Anslag · inntektsår 2025
Wenaas Kongressenter Gardermoen AS
Org.nr. 999339077 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Rauma
Aksjene i Wenaas Kongressenter Gardermoen AS gir de 8 personlige eierne anslagsvis 73 656 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 27,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Wenaas Kongressenter Gardermoen AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 24,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,77 % av den samme verdien, så avkastningen er 31,6 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Wenaas Kongressenter Gardermoen AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 2,2 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 14,2 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 518 244 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 818 981 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Wenaas Kongressenter Gardermoen AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 2,2 mill. kr. Den langsiktige gjelden ble betalt ned med 115,4 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 7,1 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 16,8 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (423 901 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 28,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 270 293 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 263 497 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Wenaas Kongressenter Gardermoen AS?
Wenaas Kongressenter Gardermoen AS eies til slutt av Personlig eier A (10,9 % gjennom Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS → Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Fjellrose AS), Personlig eier B (10,9 % gjennom Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS → Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Kaldtind AS), Personlig eier C (10,9 % gjennom Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS → Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Mukaya AS), Personlig eier D (10,9 % gjennom Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS → Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Laxx AS) og Personlig eier E (10,9 % gjennom Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS → Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Lewest AS), og 3 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Wenaas Kongressenter Gardermoen AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS → Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Fjellrose AS | 10,9 % | 3 mill. kr | 12 302 kr |
| Personlig eier B gjennom Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS → Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Kaldtind AS | 10,9 % | 3 mill. kr | 12 302 kr |
| Personlig eier C gjennom Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS → Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Mukaya AS | 10,9 % | 3 mill. kr | 12 302 kr |
| Personlig eier D gjennom Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS → Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Laxx AS | 10,9 % | 3 mill. kr | 12 250 kr |
| Personlig eier E gjennom Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS → Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Lewest AS | 10,9 % | 3 mill. kr | 12 250 kr |
| Personlig eier F gjennom Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS → Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Luwen AS | 10,9 % | 3 mill. kr | 12 250 kr |
| Personlig eier G gjennom Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS → Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Wenaas Holding AS | 1,1 % | 300 408 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS → Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Laxx AS; Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS → Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Lewest AS; Wenaas Airport Hotel Gardermoen AS → Wenaas Hotels Norway AS → Wenaasgruppen AS → Luwen AS | 0,3 % | 90 360 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 34,3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 27,4 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 73 656 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 263 497 kr
Hendelser i eierkjeden
- WENAAS KONGRESSENTER GARDERMOEN AS delte anslagsvis ut 7,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (26,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (8,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (27,4 mill. kr).
- WENAAS AIRPORT HOTEL GARDERMOEN AS delte anslagsvis ut 39,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (96,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (42 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (99,3 mill. kr).
- WENAAS HOTELS NORWAY AS delte anslagsvis ut 47,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (61,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (47,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (61,5 mill. kr).
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 3,2 % til 0 % av aksjene i BELSHIPS AS i 2025.
- FJELLROSE AS delte anslagsvis ut 7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (65,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (11,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (70 mill. kr).
- WENAAS KONGRESSENTER GARDERMOEN AS delte anslagsvis ut 6,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (25,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (26,4 mill. kr).
- WENAAS AIRPORT HOTEL GARDERMOEN AS delte anslagsvis ut 36,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (94,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (39,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (96,9 mill. kr).
- WENAAS HOTELS NORWAY AS delte anslagsvis ut 35,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (61,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (35,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (61,5 mill. kr).
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 2,7 % til 0,1 % av aksjene i ROGALAND SPAREBANK i 2024.
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i ATLANTIC SAPPHIRE ASA i 2024.
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i SPAREBANK 1 RINGERIKE HADELAND i 2024.
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 1,3 % til 0 % av aksjene i SPAREBANKEN ØST i 2024.
- GRUVE 1 AS delte anslagsvis ut 8,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (128,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (19 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (138,7 mill. kr).
- GRUVE 2 AS delte anslagsvis ut 8,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (128,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (19 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (138,7 mill. kr).
- FJELLROSE AS delte anslagsvis ut 9,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (62,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (12,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (65,2 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.