Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Postveien 142 Holding AS

Org.nr. 925501239 · AS · Utvikling og salg av byggeprosjekter · Oslo

Aksjene i Postveien 142 Holding AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 14,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Postveien 142 Holding AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 8,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,71 % av den samme verdien, så avkastningen er 11,5 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Postveien 142 Holding AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 2,9 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 253 310 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,1 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Postveien 142 Holding AS?

Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 4,6 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 34 714 kr og den langsiktige gjelden økte med 5,5 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 212 082 kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 10,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 82 856 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 131 830 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Postveien 142 Holding AS?

Postveien 142 Holding AS eies til slutt av Grundstücksgesellschaft Prignitz GM (50,5 % gjennom Ewa Eiendom Norge AS), Geir Sverre Stoutland (9,8 % gjennom Stout Verdikapital AS → Scandinavian Marine AS og Scandinavian Marine AS), Rita Irgens (5,4 % gjennom Stout Verdikapital AS → NB 14 Holding AS og NB 14 Holding AS), Tore Moger (5,4 % gjennom Stout Verdikapital AS → Monar Invest AS og Monar Invest AS) og Jørgen Moger (5,4 % gjennom Stout Verdikapital AS → Regom Invest AS og Regom Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Postveien 142 Holding AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Grundstücksgesellschaft Prignitz GM gjennom Ewa Eiendom Norge AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)50,5 %7,5 mill. kr–
Geir Sverre Stoutland gjennom Stout Verdikapital AS → Scandinavian Marine AS; Scandinavian Marine AS. Eier også aksjer i Ledidi AS (0,31 %)9,8 %1,5 mill. kr0 kr
Rita Irgens gjennom Stout Verdikapital AS → NB 14 Holding AS; NB 14 Holding AS. Eier også aksjer i Aker Solutions ASA (under 0,01 %), Akastor ASA (under 0,01 %), Aker BP ASA (under 0,01 %), Aker Horizons ASA (under 0,01 %)5,4 %802 116 kr0 kr
Tore Moger gjennom Stout Verdikapital AS → Monar Invest AS; Monar Invest AS5,4 %801 966 kr0 kr
Jørgen Moger gjennom Stout Verdikapital AS → Regom Invest AS; Regom Invest AS. Eier også aksjer i Hakadal Golfdrift AS (0,04 %), Af Gruppen ASA (0,04 %)5,4 %801 966 kr0 kr
Håvard Olsen gjennom Stout Verdikapital AS → Stamnneset AS → Håvard Holding AS; Stamnneset AS → Håvard Holding AS. Eier også aksjer i Kvarøy Pubdrift AS (25 %), Haukenesbrygga AS (0,61 %)3,6 %534 694 kr0 kr
Gjermund Olsen gjennom Stout Verdikapital AS → Stamnneset AS → Kvarøy Holding AS; Stamnneset AS → Kvarøy Holding AS. Eier også aksjer i Haukenesbrygga AS (0,61 %)3,6 %534 694 kr0 kr
Ida Knutsen gjennom Stout Verdikapital AS → Stamnneset AS → Pionèr Holding AS; Stamnneset AS → Pionèr Holding AS. Eier også aksjer i Haukenesbrygga AS (0,31 %)3,6 %534 694 kr0 kr
Tord Ueland Kolstad gjennom Stout Verdikapital AS → T Kolstad Eiendom AS. Eier også aksjer i Viking Nord AS (100 %), Issi Utvikling AS (40 %)1,6 %245 612 kr0 kr
Henrik Zetlitz Nessler gjennom Stout Verdikapital AS → Wikaz Eiendom AS → HZN Invest AS; Wikaz Eiendom AS → HZN Invest AS1,6 %232 272 kr0 kr
Bjørn Stray gjennom Stout Verdikapital AS → Firecon AS; Firecon AS. Eier også aksjer i Aqualis ASA (4,89 %), KRB Capital AS (3,57 %), Ledidi AS (2,77 %), Startuplab Founders Fund Iii AS (2,12 %), Startuplab Founders Fund Iv AS (0,67 %) og 2 andre1,4 %208 550 kr0 kr
