Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Bilskadesenteret Telemark AS

Org.nr. 986658645 · AS · Reparasjon og vedlikehold av motorvogner · Skien

Aksjene i Bilskadesenteret Telemark AS gir de 40 personlige eierne anslagsvis 8 462 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 6,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Bilskadesenteret Telemark AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 40,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,58 % av den samme verdien, så avkastningen er 68,7 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Bilskadesenteret Telemark AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 4,9 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 64 113 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,9 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Bilskadesenteret Telemark AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 4,9 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 574 166 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 76 504 kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 7,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 54 149 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 47 555 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Bilskadesenteret Telemark AS?

Bilskadesenteret Telemark AS eies til slutt av Personlig eier A (40 % gjennom Mobile AS → Automobil Holding AS), Personlig eier B (7,8 % gjennom Intakt Øst AS → Intakt Bilskade Drift AS → Intakt Bilskade Holding AS → MCG AS → Kverneland Mobility AS → Kverneland Investering AS → Gaak Invest AS → Gaak Holding AS), Personlig eier C (6,6 % gjennom Intakt Øst AS → Intakt Bilskade Drift AS → Intakt Bilskade Holding AS → Motor-Trade Holding AS → Frithjof Anderssen Invest AS), Personlig eier D (5,1 % gjennom Intakt Øst AS → Intakt Bilskade Drift AS → Intakt Bilskade Holding AS → MCG AS → Frydenbø Automotive AS → Frydenbø Group AS → Frydenbø Investment AS → Gjøvaag Investment AS) og Gjensidigestiftelsen (4,8 % gjennom Intakt Øst AS → Intakt Bilskade Drift AS → Intakt Bilskade Holding AS → MCG AS → Gjensidige Forsikring ASA), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Bilskadesenteret Telemark AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Mobile AS → Automobil Holding AS40 %2,6 mill. kr8 462 kr
Personlig eier B gjennom Intakt Øst AS → Intakt Bilskade Drift AS → Intakt Bilskade Holding AS → MCG AS → Kverneland Mobility AS → Kverneland Investering AS → Gaak Invest AS → Gaak Holding AS7,8 %507 237 kr0 kr
Personlig eier C gjennom Intakt Øst AS → Intakt Bilskade Drift AS → Intakt Bilskade Holding AS → Motor-Trade Holding AS → Frithjof Anderssen Invest AS6,6 %432 078 kr0 kr
Personlig eier D gjennom Intakt Øst AS → Intakt Bilskade Drift AS → Intakt Bilskade Holding AS → MCG AS → Frydenbø Automotive AS → Frydenbø Group AS → Frydenbø Investment AS → Gjøvaag Investment AS5,1 %330 251 kr0 kr
Gjensidigestiftelsen gjennom Intakt Øst AS → Intakt Bilskade Drift AS → Intakt Bilskade Holding AS → MCG AS → Gjensidige Forsikring ASA4,8 %315 891 kr–
Personlig eier E gjennom Intakt Øst AS → Intakt Bilskade Drift AS → Intakt Bilskade Holding AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Dunderboy AS; Intakt Øst AS → Intakt Bilskade Drift AS → Intakt Bilskade Holding AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Irafas AS1,7 %111 848 kr0 kr
AS Bemacs gjennom Intakt Øst AS → Intakt Bilskade Drift AS → Intakt Bilskade Holding AS → Motor-Trade Holding AS → Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS1,7 %109 683 kr–
Torkap Holding AS gjennom Intakt Øst AS → Intakt Bilskade Drift AS → Intakt Bilskade Holding AS → Motor-Trade Holding AS → Bertel O. Steen Bil AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS1,7 %109 682 kr–
Personlig eier F gjennom Intakt Øst AS → Intakt Bilskade Drift AS → Intakt Bilskade Holding AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Smøråslia Holding AS; Intakt Øst AS → Intakt Bilskade Drift AS → Intakt Bilskade Holding AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tommen AS1,6 %104 888 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Intakt Øst AS → Intakt Bilskade Drift AS → Intakt Bilskade Holding AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → From AS → Fredrik Buck Holding AS; Intakt Øst AS → Intakt Bilskade Drift AS → Intakt Bilskade Holding AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → From MB AS → Fredrik Buck Holding AS1,6 %104 822 kr0 kr
PGN Investment AS gjennom Intakt Øst AS → Intakt Bilskade Drift AS → Intakt Bilskade Holding AS → MCG AS → Frydenbø Automotive AS → Frydenbø Group AS → Frydenbø Investment AS → GN Invest AS1,4 %88 380 kr–
TGN Invest AS gjennom Intakt Øst AS → Intakt Bilskade Drift AS → Intakt Bilskade Holding AS → MCG AS → Frydenbø Automotive AS → Frydenbø Group AS → Frydenbø Investment AS → GN Invest AS1,4 %88 380 kr–
Personlig eier H gjennom Intakt Øst AS → Intakt Bilskade Drift AS → Intakt Bilskade Holding AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → Arabo Invest AS1 %66 999 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Intakt Øst AS → Intakt Bilskade Drift AS → Intakt Bilskade Holding AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS1 %64 329 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Intakt Øst AS → Intakt Bilskade Drift AS → Intakt Bilskade Holding AS → Bertel O. Steen Detalj AS → Bertel O Steen AS → Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS1 %64 329 kr0 kr
Verdigrunnlag
8,1 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
6,5 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
8 462 kr
Formuesskatt om én person eide alt
47 555 kr

Hendelser i eierkjeden

  • INTAKT ØST AS delte anslagsvis ut 1,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (7,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (9,1 mill. kr).
  • INTAKT ØST AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i LBSS EIENDOM AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i INTAKT BILSKADE DRIFT AS økte med 92,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i AUTOMOBIL HOLDING AS falt med 42,3 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Innskutt egenkapital i MCG AS falt med 17,7 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • MCG AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i STOR-OSLO BRUKTBIL AS i 2025.
  • MCG AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MYCAR FLEET AS i 2025.
  • ØYTO HOLDING AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i BILSKADESENTERET TELEMARK AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • Finansinntektene i INTAKT ØST AS steg fra 4 923 kr i 2023 til 1,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Innskutt egenkapital i MOBILE AS økte med 114,9 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i MCG AS økte med 60,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.