Anslag · inntektsår 2025
Prosjekt Jærveien AS
Org.nr. 925295825 · AS · Utvikling og salg av byggeprosjekter · Sandnes
Aksjene i Prosjekt Jærveien AS gir de 9 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 2,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Prosjekt Jærveien AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −10,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,18 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Prosjekt Jærveien AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 595 960 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 11 417 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Prosjekt Jærveien AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 595 960 kr. Bankinnskuddene økte med 38 786 kr og den langsiktige gjelden økte med 1 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 8 407 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 1,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 5 226 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Prosjekt Jærveien AS?
Prosjekt Jærveien AS eies til slutt av Egil Mønnich (20 % gjennom Mønnich AS), May Årsvold Mønnich (20 % gjennom Mønnich AS), Hanne Folkvord Nordland (10,4 % gjennom Folkvord Invest AS), Ingebret Folkvord (10,4 % gjennom Folkvord Invest AS) og Margot Folkvord (10,4 % gjennom Folkvord Invest AS), og 4 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Prosjekt Jærveien AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Egil Mønnich gjennom Mønnich AS | 20 % | 456 512 kr | 0 kr |
| May Årsvold Mønnich gjennom Mønnich AS | 20 % | 456 512 kr | 0 kr |
| Hanne Folkvord Nordland gjennom Folkvord Invest AS. Eier også aksjer i Scatec ASA (under 0,01 %) | 10,4 % | 237 767 kr | 0 kr |
| Ingebret Folkvord gjennom Folkvord Invest AS. Eier også aksjer i Ifol AS (100 %), Alginor ASA (under 0,01 %), Klaveness Combination Carriers ASA (under 0,01 %) | 10,4 % | 237 767 kr | 0 kr |
| Margot Folkvord gjennom Folkvord Invest AS | 10,4 % | 237 767 kr | 0 kr |
| Marte Folkvord-Ramirez gjennom Folkvord Invest AS | 10,4 % | 237 767 kr | 0 kr |
| Olav Folkvord gjennom Folkvord Invest AS. Eier også aksjer i Yara International ASA (under 0,01 %), Norsk Hydro ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 8,3 % | 190 213 kr | 0 kr |
| Maren Mønnich gjennom Mønnich AS | 5 % | 114 128 kr | 0 kr |
| Morten Mønnich gjennom Mønnich AS | 5 % | 114 128 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 2,9 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 2,3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 5 226 kr
Hendelser i eierkjeden
- Finansinntektene i FOLKVORD INVEST AS steg fra 4 mill. kr i 2024 til 14,7 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MØNNICH AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (91,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (8,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (94,3 mill. kr).
- FOLKVORD INVEST AS delte anslagsvis ut 1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (12 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (13,7 mill. kr).
- Finansinntektene i FOLKVORD INVEST AS steg fra 1,1 mill. kr i 2023 til 4 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MØNNICH AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (72,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (22,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (91,1 mill. kr).
I eierkjeden
- Eierandel i: Jærveien 4 AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.