Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Røldal Skisenter AS

Org.nr. 964814600 · AS · Drift av idrettsanlegg · Ullensvang

Aksjene i Røldal Skisenter AS gir de 17 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 7,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Røldal Skisenter AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 12,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,61 % av den samme verdien, så avkastningen er 19,9 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Røldal Skisenter AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 2,3 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 119 132 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 888 305 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Røldal Skisenter AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 2,3 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 746 016 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 2,7 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 93 834 kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 9,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 77 586 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 58 327 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Røldal Skisenter AS?

Røldal Skisenter AS eies til slutt av Personlig eier A (11,8 % gjennom Håradalen Utvikling AS → Jatos AS), Personlig eier B (11,8 % gjennom Håradalen Utvikling AS → Jatos AS), Personlig eier C (9,1 % gjennom Håradalen Utvikling AS → Horre AS), Personlig eier D (9,1 % gjennom Håradalen Utvikling AS → Horre AS) og Personlig eier E (9 % gjennom Håradalen Utvikling AS → Horre AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Røldal Skisenter AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Håradalen Utvikling AS → Jatos AS11,8 %892 223 kr0 kr
Personlig eier B gjennom Håradalen Utvikling AS → Jatos AS11,8 %892 147 kr0 kr
Personlig eier C gjennom Håradalen Utvikling AS → Horre AS9,1 %687 219 kr0 kr
Personlig eier D gjennom Håradalen Utvikling AS → Horre AS9,1 %687 143 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Håradalen Utvikling AS → Horre AS9 %687 067 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Håradalen Utvikling AS → Horre AS9 %687 067 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Håradalen Utvikling AS → Oppistov AS4,9 %373 943 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Håradalen Utvikling AS → Oppistov AS4,9 %373 791 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Håradalen Utvikling AS → Oppistov AS4,9 %373 791 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Håradalen Utvikling AS → Oppistov AS4,9 %373 791 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Håradalen Utvikling AS → Botnen Invest AS4,6 %346 609 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Håradalen Utvikling AS → Botnen Invest AS4,6 %346 533 kr0 kr
Personlig eier M gjennom Håradalen Utvikling AS → Botnen Invest AS4,6 %346 533 kr0 kr
Personlig eier N gjennom Håradalen Utvikling AS → Legård AS; Håradalen Utvikling AS → Legård AS → Håradalen Invest AS2,2 %166 109 kr0 kr
Personlig eier O gjennom Håradalen Utvikling AS → Legård AS; Håradalen Utvikling AS → Legård AS → Håradalen Invest AS2,2 %166 033 kr0 kr
Verdigrunnlag
9,5 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
7,6 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
0 kr
Formuesskatt om én person eide alt
58 327 kr

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.