Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS

Org.nr. 912084809 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Rauma

Aksjene i Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS gir de 8 personlige eierne anslagsvis 414 141 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 79,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 41,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,84 % av den samme verdien, så avkastningen er 49,5 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 5 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 76,7 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,7 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,9 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 5 mill. kr. Den langsiktige gjelden ble betalt ned med 223,6 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 38,3 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 28,5 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (1,3 mill. kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 81,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 854 900 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 836 754 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS?

Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS eies til slutt av Personlig eier A (10,9 % gjennom Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Fjellrose AS), Personlig eier B (10,9 % gjennom Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Kaldtind AS), Personlig eier C (10,9 % gjennom Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Mukaya AS), Personlig eier D (10,9 % gjennom Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Laxx AS) og Personlig eier E (10,9 % gjennom Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Lewest AS), og 3 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Fjellrose AS10,9 %8,7 mill. kr69 099 kr
Personlig eier B gjennom Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Kaldtind AS10,9 %8,7 mill. kr69 099 kr
Personlig eier C gjennom Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Mukaya AS10,9 %8,7 mill. kr69 099 kr
Personlig eier D gjennom Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Laxx AS10,9 %8,7 mill. kr68 948 kr
Personlig eier E gjennom Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Lewest AS10,9 %8,7 mill. kr68 948 kr
Personlig eier F gjennom Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Luwen AS10,9 %8,7 mill. kr68 948 kr
Personlig eier G gjennom Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Wenaas Holding AS1,1 %871 025 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Laxx AS; Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Lewest AS; Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Luwen AS0,3 %261 996 kr0 kr
Verdigrunnlag
99,4 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
79,6 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
414 141 kr
Formuesskatt om én person eide alt
836 754 kr

Hendelser i eierkjeden

  • WENAAS AIRPORT HOTEL GARDERMOEN AS delte anslagsvis ut 39,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (96,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (42 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (99,3 mill. kr).
  • WENAAS HOTELS NORWAY AS delte anslagsvis ut 47,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (61,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (47,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (61,5 mill. kr).
  • WENAASGRUPPEN AS gikk fra 3,2 % til 0 % av aksjene i BELSHIPS AS i 2025.
  • FJELLROSE AS delte anslagsvis ut 7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (65,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (11,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (70 mill. kr).
  • WENAAS AIRPORT HOTEL GARDERMOEN AS delte anslagsvis ut 36,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (94,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (39,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (96,9 mill. kr).
  • WENAAS HOTELS NORWAY AS delte anslagsvis ut 35,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (61,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (35,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (61,5 mill. kr).
  • WENAASGRUPPEN AS gikk fra 2,7 % til 0,1 % av aksjene i ROGALAND SPAREBANK i 2024.
  • WENAASGRUPPEN AS gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i ATLANTIC SAPPHIRE ASA i 2024.
  • WENAASGRUPPEN AS gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i SPAREBANK 1 RINGERIKE HADELAND i 2024.
  • WENAASGRUPPEN AS gikk fra 1,3 % til 0 % av aksjene i SPAREBANKEN ØST i 2024.
  • GRUVE 1 AS delte anslagsvis ut 8,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (128,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (19 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (138,7 mill. kr).
  • GRUVE 2 AS delte anslagsvis ut 8,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (128,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (19 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (138,7 mill. kr).
  • FJELLROSE AS delte anslagsvis ut 9,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (62,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (12,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (65,2 mill. kr).

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.