Anslag · inntektsår 2025
Esslia AS
Org.nr. 959545367 · AS · Kjøp og salg av egen fast eiendom · Oslo
Aksjene i Esslia AS gir de 7 personlige eierne anslagsvis 45 858 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 15,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i Esslia AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 211 855 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 274 822 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Esslia AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 211 855 kr. Bankinnskuddene økte med 4,7 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 221 060 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 4,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 22 910 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 137 411 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Esslia AS?
Esslia AS eies til slutt av Klaus Fredrik Wiman (25 % gjennom Guriåsen AS), Jan Groos Helmer (16,7 %), Mojo Helmer Thorkildsen (16,7 %), Rikke Helmer (16,7 %) og Harald Berg-Jensen (8,3 %), og 2 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Esslia AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Klaus Fredrik Wiman gjennom Guriåsen AS. Eier også aksjer i FW Invest AS (100 %), Livsnytere AS (100 %) | 25 % | 3,9 mill. kr | 21 153 kr |
| Jan Groos Helmer. Eier også aksjer i Trema AS (100 %), Amert AS (100 %), AS Essdal (2,29 %) | 16,7 % | 2,6 mill. kr | 8 235 kr |
| Mojo Helmer Thorkildsen. Eier også aksjer i BMT Utvikling AS (3,64 %), Asker HQ Invest AS (0,71 %), Haga Golf AS (0,06 %) | 16,7 % | 2,6 mill. kr | 8 235 kr |
| Rikke Helmer. Eier også aksjer i Springar AS (35,26 %), Travar AS (34,04 %), Klassekampen AS (0,02 %) | 16,7 % | 2,6 mill. kr | 8 235 kr |
| Harald Berg-Jensen. Eier også aksjer i Pang AS (33,33 %) | 8,3 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Henrik Berg-Jensen. Eier også aksjer i Pang AS (33,33 %) | 8,3 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Martin Berg-Jensen. Eier også aksjer i Pang AS (33,33 %) | 8,3 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 19,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 15,5 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 137 411 kr
I eierkjeden
- Eierandel i: Ullveien 12 AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.