Anslag · inntektsår 2025
Newslab AS
Org.nr. 913766784 · AS · Skapende kunstnerisk virksomhet innenfor litteratur · Oslo
Aksjene i Newslab AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 2,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Newslab AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 2,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,12 % av den samme verdien, så avkastningen er 22,3 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Newslab AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 298 496 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 12 428 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Newslab AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 298 496 kr. Bankinnskuddene økte med 1,1 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 230 755 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 44,3 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (5 204 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 2,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 4 805 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 3 235 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Newslab AS?
Newslab AS eies til slutt av Even Mælum Aas-Eng (9,1 % gjennom Venture Factory AS → Weird Science Holding AS → Art Vandelay Industries AS og Venture Factory AS → Art Vandelay Industries AS), Maria Anna Kristina Aas-Eng (9,1 % gjennom Venture Factory AS → Weird Science Holding AS → Art Vandelay Industries AS og Venture Factory AS → Art Vandelay Industries AS), Lars Eirik Eide (8 % gjennom Venture Factory AS → Weird Science Holding AS → Heka Group AS), Joakim Thorkildsen (8 % gjennom Venture Factory AS → Weird Science Holding AS → Trummor Och B AS) og Pinkerburg Holdings LTD (5,7 % gjennom Venture Factory AS → Nye Dymax Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Newslab AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Even Mælum Aas-Eng gjennom Venture Factory AS → Weird Science Holding AS → Art Vandelay Industries AS; Venture Factory AS → Art Vandelay Industries AS | 9,1 % | 188 612 kr | 0 kr |
| Maria Anna Kristina Aas-Eng gjennom Venture Factory AS → Weird Science Holding AS → Art Vandelay Industries AS; Venture Factory AS → Art Vandelay Industries AS. Eier også aksjer i Pennypacker AS (100 %) | 9,1 % | 188 612 kr | 0 kr |
| Lars Eirik Eide gjennom Venture Factory AS → Weird Science Holding AS → Heka Group AS. Eier også aksjer i Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %) | 8 % | 167 641 kr | 0 kr |
| Joakim Thorkildsen gjennom Venture Factory AS → Weird Science Holding AS → Trummor Och B AS | 8 % | 167 641 kr | 0 kr |
| Pinkerburg Holdings LTD gjennom Venture Factory AS → Nye Dymax Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 5,7 % | 117 858 kr | – |
| Jan Gunnar Stensaker gjennom Venture Factory AS → Rockstuff AS. Eier også aksjer i Norwegian Block Exchange AS (0,01 %), Otello Corporation ASA (under 0,01 %), Pci Biotech Holding ASA (under 0,01 %), Otovo ASA (under 0,01 %), Aker BP ASA (under 0,01 %) og 1 andre | 5,5 % | 114 896 kr | 0 kr |
| Kristiane Roe Hammer. Eier også aksjer i Hammer Time Holding AS (100 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %) | 5 % | 104 174 kr | 0 kr |
| Bo Myrås gjennom Venture Factory AS → Bo Myrås Invest AS | 4,5 % | 92 849 kr | 0 kr |
| Tore Malme gjennom Venture Factory AS → Twe Group AS | 4,3 % | 89 796 kr | 0 kr |
| Nora Beate Bremnæs Petersen gjennom Venture Factory AS → Weird Science Holding AS → Powai AS | 4 % | 83 821 kr | 0 kr |
| Snorre Bjarkås Bryne gjennom Venture Factory AS → Weird Science Holding AS → Powai AS | 4 % | 83 821 kr | 0 kr |
| Mikael Monteverde Lunde. Eier også aksjer i Aker ASA (under 0,01 %), Storebrand ASA (under 0,01 %) | 3 % | 62 504 kr | 0 kr |
| Nicolai Hvam Malling gjennom Venture Factory AS → Inma Invest AS. Eier også aksjer i 4MB Consultants AS (25 %), Dwellop AS (under 0,01 %) | 3 % | 62 388 kr | 0 kr |
| Petter Hodne Steensland gjennom Venture Factory AS → Skagenkaien Investering AS → Skagenkaien Holding AS → Jæderen AS | 2,9 % | 60 533 kr | 0 kr |
| Mona Hodne Steensland Freuchen gjennom Venture Factory AS → Skagenkaien Investering AS → Skagenkaien Holding AS → Monings AS | 2,9 % | 60 533 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 2,6 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 2,1 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 3 235 kr
Hendelser i eierkjeden
- ART VANDELAY INDUSTRIES AS gikk fra 50,4 % til 25,4 % av aksjene i GRINDAL SALMON LODGE AS i 2025.
- ART VANDELAY INDUSTRIES AS gikk fra 1,8 % til 0 % av aksjene i VINSLOTTET AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i SKAGENKAIEN INVESTERING AS falt med 14 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- SKAGENKAIEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 23,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (124,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (34,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (135,4 mill. kr).
- Finansinntektene i SKAGENKAIEN HOLDING AS steg fra 5,8 mill. kr i 2024 til 44,5 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i SKAGENKAIEN INVESTERING AS steg fra 4,6 mill. kr i 2023 til 23,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SKAGENKAIEN INVESTERING AS gikk fra 2,2 % til 1 % av aksjene i ROGALAND SPAREBANK i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.