Sverre Fjeld Halvorsen gjennom Stout Verdikapital AS → Sveka AS; Sveka AS. Eier også aksjer i Power Real 1 AS (8,34 %), Offentlig Bygg Askøy Invest AS (1,5 %), Byggvare Eiendomsinvest AS (1,21 %)1,1 %160 393 kr0 kr
Øyvind Wettestad gjennom WMK Invest AS1 %145 246 kr0 kr
Jan Vatsvåg gjennom Stout Verdikapital AS → Ids Invest AS. Eier også aksjer i Innovative Design Solutions AS (100 %), Bridge Energy AS (under 0,01 %), Aker ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %)0,8 %122 806 kr0 kr
Eivind Heldal Stray gjennom Firecon AS. Eier også aksjer i Aqualis ASA (under 0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %)0,5 %81 517 kr0 kr
Verdigrunnlag
18,7 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
14,9 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
131 830 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Innskutt egenkapital i POSTVEIEN 142 HOLDING AS falt med 7,5 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Innskutt egenkapital i STAMNNESET AS falt med 5 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • MONAR INVEST AS delte anslagsvis ut 7,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (126,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (123,3 mill. kr).
  • MONAR INVEST AS gikk fra 50 % til 49 % av aksjene i NEUNER INVEST AS i 2025.
  • MONAR INVEST AS gikk fra 13,9 % til 0 % av aksjene i OTROBANDA AS i 2025.
  • STAMNNESET AS gikk fra 18,2 % til 9,1 % av aksjene i POSTVEIEN 142 HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • SCANDINAVIAN MARINE AS gikk fra 16,2 % til 8,1 % av aksjene i POSTVEIEN 142 HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • MONAR INVEST AS gikk fra 9,1 % til 4,5 % av aksjene i POSTVEIEN 142 HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • NB 14 HOLDING AS gikk fra 9,1 % til 4,5 % av aksjene i POSTVEIEN 142 HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • REGOM INVEST AS gikk fra 9,1 % til 4,5 % av aksjene i POSTVEIEN 142 HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • T KOLSTAD EIENDOM AS gikk fra 9,1 % til 0 % av aksjene i POSTVEIEN 142 HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • FIRECON AS gikk fra 4,5 % til 2,3 % av aksjene i POSTVEIEN 142 HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • MØKSTER INVESTERING AS gikk fra 4,5 % til 2,3 % av aksjene i POSTVEIEN 142 HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • WIKAZ EIENDOM AS gikk fra 4,5 % til 2,3 % av aksjene i POSTVEIEN 142 HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • MONOLITTEN INVEST AS gikk fra 1,8 % til 0 % av aksjene i POSTVEIEN 142 HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • Innskutt egenkapital i STAMNNESET AS falt med 5 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Finansinntektene i STAMNNESET AS steg fra 135 809 kr i 2023 til 2,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • STAMNNESET AS gikk fra 29 % til 14,1 % av aksjene i SKADE AS i 2024.
  • STAMNNESET AS gikk fra 18,2 % til 9,1 % av aksjene i POSTVEIEN 142 HOLDING AS i 2024.
  • SCANDINAVIAN MARINE AS gikk fra 16,2 % til 8,1 % av aksjene i POSTVEIEN 142 HOLDING AS i 2024.
  • NB 14 HOLDING AS gikk fra 9,1 % til 4,5 % av aksjene i POSTVEIEN 142 HOLDING AS i 2024.
  • MONAR INVEST AS delte anslagsvis ut 8,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (115,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (19,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (126,7 mill. kr).
  • MONAR INVEST AS gikk fra 9,1 % til 4,5 % av aksjene i POSTVEIEN 142 HOLDING AS i 2024.
  • MONAR INVEST AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i GLOBETECH AS i 2024.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.