Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

AS Bemacs

Org.nr. 931061828 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Oslo

Aksjene i AS Bemacs gir de 11 personlige eierne anslagsvis 9,3 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 885,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Hva ble holdt tilbake i AS Bemacs?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 4,9 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 19,4 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med AS Bemacs?

Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 4,9 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 687 490 kr. Det er i snitt tatt ut 17,6 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 1,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (15,6 mill. kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 909,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 10 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 9,7 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier AS Bemacs?

AS Bemacs eies til slutt av Cathinka Steen Trøan (16,6 % gjennom Capreca AS), Preben Otter Steen (16,6 % gjennom Capreca AS), Andrea Karine Steen Holst (11,1 % gjennom Jah AS), Carl Jørgen Steen Holst (11,1 % gjennom Jah AS) og Jens Didrik Steen Holst (11,1 % gjennom Jah AS), og 6 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av AS Bemacs?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Cathinka Steen Trøan gjennom Capreca AS. Eier også aksjer i Nor-Par AS (1,62 %)16,6 %147,4 mill. kr1,6 mill. kr
Preben Otter Steen gjennom Capreca AS. Eier også aksjer i Nor-Par AS (1,62 %), Thefactory Asset Management AS (1 %), Thefactory AS (0,62 %), Orbify.Ai AS (0,29 %), Hunter Group ASA (0,05 %) og 5 andre16,6 %147,4 mill. kr1,6 mill. kr
Andrea Karine Steen Holst gjennom Jah AS. Eier også aksjer i Aksh Holding AS (100 %)11,1 %98,3 mill. kr1 mill. kr
Carl Jørgen Steen Holst gjennom Jah AS. Eier også aksjer i Jai Holding AS (100 %), Lyn 1896 AS (under 0,01 %)11,1 %98,3 mill. kr1 mill. kr
Jens Didrik Steen Holst gjennom Jah AS. Eier også aksjer i Didrik Steen AS (100 %), HGH Management AS (50 %), Fomo Frank AS (20 %), Solstad Maritime ASA (under 0,01 %), Thor Medical ASA (under 0,01 %) og 2 andre11,1 %98,3 mill. kr1 mill. kr
Carl-Otto Egil Løkken Steen gjennom Ses AS. Eier også aksjer i Firi AS (0,05 %), Solstad Maritime ASA (0,03 %), Odfjell SE (0,03 %)6,6 %58,6 mill. kr606 482 kr
Cato Bryde Steen gjennom Ses AS. Eier også aksjer i Odfjell SE (0,09 %), Haga Golf AS (0,06 %), Hunter Group ASA (0,05 %), Solstad Maritime ASA (0,03 %), Jotun A/S (under 0,01 %)6,6 %58,6 mill. kr606 482 kr
Helene Bryde Steen gjennom Ses AS. Eier også aksjer i Hunter Group ASA (0,22 %), Solstad Maritime ASA (0,04 %), Odfjell SE (0,04 %), Jotun A/S (under 0,01 %), Dolphin Drilling AS (under 0,01 %)6,6 %58,6 mill. kr606 482 kr
Johan William Ole Løkken Steen gjennom Ses AS. Eier også aksjer i Lyn 1896 AS (0,02 %), Solstad Maritime ASA (0,01 %), Odfjell SE (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %)6,6 %58,6 mill. kr606 482 kr
Bertel Otto Bryde Steen gjennom Ses AS. Eier også aksjer i Skarris Kapital AS (100 %), Lyn 1896 AS (0,12 %)6,6 %58,6 mill. kr606 454 kr
Bertel Otto Steen gjennom Ses AS. Eier også aksjer i Haga Golf AS (0,25 %), Kragerø Golf AS (0,07 %), Odfjell SE (0,03 %), Solstad Maritime ASA (0,02 %), Wilh. Wilhelmsen Holding ASA (under 0,01 %) og 4 andre0,2 %1,8 mill. kr462 kr
Verdigrunnlag
1,1 mrd. kr
Formuesverdi (80 %)
885,7 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
9,7 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • AS BEMACS delte anslagsvis ut 35,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (187,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (34,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (186,5 mill. kr).
  • Finansinntektene i AS BEMACS steg fra 232 131 kr i 2024 til 35,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • CAPRECA AS delte anslagsvis ut 229,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (498,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (63,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (333,5 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i CAPRECA AS økte med 184,1 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • CAPRECA AS gikk fra 3,1 % til 0 % av aksjene i N0R5KE FIBRE AS i 2025.
  • SES AS delte anslagsvis ut 38,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (436,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (32 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (429,7 mill. kr).
  • SES AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MENTONE AS i 2025.
  • JAH AS delte anslagsvis ut 36,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (247,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (7,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (218,6 mill. kr).
  • SES AS delte anslagsvis ut 75 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (483,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (27,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (436,1 mill. kr).
  • SES AS gikk fra 17,3 % til 0 % av aksjene i SOLICITU AS i 2024.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.