Anslag · inntektsår 2025
Pollen P-Hus AS
Org.nr. 997516494 · AS · Drift av parkeringsplasser og parkeringshus · Arendal
Aksjene i Pollen P-Hus AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 27 524 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 26,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Pollen P-Hus AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 8,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,76 % av den samme verdien, så avkastningen er 11,7 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Pollen P-Hus AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 4,6 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 999 999 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 480 170 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,7 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Pollen P-Hus AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 4,6 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 3,2 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 113,8 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 500 000 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 1,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (402 918 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 27,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 266 810 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 250 454 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Pollen P-Hus AS?
Pollen P-Hus AS eies til slutt av Arendal Kommune (33,7 %), Einar Johnsen (11,9 % gjennom Einar Johnsens Eiendomsselskap AS → Aima Holding AS), Eva Elisabeth Johnsen Holm (11,9 % gjennom Einar Johnsens Eiendomsselskap AS → Aima Holding AS), Arendal Handelstands Understøttelsesforening (7,7 %) og Kjell Walter Sørensen (5,8 % gjennom KW Sørensen Eiendom AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Pollen P-Hus AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Arendal Kommune | 33,7 % | 8,8 mill. kr | – |
| Einar Johnsen gjennom Einar Johnsens Eiendomsselskap AS → Aima Holding AS. Eier også aksjer i Mauritz Johnsen Holding AS (100 %), J Knudsen & Co AS (31,18 %) | 11,9 % | 3,1 mill. kr | 13 762 kr |
| Eva Elisabeth Johnsen Holm gjennom Einar Johnsens Eiendomsselskap AS → Aima Holding AS. Eier også aksjer i J Knudsen & Co AS (31,18 %) | 11,9 % | 3,1 mill. kr | 13 762 kr |
| Arendal Handelstands Understøttelsesforening | 7,7 % | 2 mill. kr | – |
| Kjell Walter Sørensen gjennom KW Sørensen Eiendom AS. Eier også aksjer i Actieselskabet Kolbjørn (0,29 %) | 5,8 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Lena Skeie gjennom Skeie Drift AS → Skeie Eiendom AS → Skeiegruppen AS → Lesk AS | 2,8 % | 741 142 kr | 0 kr |
| Stina Skeie gjennom Skeie Drift AS → Skeie Eiendom AS → Skeiegruppen AS → Stisk AS. Eier også aksjer i Höegh Autoliners ASA (under 0,01 %), TGS ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 2,8 % | 741 140 kr | 0 kr |
| Miramare Campione SRL gjennom Havnegården AS → Aeb Eiendominvest AS → Miramare Capital AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 2,5 % | 649 698 kr | – |
| Elisabeth Bakke gjennom Havnegården AS → Aeb Eiendominvest AS → Tendencia Norge AS | 2,5 % | 649 698 kr | 0 kr |
| Mauritz Brøndal Johnsen gjennom Einar Johnsens Eiendomsselskap AS → Aima Holding AS. Eier også aksjer i J Knudsen & Co AS (37,63 %) | 2,1 % | 552 611 kr | 0 kr |
| Frode Sørensen gjennom KW Sørensen Eiendom AS. Eier også aksjer i Sør Økonomi AS (100 %), Si-Buss AS (50 %) | 1,9 % | 507 508 kr | 0 kr |
| Preben Sørensen gjennom KW Sørensen Eiendom AS. Eier også aksjer i Kodus Home AS (100 %), Lohne Sørensen AS (50 %) | 1,9 % | 507 508 kr | 0 kr |
| Bjarne Egill Skeie gjennom Skeie Drift AS → Skeie Eiendom AS → Skeiegruppen AS → Skeie Consultants AS | 1 % | 262 506 kr | 0 kr |
| Aud Henny Skeie gjennom Skeie Drift AS → Skeie Eiendom AS → Skeiegruppen AS → Ahs AS | 1 % | 262 504 kr | 0 kr |
| Fredrik Torød Skeie gjennom Skeie Drift AS → Skeie Eiendom AS → Skeiegruppen AS → Skeie Alpha Equity AS → Ascendio Invest AS | 0,9 % | 234 745 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 32,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 26,3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 250 454 kr
Hendelser i eierkjeden
- EINAR JOHNSENS EIENDOMSSELSKAP AS delte anslagsvis ut 6,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (64,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−9,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (48 mill. kr).
- AIMA HOLDING AS delte anslagsvis ut 6,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (6,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (6,9 mill. kr).
- KW SØRENSEN EIENDOM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i SØRLIE EIENDOM AS i 2025.
- KW SØRENSEN EIENDOM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i EIENDOMSSELSKAPET LANGBRYGGEN 3 AS i 2025.
- EINAR JOHNSENS EIENDOMSSELSKAP AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (69,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−472 805 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (64,2 mill. kr).
- AIMA HOLDING AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (7 mill. kr).
- Finansinntektene i AIMA HOLDING AS steg fra 164 131 kr i 2023 til 5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- KW SØRENSEN EIENDOM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MALMBRYGGEN 1 AS i 2024.
I eierkjeden
- Eier: Arendal Kommune
- Eier: Arendal Handelstands Understøttelsesforening
- Eierandel i: Arendal By AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.