Anslag · inntektsår 2025
B&B Entreprenør AS
Org.nr. 982984688 · AS · Oppføring av bygninger · Midtre Gauldal
Aksjene i B&B Entreprenør AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 82 284 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 23,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener B&B Entreprenør AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −19,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,75 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hvordan har det gått med B&B Entreprenør AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 1,6 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 17 820 kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 23,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 217 100 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 217 313 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier B&B Entreprenør AS?
B&B Entreprenør AS eies til slutt av Gustav Magnar Witzøe (34,5 % gjennom B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS), Bjørn Margido Wiggen (14,7 % gjennom B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS og B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS), Varig Orkla Forsikring Gjensidig (11,1 % gjennom B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS), Jan Trygve Håbrekke (9 % gjennom B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS) og Arne Oustad Nordbotn (4,8 % gjennom B&B Entreprenør Holding AS → Arnemo Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av B&B Entreprenør AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Gustav Magnar Witzøe gjennom B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS. Eier også aksjer i Fjord Marin Holding AS (97 %) | 34,5 % | 8 mill. kr | 62 493 kr |
| Bjørn Margido Wiggen gjennom B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS; B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS. Eier også aksjer i DNB Private Equity i AS (1,25 %), Norbit ASA (under 0,01 %), Elkem ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %) og 10 andre | 14,7 % | 3,4 mill. kr | 16 468 kr |
| Varig Orkla Forsikring Gjensidig gjennom B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS | 11,1 % | 2,6 mill. kr | – |
| Jan Trygve Håbrekke gjennom B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS | 9 % | 2,1 mill. kr | 3 323 kr |
| Arne Oustad Nordbotn gjennom B&B Entreprenør Holding AS → Arnemo Holding AS. Eier også aksjer i Mo Grus AS (50 %) | 4,8 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Jomar Grøtan gjennom B&B Entreprenør Holding AS → Jomar Grøtan AS | 4,8 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Ivar Arnesen gjennom B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Ivar Arnesen Invest AS | 1,7 % | 399 415 kr | 0 kr |
| Rune Stokke gjennom B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Stokke Industri AS → Søre Øverli AS. Eier også aksjer i Salig AS (0,96 %), Deepx Health AS (under 0,01 %) | 1,5 % | 338 552 kr | 0 kr |
| Per Olav Monseth gjennom B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Pom Invest AS; B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Pom Invest AS | 1,1 % | 251 915 kr | 0 kr |
| Petter Fornæss gjennom B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Fornæss Invest AS | 1 % | 236 920 kr | 0 kr |
| Lars Røsæg gjennom B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Jøtul Invest AS; B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Jøtul Invest AS. Eier også aksjer i Yara International ASA (under 0,01 %) | 0,6 % | 139 324 kr | 0 kr |
| Silje Landevåg gjennom B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Diwp Holding AS. Eier også aksjer i Silan Invest AS (40 %) | 0,6 % | 139 276 kr | 0 kr |
| Kristin Olstad Schea gjennom B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → K O Schea AS; B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → K O Schea AS | 0,5 % | 111 257 kr | 0 kr |
| Jannicke Tokle gjennom B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Devico Invest AS → Nha Invest AS | 0,5 % | 106 108 kr | 0 kr |
| Alf Tony Tokle gjennom B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Devico Invest AS → Vied Holding AS. Eier også aksjer i Freebit Holding AS (0,05 %) | 0,5 % | 106 108 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 29 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 23,2 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 217 313 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i B&B ENTREPRENØR HOLDING AS økte med 37,6 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 142,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (0 kr) pluss årsresultatet 2025 (142,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (0 kr).
- Finansinntektene i SALVESEN & THAMS INVEST AS steg fra 43 mill. kr i 2024 til 173,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 94,6 % til 92,4 % av aksjene i BITASTAD HOLDING AS i 2025.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i OVUN HOLDING AS i 2025.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 18 % til 0 % av aksjene i AXESS ASSET INTEGRITY AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i KVERVA FINANS AS økte med 700 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- KVERVA FINANS AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i CRAYON GROUP HOLDING AS i 2025.
- KVERVA AS delte anslagsvis ut 1,3 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,7 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,6 mrd. kr).
- KVARV AS delte anslagsvis ut 199,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,3 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,1 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,2 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i B&B ENTREPRENØR AS falt med 1,8 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 9,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (9,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (0 kr).
- Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS INVEST AS falt med 98,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS AS økte med 613,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- KVERVA FINANS AS delte anslagsvis ut 600 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (601,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i KVERVA FINANS AS økte med 700 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- KVERVA FINANS AS gikk fra 5,9 % til 0 % av aksjene i COLUMBI SALMON AS i 2024.
- KVERVA AS delte anslagsvis ut 723,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,8 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (3,2 mrd. kr).
- KVARV AS delte anslagsvis ut 1 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,6 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (704,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,3 mrd. kr).
I eierkjeden
- Eier: Varig Orkla Forsikring Gjensidig
- Eierandel i: HMS Tjenesten Orkladal AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.