Anslag · inntektsår 2025
Maksimer AS
Org.nr. 979498047 · AS · Dataprogrammeringstjenester · Bergen
Aksjene i Maksimer AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 6,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Maksimer AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 59,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,58 % av den samme verdien, så avkastningen er 101,4 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Maksimer AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 4,8 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 3,7 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 80 397 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,8 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Maksimer AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 9,2 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 1,1 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1,8 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 24 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (76 688 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 12,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 104 132 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 47 669 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Maksimer AS?
Maksimer AS eies til slutt av Anders Eldøy (22,9 %), Nils-Fredrik Winther-Kaland (22,4 % gjennom Snør AS), Nina Winther-Kaland (22,4 % gjennom Snør AS), Verdane Freya Xi Investments AB (10,6 % gjennom Amp Eleven Ii AS) og Henrik Lie-Nielsen (3,9 % gjennom Amp Eleven Ii AS → Amp Eleven AS → Reaktor Returns AS → Tanstaafl AS og Amp Eleven Ii AS → Amp 11 Management AS → Tanstaafl AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Maksimer AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Anders Eldøy. Eier også aksjer i Eldøyen AS (100 %), Hunter Group ASA (under 0,01 %), Scatec ASA (under 0,01 %) | 22,9 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Nils-Fredrik Winther-Kaland gjennom Snør AS. Eier også aksjer i Vår Energi ASA (under 0,01 %) | 22,4 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Nina Winther-Kaland gjennom Snør AS | 22,4 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Verdane Freya Xi Investments AB gjennom Amp Eleven Ii AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 10,6 % | 688 983 kr | – |
| Henrik Lie-Nielsen gjennom Amp Eleven Ii AS → Amp Eleven AS → Reaktor Returns AS → Tanstaafl AS; Amp Eleven Ii AS → Amp 11 Management AS → Tanstaafl AS. Eier også aksjer i HLN Holding AS (100 %) | 3,9 % | 254 235 kr | 0 kr |
| Geir Hamre Nordrik gjennom Amp Eleven Ii AS → Amp Eleven AS → Reaktor Returns AS → Silver Bullet AS; Amp Eleven Ii AS → Amp 11 Management AS → Silver Bullet AS. Eier også aksjer i Fløibanen AS (0,02 %) | 3,8 % | 247 649 kr | 0 kr |
| Morten Nistad Jørs gjennom Direksjon AS | 2,9 % | 187 646 kr | 0 kr |
| Roger Jørgensen gjennom Amp Eleven Ii AS → Amp Eleven AS → Reaktor Returns AS → Mystr AS; Amp Eleven Ii AS → Amp 11 Management AS → Mystr AS. Eier også aksjer i Møkster Næringspark AS (6,38 %), Okea ASA (0,13 %), Airthings AS (0,01 %), Elkem ASA (under 0,01 %) | 2,1 % | 133 789 kr | 0 kr |
| Leifee Labs AB (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1,7 % | 109 832 kr | – |
| Lusi Tess AB (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1,7 % | 109 832 kr | – |
| Karl Jostein Heyerdahl Nyquist gjennom Klyppemyr Invest AS | 1 % | 63 965 kr | 0 kr |
| Marius Mårnes Mathiesen gjennom Amp Eleven Ii AS → Amp Eleven AS → MMM AS | 0,8 % | 51 036 kr | 0 kr |
| Henna Vilina Raknes gjennom Amp Eleven Ii AS → Amp 11 Management AS → Helw AS. Eier også aksjer i Rec Silicon Holdings AS (under 0,01 %), Link Mobility Group Holding ASA (under 0,01 %), Axactor ASA (under 0,01 %), Telenor ASA (under 0,01 %) | 0,5 % | 32 931 kr | 0 kr |
| Stian Opdahl Pedersen gjennom Amp Eleven Ii AS → Amp 11 Management AS → SXP Capital AS | 0,5 % | 32 931 kr | 0 kr |
| Amalie Jørgensen gjennom Amp Eleven Ii AS → Amp Eleven AS → Reaktor Returns AS → Mystr AS | 0,5 % | 30 123 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 8,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 6,5 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 47 669 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i MAKSIMER AS økte med 4,1 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i MAKSIMER AS økte fra 185 183 til 191 543 i 2025, og 2 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- Innskutt egenkapital i AMP ELEVEN II AS økte med 30,3 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i AMP ELEVEN AS falt med 361,7 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i AMP ELEVEN AS steg fra 14 085 kr i 2024 til 1,4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- AMP ELEVEN AS gikk fra 49,2 % til 44 % av aksjene i AMP ELEVEN II AS i 2025.
- MAKSIMER AS delte anslagsvis ut 3,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (5,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (6,3 mill. kr).
- MAKSIMER AS gikk fra 2,4 % til 1,4 % av aksjene i MAKSIMER AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- MAKSIMER AS gikk fra 2,4 % til 1,4 % av aksjene i MAKSIMER AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i AMP ELEVEN II AS falt med 75,4 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- REAKTOR RETURNS AS delte anslagsvis ut 16,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (312,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (6,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (302,9 mill. kr).
I eierkjeden
- Eierandel i: Maksimer Concepts AS
- Eierandel i: Mediebruket AS
- Eierandel i: Novooi AS
- Eierandel i: Reprice AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.