Anslag · inntektsår 2025
Nordic Aquafarms AS
Org.nr. 928715817 · AS · Produksjon av yngel og settefisk i sjø og brakkvann · Fredrikstad
Aksjene i Nordic Aquafarms AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 2,7 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 390,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Nordic Aquafarms AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −104,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Nordic Aquafarms AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med −713,6 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (217,8 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 8,8 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Nordic Aquafarms AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 713,6 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 11,5 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 3 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 6,9 mill. kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 0 kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 4,3 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Nordic Aquafarms AS?
Nordic Aquafarms AS eies til slutt av Dag Rasmussen (18,9 % gjennom Rasmussengruppen AS → Rasmussen AS og Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS og Rasmussengruppen AS), Cathrine Rasmussen (12,2 % gjennom Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS og Rasmussengruppen AS → Kleppenhus Invest AS og Viola AS → Rasmussengruppen AS → Kleppenhus Invest AS), Per Otto Rasmussen Dahl (8,1 % gjennom Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Pod Invest AS og Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS og Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS), Anne Dahl (6,3 % gjennom Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Gyda Invest AS og Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Gyda Invest AS og Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS) og Andreas Rasmussen Olsen (6,2 % gjennom Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Aro Asset Invest AS og Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Aro Asset Invest AS og Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Nordic Aquafarms AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Dag Rasmussen gjennom Rasmussengruppen AS → Rasmussen AS; Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS; Rasmussengruppen AS | 18,9 % | 73,7 mill. kr | 772 721 kr |
| Cathrine Rasmussen gjennom Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS; Rasmussengruppen AS → Kleppenhus Invest AS; Viola AS → Rasmussengruppen AS → Kleppenhus Invest AS | 12,2 % | 47,7 mill. kr | 486 749 kr |
| Per Otto Rasmussen Dahl gjennom Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Pod Invest AS; Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS; Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS. Eier også aksjer i Emerging Europe Land Development AS (0,06 %), Odfjell SE (under 0,01 %), Borregaard ASA (under 0,01 %), Wallenius Wilhelmsen ASA (under 0,01 %), Aker ASA (under 0,01 %) og 2 andre | 8,1 % | 31,6 mill. kr | 309 639 kr |
| Anne Dahl gjennom Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Gyda Invest AS; Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Gyda Invest AS; Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS | 6,3 % | 24,4 mill. kr | 230 562 kr |
| Andreas Rasmussen Olsen gjennom Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Aro Asset Invest AS; Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Aro Asset Invest AS; Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS | 6,2 % | 24,1 mill. kr | 226 756 kr |
| Carl Einar Bonnevie Rasmussen gjennom Rasmussengruppen AS → Ceboras Invest AS; Viola AS → Rasmussengruppen AS → Ceboras Invest AS; Portia AS → Rasmussengruppen AS → Ceboras Invest AS. Eier også aksjer i Nykode Therapeutics ASA (0,04 %), Einar Rasmussen Investment AS (under 0,01 %) | 5,5 % | 21,6 mill. kr | 198 988 kr |
| Julie Kristine Bonnevie Rasmussen gjennom Rasmussengruppen AS → JKBR Invest AS; Viola AS → Rasmussengruppen AS → JKBR Invest AS; Portia AS → Rasmussengruppen AS → JKBR Invest AS. Eier også aksjer i Remarkable Employee Share Holding i AS (0,14 %), Einar Rasmussen Investment AS (under 0,01 %), Nykode Therapeutics ASA (under 0,01 %), Elkem ASA (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %) og 3 andre | 5,5 % | 21,6 mill. kr | 198 988 kr |
| DNB Luxemburgh S.A. (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 4 % | 15,6 mill. kr | – |
| Personlig eier A gjennom Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS; Rasmussengruppen AS → Mestermø Invest AS | 2 % | 7,9 mill. kr | 61 040 kr |
| Personlig eier B gjennom Dragesund Invest AS | 1,7 % | 6,6 mill. kr | 48 623 kr |
| Personlig eier C gjennom Kewa Invest AS; Caddie Invest AS | 1,4 % | 5,5 mill. kr | 36 948 kr |
| Personlig eier D gjennom Familie Holding AS → Unitel AS | 1,3 % | 5 mill. kr | 32 571 kr |
| Personlig eier E gjennom Familie Holding AS → Buttonwood AS | 1,1 % | 4,4 mill. kr | 26 493 kr |
| Personlig eier F gjennom Familie Holding AS → HK Technologies AS | 1,1 % | 4,4 mill. kr | 26 493 kr |
| Personlig eier G gjennom Familie Holding AS → Ihk AS | 1,1 % | 4,4 mill. kr | 26 493 kr |
- Verdigrunnlag
