Anslag · inntektsår 2025
HMS Tjenesten Orkladal AS
Org.nr. 974404192 · AS · Forebyggende helsearbeid · Orkland
Aksjene i HMS Tjenesten Orkladal AS gir de 36 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 5,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener HMS Tjenesten Orkladal AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 6,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,56 % av den samme verdien, så avkastningen er 12,1 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i HMS Tjenesten Orkladal AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 996 292 kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 83 032 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 376 997 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med HMS Tjenesten Orkladal AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 996 292 kr. Bankinnskuddene økte med 1,2 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (66 112 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 6,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 47 907 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 41 095 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier HMS Tjenesten Orkladal AS?
HMS Tjenesten Orkladal AS eies til slutt av Orkland Kommune (29,8 %), Coop Nordvest SA (29,6 %), Washington Mills Company Inc. (3,6 % gjennom Washington Mills AS), Inission AB (3,3 % gjennom Inission Norge AS) og Bluestar Elkem Int.Co.LTD S.A (2,9 % gjennom Elkem ASA), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av HMS Tjenesten Orkladal AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Orkland Kommune | 29,8 % | 1,8 mill. kr | – |
| Coop Nordvest SA | 29,6 % | 1,7 mill. kr | – |
| Washington Mills Company Inc. gjennom Washington Mills AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 3,6 % | 210 956 kr | – |
| Inission AB gjennom Inission Norge AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 3,3 % | 194 576 kr | – |
| Bluestar Elkem Int.Co.LTD S.A gjennom Elkem ASA | 2,9 % | 172 119 kr | – |
| Meldal Yrkesskoles Orklafond Sti | 2,7 % | 161 319 kr | – |
| Orkla Sparebank | 2,5 % | 148 910 kr | – |
| Vigor Ind. Verkstedklubb gjennom Vigor Industrier AS | 2,2 % | 128 362 kr | – |
| Personlig eier A gjennom B&B Entreprenør AS → B&B Entreprenør Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS | 1 % | 59 879 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Foss Snekkeri AS → Foss Holding AS; Foss Plater AS → Foss Holding AS | 0,9 % | 52 556 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Orkel AS → Orkel Holding AS → Ejg Invest AS; Orkel Direkte AS → Orkel Holding AS → Ejg Invest AS | 0,9 % | 52 119 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Orkel AS → Orkel Holding AS → JG Investments AS; Orkel Direkte AS → Orkel Holding AS → JG Investments AS | 0,9 % | 52 119 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Orkel AS → Orkel Holding AS → K Investment AS; Orkel Direkte AS → Orkel Holding AS → K Investment AS | 0,9 % | 52 119 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Orkel AS → Orkel Holding AS → MGK Management AS; Orkel Direkte AS → Orkel Holding AS → MGK Management AS | 0,9 % | 52 119 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Rupro AS | 0,7 % | 38 208 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 7,3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 5,9 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 41 095 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i ORKEL AS økte med 11,2 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i WASHINGTON MILLS AS falt med 469,9 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i INISSION NORGE AS steg fra 109 914 kr i 2024 til 12,5 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i B&B ENTREPRENØR HOLDING AS økte med 37,6 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- ELKEM ASA gikk fra 40 % til 0 % av aksjene i VIANODE AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i ORKEL AS økte med 7,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i WASHINGTON MILLS AS økte med 469,9 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i B&B ENTREPRENØR AS falt med 1,8 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
I eierkjeden
- Eier: Orkland Kommune
- Eier: Coop Nordvest SA
- Eier: Bluestar Elkem Int.Co.LTD S.A
- Eier: Meldal Yrkesskoles Orklafond Sti
- Eier: Orkla Sparebank
- Eier: Vigor Ind. Verkstedklubb
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.