Anslag · inntektsår 2025
Portia AS
Org.nr. 980301036 · AS · Geologiske undersøkelser · Kristiansand
Aksjene i Portia AS gir de 11 personlige eierne anslagsvis 5,1 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 500,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Portia AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −8,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Portia AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 1 mrd. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 18,1 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Portia AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 1 mrd. kr. Bankinnskuddene falt med 64,5 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 413,5 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 47 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (8,8 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 345,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 3,8 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 5,5 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Portia AS?
Portia AS eies til slutt av Dag Rasmussen (28,3 % gjennom Rasmussengruppen AS → Rasmussen AS og Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS og Rasmussengruppen AS), Cathrine Rasmussen (18,4 % gjennom Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS og Rasmussengruppen AS → Kleppenhus Invest AS), Per Otto Rasmussen Dahl (12,5 % gjennom Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Pod Invest AS og Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS og Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS), Anne Dahl (9,5 % gjennom Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Gyda Invest AS og Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Gyda Invest AS og Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS) og Andreas Rasmussen Olsen (9,3 % gjennom Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Aro Asset Invest AS og Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Aro Asset Invest AS og Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS), og 6 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Portia AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Dag Rasmussen gjennom Rasmussengruppen AS → Rasmussen AS; Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS; Rasmussengruppen AS | 28,3 % | 141,5 mill. kr | 1,5 mill. kr |
| Cathrine Rasmussen gjennom Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS; Rasmussengruppen AS → Kleppenhus Invest AS | 18,4 % | 92 mill. kr | 974 205 kr |
| Per Otto Rasmussen Dahl gjennom Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Pod Invest AS; Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS; Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS. Eier også aksjer i Emerging Europe Land Development AS (0,06 %), Odfjell SE (under 0,01 %), Borregaard ASA (under 0,01 %), Wallenius Wilhelmsen ASA (under 0,01 %), Aker ASA (under 0,01 %) og 2 andre | 12,5 % | 62,7 mill. kr | 651 686 kr |
| Anne Dahl gjennom Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Gyda Invest AS; Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Gyda Invest AS; Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS | 9,5 % | 47,3 mill. kr | 482 452 kr |
| Andreas Rasmussen Olsen gjennom Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Aro Asset Invest AS; Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Aro Asset Invest AS; Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS | 9,3 % | 46,6 mill. kr | 474 677 kr |
| Carl Einar Bonnevie Rasmussen gjennom Rasmussengruppen AS → Ceboras Invest AS. Eier også aksjer i Nykode Therapeutics ASA (0,04 %), Einar Rasmussen Investment AS (under 0,01 %) | 8,3 % | 41,3 mill. kr | 416 529 kr |
| Julie Kristine Bonnevie Rasmussen gjennom Rasmussengruppen AS → JKBR Invest AS. Eier også aksjer i Remarkable Employee Share Holding i AS (0,14 %), Einar Rasmussen Investment AS (under 0,01 %), Nykode Therapeutics ASA (under 0,01 %), Elkem ASA (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %) og 3 andre | 8,3 % | 41,3 mill. kr | 416 529 kr |
| Maren Kristine Bonnevie Rasmussen gjennom Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS; Rasmussengruppen AS → Mestermø Invest AS. Eier også aksjer i Sparebank 1 Nord-Norge (0,11 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (0,03 %) | 3,2 % | 16,1 mill. kr | 143 042 kr |
| Jenny Dahl Aspheim gjennom Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS; Rasmussengruppen AS | 0,7 % | 3,7 mill. kr | 19 789 kr |
| Nora Dahl Aspheim gjennom Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS; Rasmussengruppen AS | 0,7 % | 3,7 mill. kr | 19 789 kr |
| Jon Christian Dahl gjennom Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS. Eier også aksjer i Storebrand ASA (under 0,01 %) | 0,7 % | 3,7 mill. kr | 19 192 kr |
- Verdigrunnlag
- 625,6 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 500,5 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 5,5 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- PORTIA AS delte anslagsvis ut 270,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (535,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (76,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (341,5 mill. kr).
- PORTIA AS gikk fra 4 % til 0 % av aksjene i SHEARWATER GEOSERVICES HOLDING AS i 2025.
- PORTIA AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i DEEP VALUE DRILLER AS i 2025.
- RASMUSSENGRUPPEN AS gikk fra 28,6 % til 0 % av aksjene i ONNA GREENS AS i 2025.
- RASMUSSENGRUPPEN AS gikk fra 11,7 % til 4,7 % av aksjene i B2 IMPACT ASA i 2025.
- RASMUSSEN AS delte anslagsvis ut 2,5 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (5,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (−661 378 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (2,6 mrd. kr).
- KLEPPENHUS INVEST AS delte anslagsvis ut 2,2 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,5 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (2,3 mrd. kr).
- CEBORAS INVEST AS delte anslagsvis ut 1,1 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (389 253 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,2 mrd. kr).
- JKBR INVEST AS delte anslagsvis ut 1,1 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (997 989 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,2 mrd. kr).
- Finansinntektene i JKBR INVEST AS steg fra 266 424 kr i 2024 til 2,3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- PORTIA AS delte anslagsvis ut 556,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,4 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (−260,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (535,6 mill. kr).
- RASMUSSENGRUPPEN AS gikk fra 10,7 % til 0 % av aksjene i NEKKAR ASA i 2024.
- RASMUSSENGRUPPEN AS gikk fra 9 % til 0 % av aksjene i ODA GROUP HOLDING AS i 2024.
I eierkjeden
- Eierandel i: Pacertool AS
- Eierandel i: Rasmussen Maritime Design AS
- Eierandel i: Homely AS
- Eierandel i: N2 Applied AS
- Eierandel i: Shearwater Geoservices Holding AS
- Eierandel i: Huddly AS
- Eierandel i: Fusetools AS
- Eierandel i: Gentian Diagnostics ASA
- Eierandel i: Nordic Aquafarms AS
- Eierandel i: Green Transition Holding AS
- Eierandel i: Nykode Therapeutics ASA
- Eierandel i: Eldorado Drilling AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.