Anslag · inntektsår 2025
Steen-Hansen Holding AS
Org.nr. 932249901 · AS · Uoppgitt · Bergen
Aksjene i Steen-Hansen Holding AS gir de 2 personlige eierne anslagsvis 1,3 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 122,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Steen-Hansen Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 10,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,85 % av den samme verdien, så avkastningen er 12,6 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Steen-Hansen Holding AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 40,1 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 2,6 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Steen-Hansen Holding AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 40,1 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 12,7 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 16,4 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 7,8 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (2,1 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 90,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 952 929 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 1,3 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Steen-Hansen Holding AS?
Steen-Hansen Holding AS eies til slutt av Thale Steen-Hansen (50 % gjennom Steen-Hansen Midlertidig Holding AS) og Tina Steen-Hansen (50 % gjennom Steen-Hansen Midlertidig Holding AS), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Steen-Hansen Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Thale Steen-Hansen gjennom Steen-Hansen Midlertidig Holding AS. Eier også aksjer i By.Thale AS (100 %) | 50 % | 61,2 mill. kr | 635 171 kr |
| Tina Steen-Hansen gjennom Steen-Hansen Midlertidig Holding AS | 50 % | 61,2 mill. kr | 635 171 kr |
- Verdigrunnlag
- 153,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 122,4 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 1,3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 1,3 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i STEEN-HANSEN HOLDING AS falt med 40,1 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- STEEN-HANSEN MIDLERTIDIG HOLDING AS delte anslagsvis ut 25,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (133,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−77 475 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (108 mill. kr).
- STEEN-HANSEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 28,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (28,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (30 018 kr).
- STEEN-HANSEN HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i HYLKJE EIENDOM AS i 2024.
- STEEN-HANSEN MIDLERTIDIG HOLDING AS delte anslagsvis ut 43,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (156,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (20,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (133,6 mill. kr).
- Finansinntektene i STEEN-HANSEN MIDLERTIDIG HOLDING AS steg fra 0 kr i 2023 til 28,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eierandel i: Selje Hotell Invest AS
- Eierandel i: Kraft Eiendomsinvest i AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.