Anslag · inntektsår 2025
Staud Gruppen AS
Org.nr. 931913263 · AS · Regnskapsføring og bokføring · Sandefjord
Aksjene i Staud Gruppen AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 120 747 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 63,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Staud Gruppen AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 2,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,83 % av den samme verdien, så avkastningen er 3 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Staud Gruppen AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 47,2 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (44,3 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 972 710 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Staud Gruppen AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 47,2 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 6,3 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 29 999 kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (1,1 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 69,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 727 747 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 656 633 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Staud Gruppen AS?
Staud Gruppen AS eies til slutt av Bjørn Skatvedt (7,2 % gjennom Oseberg Gruppen AS → Skatvedt Invest AS og Skatvedt Invest AS), Øyvind Skatvedt (7,2 % gjennom Oseberg Gruppen AS → Ø. Skatvedt Holding AS og Ø. Skatvedt Holding AS), Ragnar Hellevammen (5,6 % gjennom Oseberg Gruppen AS → Teie Invest AS og Teie Invest AS), Rune Sørdalen (4,6 % gjennom Oseberg Gruppen AS → Rits Holding AS og Rits Holding AS) og Hans Petter Bjarøy (4,4 % gjennom Varro Invest 3 AS → Bjarøy Kapital AS → Bjarøy Gruppen AS → Zero Holding AS og Varro Invest 3 AS → Varro Kapitalpartner AS → Bjarøy Kapital AS → Bjarøy Gruppen AS → Zero Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Staud Gruppen AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Bjørn Skatvedt gjennom Oseberg Gruppen AS → Skatvedt Invest AS; Skatvedt Invest AS. Eier også aksjer i Vow ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %), Solstad Offshore ASA (under 0,01 %) og 7 andre | 7,2 % | 4,5 mill. kr | 27 754 kr |
| Øyvind Skatvedt gjennom Oseberg Gruppen AS → Ø. Skatvedt Holding AS; Ø. Skatvedt Holding AS. Eier også aksjer i Sparebanken Norge (under 0,01 %), Storebrand ASA (under 0,01 %), Vår Energi ASA (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %), Telenor ASA (under 0,01 %) og 1 andre | 7,2 % | 4,5 mill. kr | 27 754 kr |
| Ragnar Hellevammen gjennom Oseberg Gruppen AS → Teie Invest AS; Teie Invest AS | 5,6 % | 3,6 mill. kr | 18 064 kr |
| Rune Sørdalen gjennom Oseberg Gruppen AS → Rits Holding AS; Rits Holding AS | 4,6 % | 2,9 mill. kr | 11 549 kr |
| Hans Petter Bjarøy gjennom Varro Invest 3 AS → Bjarøy Kapital AS → Bjarøy Gruppen AS → Zero Holding AS; Varro Invest 3 AS → Varro Kapitalpartner AS → Bjarøy Kapital AS → Bjarøy Gruppen AS → Zero Holding AS. Eier også aksjer i Jotun A/S (under 0,01 %) | 4,4 % | 2,8 mill. kr | 10 499 kr |
| Egil Andreas Johannessen gjennom Varro Invest 3 AS → Vannin Invest AS → Leblon Group AS | 4,4 % | 2,8 mill. kr | 10 166 kr |
| Eigel Ingvar Thom gjennom Varro Invest 3 AS → Trethom AS. Eier også aksjer i Intspo AS (23,67 %), Bikefinder AS (21,59 %), Norske Nettbutikker Holding AS (12,88 %), Appn AS (11,19 %), Imarex Technology AS (5 %) og 3 andre | 3,6 % | 2,3 mill. kr | 5 201 kr |
| Bull Invest AG (selskap) gjennom Varro Invest 3 AS → Hesnes Invest AS → Hesnes Holding AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 3,2 % | 2 mill. kr | – |
| Kaja Smith-Kielland Kjellesvik gjennom Varro Invest 3 AS → Hesnes Invest AS → Hesnes Holding AS → Hesnes Kaja Ii AS. Eier også aksjer i Jenka Drift AS (100 %) | 3,2 % | 2 mill. kr | 2 434 kr |
