Anslag · inntektsår 2025
Håradalen Utvikling AS
Org.nr. 992054107 · AS · Utvikling og salg av byggeprosjekter · Ullensvang
Aksjene i Håradalen Utvikling AS gir de 17 personlige eierne anslagsvis 9 232 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 18,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Håradalen Utvikling AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 0,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,73 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Håradalen Utvikling AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 124 720 kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 342 319 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 47 194 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Håradalen Utvikling AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 124 720 kr. Bankinnskuddene falt med 42 201 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 65 328 kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (275 840 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 18,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 169 854 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 171 462 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Håradalen Utvikling AS?
Håradalen Utvikling AS eies til slutt av Personlig eier A (11,8 % gjennom Jatos AS), Personlig eier B (11,8 % gjennom Jatos AS), Personlig eier C (9,1 % gjennom Horre AS), Personlig eier D (9,1 % gjennom Horre AS) og Personlig eier E (9 % gjennom Horre AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Håradalen Utvikling AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Jatos AS | 11,8 % | 2,2 mill. kr | 4 617 kr |
| Personlig eier B gjennom Jatos AS | 11,8 % | 2,2 mill. kr | 4 615 kr |
| Personlig eier C gjennom Horre AS | 9,1 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Horre AS | 9,1 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Horre AS | 9 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Horre AS | 9 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Oppistov AS | 4,9 % | 931 131 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Oppistov AS | 4,9 % | 930 753 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Oppistov AS | 4,9 % | 930 753 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Oppistov AS | 4,9 % | 930 753 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Botnen Invest AS | 4,6 % | 863 068 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Botnen Invest AS | 4,6 % | 862 879 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Botnen Invest AS | 4,6 % | 862 879 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Legård AS; Legård AS → Håradalen Invest AS | 2,2 % | 413 618 kr | 0 kr |
| Personlig eier O gjennom Legård AS; Legård AS → Håradalen Invest AS | 2,2 % | 413 429 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 23,6 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 18,9 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 9 232 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 171 462 kr
I eierkjeden
- Eierandel i: Røldal Skisenter AS
- Eierandel i: Håra Kraft AS
- Eierandel i: Seljestad og Røldal Løypeselskap AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.