Anslag · inntektsår 2025
Wenaas Hotels Norway AS
Org.nr. 979425252 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Rauma
Aksjene i Wenaas Hotels Norway AS gir de 8 personlige eierne anslagsvis 1,3 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 218 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i Wenaas Hotels Norway AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen opp med 0 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 4,7 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Wenaas Hotels Norway AS?
Det er i snitt tatt ut 41,3 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 10,9 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (3,8 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 222,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 2,4 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 2,4 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Wenaas Hotels Norway AS?
Wenaas Hotels Norway AS eies til slutt av Viola Wenaas Myrann (10,9 % gjennom Wenaasgruppen AS → Fjellrose AS), Celina Wenaas Myrann (10,9 % gjennom Wenaasgruppen AS → Kaldtind AS), Monja Wenaas Myrann (10,9 % gjennom Wenaasgruppen AS → Mukaya AS), Luca Stabæk Wenaas (10,9 % gjennom Wenaasgruppen AS → Laxx AS) og Lea Stabæk Wenaas (10,9 % gjennom Wenaasgruppen AS → Lewest AS), og 3 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Wenaas Hotels Norway AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Viola Wenaas Myrann gjennom Wenaasgruppen AS → Fjellrose AS | 10,9 % | 23,8 mill. kr | 223 029 kr |
| Celina Wenaas Myrann gjennom Wenaasgruppen AS → Kaldtind AS | 10,9 % | 23,8 mill. kr | 223 029 kr |
| Monja Wenaas Myrann gjennom Wenaasgruppen AS → Mukaya AS | 10,9 % | 23,8 mill. kr | 223 029 kr |
| Luca Stabæk Wenaas gjennom Wenaasgruppen AS → Laxx AS. Eier også aksjer i Sats ASA (under 0,01 %), Entra ASA (under 0,01 %), Atea ASA (under 0,01 %), Veidekke ASA (under 0,01 %), Borregaard ASA (under 0,01 %) og 8 andre | 10,9 % | 23,7 mill. kr | 222 573 kr |
| Lea Stabæk Wenaas gjennom Wenaasgruppen AS → Lewest AS | 10,9 % | 23,7 mill. kr | 222 573 kr |
| Lucia Stabæk Wenaas gjennom Wenaasgruppen AS → Luwen AS | 10,9 % | 23,7 mill. kr | 222 573 kr |
| Personlig eier A gjennom Wenaasgruppen AS → Wenaas Holding AS | 1,1 % | 2,4 mill. kr | 6 268 kr |
| Personlig eier B gjennom Wenaasgruppen AS → Laxx AS; Wenaasgruppen AS → Lewest AS; Wenaasgruppen AS → Luwen AS | 0,3 % | 717 914 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 272,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 218 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 1,3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 2,4 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- WENAAS HOTELS NORWAY AS delte anslagsvis ut 47,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (61,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (47,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (61,5 mill. kr).
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 3,2 % til 0 % av aksjene i BELSHIPS AS i 2025.
- FJELLROSE AS delte anslagsvis ut 7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (65,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (11,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (70 mill. kr).
- WENAAS HOTELS NORWAY AS delte anslagsvis ut 35,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (61,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (35,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (61,5 mill. kr).
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 2,7 % til 0,1 % av aksjene i ROGALAND SPAREBANK i 2024.
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i ATLANTIC SAPPHIRE ASA i 2024.
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i SPAREBANK 1 RINGERIKE HADELAND i 2024.
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 1,3 % til 0 % av aksjene i SPAREBANKEN ØST i 2024.
- GRUVE 1 AS delte anslagsvis ut 8,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (128,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (19 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (138,7 mill. kr).
- GRUVE 2 AS delte anslagsvis ut 8,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (128,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (19 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (138,7 mill. kr).
- FJELLROSE AS delte anslagsvis ut 9,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (62,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (12,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (65,2 mill. kr).
I eierkjeden
- Eierandel i: Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS
- Eierandel i: Wenaas Hotell Oslo AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.