- 488,3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 390,6 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 4,3 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i NORDIC AQUAFARMS AS falt med 44,7 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i JAKOB HATTELAND HOLDING AS falt med 4,2 mrd. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 94 % til 49 % av aksjene i YDRA AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 70 % til 49 % av aksjene i EMP SECURE HOLDING AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 69,8 % til 0 % av aksjene i NORSPAN LNG 16 AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i PRIMA BLUE AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 44,1 % til 0 % av aksjene i GLOBAL HEALTH TECHNOLOGY AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 42,9 % til 0 % av aksjene i MS SOLUTIONS AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 33,1 % til 0 % av aksjene i NORDSJØ AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 28,3 % til 3,1 % av aksjene i PRIME PROPERTY KROATIA I AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 24,9 % til 0 % av aksjene i BYPASS AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 21 % til 0 % av aksjene i HARALDSON AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 15,2 % til 0 % av aksjene i BUE SALMON AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 13,1 % til 0 % av aksjene i PHARMASUM THERAPEUTICS AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 10,7 % til 0 % av aksjene i AQUA ROBOTICS AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 10,2 % til 0 % av aksjene i DELE HEALTH TECH AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 9,6 % til 0 % av aksjene i SAFE4 SECURITY GROUP AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 9,4 % til 0 % av aksjene i KEEP-IT TECHNOLOGIES AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 9,3 % til 0 % av aksjene i ABLY MEDICAL AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 8,3 % til 0 % av aksjene i CHILIMOBIL AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 7,7 % til 0 % av aksjene i RIMFROST TECHNOLOGIES AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 7,7 % til 0 % av aksjene i RIMFROST HOLDING AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 7,7 % til 0 % av aksjene i BIOSENSE LABORATORIES AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 6,8 % til 0 % av aksjene i SEID AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 6 % til 0 % av aksjene i ALGINOR ASA i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 5 % til 0 % av aksjene i RENSEFISKGRUPPEN AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 4,7 % til 0 % av aksjene i NORDIC AQUAFARMS AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 4,3 % til 0 % av aksjene i BELSHIPS AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 4,2 % til 0 % av aksjene i SAGA ROBOTICS AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 3,7 % til 0 % av aksjene i WENN ASA i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 3,6 % til 0 % av aksjene i AMICOAT AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 3,4 % til 0 % av aksjene i TOMOHARU AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 3,2 % til 0,4 % av aksjene i AXTER AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 2,8 % til 0 % av aksjene i RUBBER INNOVATION HOLDING AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 2,8 % til 0 % av aksjene i ANZYZ TECHNOLOGIES AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 2,8 % til 0 % av aksjene i BM AQUACULTURE AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 2,6 % til 0 % av aksjene i NORDIC CORPORATE BANK ASA i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 2,2 % til 0 % av aksjene i ECOFISK AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 1,9 % til 0 % av aksjene i REINVESTMENTCO AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 1,4 % til 0 % av aksjene i WILSON ASA i 2025.
- DRAGESUND INVEST AS gikk fra 1,6 % til 0 % av aksjene i OPTIMEERING AQUA AS i 2025.
- DRAGESUND INVEST AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i CREDO II CO-INVEST AS i 2025.
- TOLUMA INVEST AS gikk fra 29 % til 0 % av aksjene i DISENÅ LOGISTIKKEIENDOM AS i 2025.
- VIOLA AS gikk fra 1,7 % til 0 % av aksjene i GENTIAN DIAGNOSTICS ASA i 2025.
- Innskutt egenkapital i NORDIC AQUAFARMS AS økte med 251,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i NORDIC AQUAFARMS AS økte fra 125 944 611 til 158 633 615 i 2024, og 46 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- BM AQUACULTURE AS gikk fra 3,9 % til 1,8 % av aksjene i NORDIC AQUAFARMS AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- FAMILIE HOLDING AS delte anslagsvis ut 23,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (61,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (288,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (326,4 mill. kr).
- Finansinntektene i FAMILIE HOLDING AS steg fra 29,4 mill. kr i 2023 til 412,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 24 % til 0 % av aksjene i ADONIS AS i 2024.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 4,8 % til 0 % av aksjene i PRIMA PROTEIN AS i 2024.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 4,4 % til 2,6 % av aksjene i 1X HOLDING AS i 2024.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 3,6 % til 0 % av aksjene i WEBSTEP ASA i 2024.
- TOLUMA INVEST AS delte anslagsvis ut 18,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (131,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (114,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (227,1 mill. kr).
- VIOLA AS delte anslagsvis ut 115,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (311,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−44,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (151,9 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.