk fra 2,2 % til 1 % av aksjene i ROGALAND SPAREBANK i 2024.
I eierkjeden
- Eierandel i: Newslab AS
- Eierandel i: Mainstream Media Norge AS
- Eierandel i: Talk About Beauty AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.