| Bjørn Ole Gleditsch gjennom Varro Invest 3 AS → Mattisberget AS; Varro Invest 3 AS → Mattisberget AS → Bog Invest AS. Eier også aksjer i Cosmos It AS (10,13 %), Bridgehill AS (8,96 %), Soil Steam International AS (1,66 %), Det Norske Meieri AS (1,19 %), Jotun A/S (1,09 %) og 12 andre | 3,1 % | 2 mill. kr | 2 214 kr |
| Erik Aasprong Engløkk gjennom Varro Invest 3 AS → Engløkk Industrier AS. Eier også aksjer i Sparebanken Norge (0,01 %), Sparebank 1 Nord-Norge (0,01 %), Sparebank 1 SMN (0,01 %), Sparebank 1 Østlandet (0,01 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (under 0,01 %) og 3 andre | 3,1 % | 2 mill. kr | 2 027 kr |
| Anthon Lauritz Zeiner gjennom Varro Invest 3 AS → Zeiner Vekst AS → Zeiner Invest AS | 3,1 % | 2 mill. kr | 2 027 kr |
| Jill Beate Gleditsch gjennom Varro Invest 3 AS → Mattisberget AS; Varro Invest 3 AS → Mattisberget AS → Jill Holding AS. Eier også aksjer i Jotun A/S (0,93 %), Sparebank 1 SMN (0,06 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (0,01 %), Wilh. Wilhelmsen Holding ASA (under 0,01 %), Borregaard ASA (under 0,01 %) og 6 andre | 3 % | 1,9 mill. kr | 1 058 kr |
| Odd Gleditsch gjennom Varro Invest 3 AS → Mattisberget AS; Varro Invest 3 AS → Mattisberget AS → Hejo Holding AS. Eier også aksjer i Jotun A/S (0,38 %), Sparebank 1 SMN (0,06 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (0,01 %), Wilh. Wilhelmsen Holding ASA (under 0,01 %), Borregaard ASA (under 0,01 %) og 4 andre | 2,5 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Anne Cecilie Gleditsch gjennom Varro Invest 3 AS → Mattisberget AS; Varro Invest 3 AS → Mattisberget AS → Acg AS. Eier også aksjer i Jotun A/S (0,63 %), Sparebank 1 SMN (0,06 %), Wilh. Wilhelmsen Holding ASA (0,01 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (0,01 %), Borregaard ASA (under 0,01 %) og 6 andre | 2,2 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 79 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 63,2 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 656 633 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i STAUD GRUPPEN AS økte med 5,4 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i STAUD GRUPPEN AS steg fra 892 376 kr i 2024 til 4,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Antall aksjer i STAUD GRUPPEN AS økte fra 66 298 080 til 67 021 650 i 2025, og 1 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- OSEBERG GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 2,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (9,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (9 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i HESNES INVEST AS falt med 124,7 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i HESNES INVEST AS steg fra 0 kr i 2024 til 28,7 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HESNES HOLDING AS delte anslagsvis ut 221,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (634,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (38,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (452,1 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i VANNIN INVEST AS økte med 8,1 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i STAUD GRUPPEN AS økte med 38,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i STAUD GRUPPEN AS økte fra 38 550 000 til 66 298 080 i 2024, og 10 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- Innskutt egenkapital i VARRO INVEST 3 AS økte med 27,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- OSEBERG GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 1,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (9,5 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i HESNES INVEST AS økte med 47 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- HESNES HOLDING AS delte anslagsvis ut 50 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (585,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (99,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (634,7 mill. kr).
I eierkjeden
- Eierandel i: Zpecter Økonomi AS
- Eierandel i: Oseberg Services AS
- Eierandel i: Skya Regnskap AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.