Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Containertech Holding AS

Org.nr. 929269896 · AS · Produksjon av maskiner og utstyr til bergverksdrift og bygge- og anleggsvirksomhet · Flekkefjord

Aksjene i Containertech Holding AS gir de 4 personlige eierne anslagsvis 515 992 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 55,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Hva ble holdt tilbake i Containertech Holding AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 2,1 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 35 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,1 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 800 232 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Containertech Holding AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 2,1 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 3,1 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 17,5 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 19 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (920 458 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 54,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 555 615 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 572 157 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Containertech Holding AS?

Containertech Holding AS eies til slutt av Peder Andersen (69,3 % gjennom Andersen Mek Verksted AS → Andersen Group AS → Piiin Holding AS), Inge Johny Løland (15 % gjennom Carmar AS), Kjell Rune Heia (15 % gjennom RVD AS) og Per Gunnar Andersen (0,7 % gjennom Andersen Mek Verksted AS → Andersen Group AS → PG Andersen Holding AS), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Containertech Holding AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Peder Andersen gjennom Andersen Mek Verksted AS → Andersen Group AS → Piiin Holding AS69,3 %38,5 mill. kr384 704 kr
Inge Johny Løland gjennom Carmar AS15 %8,3 mill. kr65 644 kr
Kjell Rune Heia gjennom RVD AS15 %8,3 mill. kr65 644 kr
Per Gunnar Andersen gjennom Andersen Mek Verksted AS → Andersen Group AS → PG Andersen Holding AS. Eier også aksjer i Olsøy Invest AS (100 %), Norwegian Dom AS (50 %), Andersen Invest AS (33,33 %), Skagen Hotellbygg AS (10 %), ML 33 Invest AS (0,27 %) og 2 andre0,7 %392 397 kr0 kr
Verdigrunnlag
69,4 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
55,5 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
572 157 kr

Hendelser i eierkjeden

  • CONTAINERTECH HOLDING AS delte anslagsvis ut 35 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (37,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (5,6 mill. kr).
  • Finansinntektene i CONTAINERTECH HOLDING AS steg fra 292 388 kr i 2024 til 37,7 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • CONTOS AS gikk fra 15 % til 0 % av aksjene i CONTAINERTECH HOLDING AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • Innskutt egenkapital i ANDERSEN MEK VERKSTED AS økte med 10,2 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • ANDERSEN MEK VERKSTED AS delte anslagsvis ut 21,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (13,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (17,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (9,1 mill. kr).
  • ANDERSEN MEK VERKSTED AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i RENTA INFRA AS i 2024.
  • ANDERSEN MEK VERKSTED AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i ALURENTAL AS i 2024.
  • Finansinntektene i RVD AS steg fra 792 kr i 2023 til 3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.